ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AVRUPA’NIN ADALETİ BU İŞTE! / Yıldıray Çiçek 7635 okunma - 6-Nisan-2008 Pazar
“Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Antlaşmalarının üye devletler tarafından hukuka uygun biçimde yorumlanmasını, ulusal hukuktan üstün biçimde ve her üye devlette aynı şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla 1958 yılında kurulmuştur.
Avrupa Adalet Divanı 25 yargıç ile 8 yardımcıdan oluşmaktadır. Bu üyeler 6 yıl için ve ülkelerinin en saygın ve ileri gelen tarafsız ve bağımsız hukukçuları arasından seçilmektedir. Her 3 yılda bir yargıçlar kendi aralarından bir Adalet Divanı Başkanı seçmektedirler. “


Avrupa Adalet Divanı hakkında, internet sitelerinde bilgi ararken karşınıza bu bilgiler çıkıyor…

Bu bilgilere bakarak, gözleriniz kamaşabilir fakat Avrupa Adalet Divanı’nın vermiş olduğu PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarma kararı, bunların beş paralık saygınlığının olmadığını göstermiştir.

PKK gibi, on binlerce insanı öldüren, yüz binlerce insana acı yaşatan terör örgütü, Avrupa Adalet Divanı’na göre artık terör örgütü değil ve AB terör listesinden çıkarıldı.

PKK terör örgütü değilse, terör örgütü tanımını bu karara göre nasıl yapmak lazımdır?

Avrupa’nın böyle bir karar alması kesinlikle şaşırtıcı değildir. Aslında bu karar Avrupa’nın Türkiye üzerindeki karanlık oyunlarını göstermesi bakımından çok önemlidir.

Bize kurtarıcı olarak sunulan Avrupa, bizi bölmeye çalışan örgütü, terör örgütü olarak görmüyor. Avrupa’nın ikiyüzlü kurtarıcılığı bu şekildedir.

Yıllardır PKK’yı mayın, silah vererek besleyen, onların propaganda yapabilmesi için her türlü imkânı sağlayan Avrupa’nın PKK’yı o listeden çıkarmış olması aslında, kendileri açısından geç kalınmış bir karardır. Bir taraftan her konuda destek verirken, diğer taraftan göstermelik o listede tutmasının bir manası yoktu.

Avrupa Adalet Divanı, PKK’nın bu kararı ile iyice rahata erişmiştir. Avrupa desteğini açıktan alan PKK’nın bundan sonra daha da azgınlaşacaktır.

PKK’nın siyasallaştırılması sürecinde, ABD ve AKP’nin arasında anlaşmaya vardığını tüm dünya medyası yazarken, Avrupa’nın bu desteği PKK’nın Türkiye üzerinde daha büyük bela olacağının göstergesi olmaktadır. ABD ve AB, AKP’nin tavizleri üzerinden PKK’yı Türkiye’de tamamen meşru bir hale getirme çabasındadır.

AKP’nin kapatılma davasında, Türkiye’ye aba altından sopa gösterip, tehdit ederek AKP’ye sahip çıkan Avrupa’nın PKK’ya da bu şekilde sahip çıkması ilginç bir yaklaşımdır.

Avrupa Adalet Divanı’nın PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarmasına yönelik dünyayı ayağa kaldırarak tepki vermesi gereken AKP’den sadece cılız sesler çıkmıştır.

Kapatılma davası ile yüz yüze kalan AKP’nin bu şartlarda zaten ses çıkarması beklenemeyeceği gibi, böyle bir durumda olmasa bile AKP, böyle bir durumda ciddi bir tutum içine girmesi de mümkün değildir.

Avrupa’nın dayattığı 301.maddenin kaldırılmasını Türkiye’de en çok dillendiren çevrelerin AKP ve PKK çizgisinde olanların olduğunu düşündüğümüzde ve PKK’nın “Türkiyelilik” gibi ve buna benzer birçok kavramını AKP’nin hayata geçirmeye çalıştığını göz önüne aldığımızda, AKP’nin Avrupa’ya neden göstermelik cılız sesler çıkardığını daha iyi anlarız.

Avrupa Birliği’nin dayatmalarında taşeronluk yapan AKP’ye sahip çıkanların, aynı zamanda PKK’ya sahip çıkmasını Türkiye çok iyi analiz etmeli ve anlamalıdır.

AKP, ABD ve AB çizgisinde Türkiye’de siyaset belirlediği için onlara rağmen siyaset yapması, onların aldığı kararlar karşısında Türkiye’nin bağımsızlığını ve onurunu koruması AKP’nin yapacağı bir iş değildir.
Avrupa Adalet Divanı’nın almış olduğu bu karar karşısında, Türkiye’nin başında AKP değil, bir başka iktidar olmuş olsa, Türkiye topyekün ayağa kalkmış olurdu.

Avrupa, PKK gibi dünya sıralamasında ilk terör örgütü olarak sayılacak örgütü, terör örgütü listesinden çıkartarak, Avrupa’nın ahlaksızlığını bir kez daha tescillemiştir.

Türk milleti, düşmanını bir kez daha tanımıştır. Bizler, yıllardır Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü kamuoyuna anlatırken, bizleri paranoyak olmakla suçlayanlar, bugün haklılığımızı görmüş durumdadır. Sadece bu örnek değil, Avrupa’nın ikiyüzlülüğüne dair binlerce örnek vardır.

PKK’yı terör örgütü listesinden çıkarması aslında kendilerinin teröristbaşı olduklarının ilanı olmuştur.
Bu ilan, inşallah Türkiye’yi uyandırmaya vesile olur…
Makaleyi Hemen Yorumla