ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
KAYIP SEÇMEN, KAYIP YÜZDE 47 / Yıldıray Çiçek 6181 okunma - 24-Nisan-2008 Persembe
Türkiye'nin başında şuan, yabancı ülkelerin projelerine taşeronluk yapma gibi suçlamaların bulunduğu bir iddianame ile hakkında kapatma davası açılan, % 47 oy oranına sahip bir AKP iktidarı vardır. Fakat çok ilginçtir, %47 oy oranına sahip bir partinin oyunu sahiplenen, "Ben oyumu AKP'ye verdim" diye övünen kimselere rastlamak pek nadir görünen bir hadisedir. Anlaşılan o ki, oy verenler "utanmaktadır".

AKP, "eğer kapatılırsak yüzde 60-70 oyla geri geliriz" diye gözdağı vermeye çalışsa da,%47 oy oranına bile sahip çıkan yoktur.

22 Temmuz seçimlerinden aylar önce "Anketlerde bugüne kadarki en düşük düzey gerçekleşti. Oy oranımız yüzde 26,2 civarında." şeklinde açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 22 Temmuz seçimlerinden haftalar önce "Tek başıma iktidar olamazsam istifa ederim, bırakırım. Siz de var mısınız?" şeklinde birden efelenmesi, 22 Temmuz seçimlerinin şaibelerini beslemektedir.

AKP'ye oy verdiğini gizleyenlerin ve bu durumdan utananların oranı o kadar yüksek ki, "yüzde 47 oy nereden çıktı?" sorgusunu herkes yapmaktadır. 22 Temmuz seçimlerinin şaibesi, şüphesi bu yönde devam etmektedir. Güce tapan bir toplumda, %47 oy almış bir AKP'ye oy verdiğini söyleyememek, utanmak ve gizlenmek bana çok ilginç geliyor. Hiçbir yerde AKP'ye oy verdiğini söyleyen insana rastlayamayacaksın ama o parti %47 oy alacak…

AKP'ye %47 oy verenler kayıp, 5 milyon seçmen kayıp… Kayıp üstüne, kayıplar var…

Kayıp 5 milyon seçmen için, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın "TÜİK'in açıkladığı seçmen kayıtlarını biz MERNİS aracılığı ile getirttik. Kendi kayıtlarımızla karşılaştırdık. Uyumlu olan ve olmayanı belirledikten sonra bütün Türkiye'ye gönderdik. 18 yaşını dolduran seçmenin kayıtlarını alacağız. Bunların nasıl kaydedileceğine kurul olarak karar vereceğiz. Kayıp olan 5 milyon seçmeni de bulursak yerel seçimlerde 48 milyon seçmen oy kullanabilecek." şeklinde açıklama yapıyor ama AKP'nin %47 oyunu kimlerin verdiğine dair mantıklı bir tane açıklama yapan kimse yoktur. Çünkü bu utanan, gizlenen AKP seçmenini bulmak için mantık bile işlemez oldu.

22 Temmuz öncesi, AKP'ye oy vermek için bir gerekçe olmadığı gibi, AKP'lilerin şimdi belirttiği gibi %60-70 ile gelebilmeleri için de hiçbir sebep yoktur.

'Tayyip Masalları' ile idare edilen Türkiye'de resmen kaos yaşanmaktadır. Fakirin-fukaranın pirinci bile bu ülkede mesele haline getirilmiştir. Pirinç olayında bile AKP'li bakanların parmağı olduğu konuşulmaktadır.

AKP, hakkında açılan kapatma davası ile birlikte iyice zıvanadan çıkmış, kime ne zaman, ne yapacağı kestirilemez hale gelmiştir.

AKP, gizlenen ve utanan seçmenlerinin kendine verdiği, "%47 oy alan parti unvanını", diğerlerini horlamak, küçük görmek için kullanmaktadır.

AKP'nin utanan ve gizlenen seçmenlerini, 22 Temmuz seçimlerinin hemen sonrası da bulmaya çalışmıştım, şimdi de hala arıyorum… "AKP'ye oy verdim" diyen sadece bir ses arıyorum…

AKP, "eğer kapatılırsak yüzde 60-70 oyla geri geliriz" tafraları yapmayı bıraksın da, aldıkları meçhul %47 oy oranını sağlayan seçmeninin AKP'ye oy verdiklerini söylemeye niçin utandıklarını, niçin gizlendiklerini araştırsın.

Kayıp 5 milyon seçmen konusuyla %47 arasındaki ilişki de mutlaka araştırılmalıdır.
Makaleyi Hemen Yorumla