ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AHMAKLARDAN KAÇMAK / Yıldıray Çiçek 15085 okunma - 7-Mayis-2008 Çarsamba


Hz. İsa bir gün çok hızlı bir şekilde arkasından aslan kovalıyormuş gibi koşuyordu.
Onu gören adam
—Nereye doğru bu kadar hızlı koşuyorsun? Diye soru sordu.
Ama Hz İsa o kadar hızlı koşuyordu ki adama cevap bile veremedi.
Adam tekrar sormak için koşmaya başladı.
—Sen ölüleri dirilten,
—Körlerin gözlerini açan,
—Hastaları iyileştiren,
—Dağları ortadan ikiye yaran peygamber Hz İsa değil misin? Neden böyle kaçıyorsun diye tekrar sorunca.
—Hz.İsa “evet ben Allah’ın izniyle ismi azam-ı ölüye okudum. Ölü dirildi”
—Ben Allah’ın izniyle ism-i azamı köre okudum. Gözleri açıldı.
— Ben Allah’ın izniyle ism-i azamı hastalara okudum. Hastalar sıhhat buldu.
— Ben Allah’ın izniyle ism-i azamı dağa söyledim. Dağ ortadan ikiye ayrıldı.
Ben Allah’ın adını ahmağa yüzlerce defa okudum ahmak hiçbir şey anlamadı.
Ahmağın şerrinden kaçıyorum.”


Bu hikâye, Mesnevi’den bir alıntının özetlenmiş halidir.

Ahmaklığın nasıl bir bela olduğunu anlatan anlamlı bir hikâyedir. Ahmakla girişilen her iş, gidilen her yol, insanlar için belaya davetiye çıkarmak demektir. Yanındaki ahmak, uzaktaki düşmandan daha tehlikelidir.

Ahmak laftan, sözden, nasihatten bir türlü ders almaz. Ahmak sürekli kendini ve etrafındakileri sıkıntıya sokan davranışları üretir. Ahmak adamın dostluğu, arkadaşlığı eziyet ve işkencedir.

Ahmak, aklı olupta, onu kullanmasını bilmeyene, kullanamayana denir. Yada aklı sürekli zarar verme yolunda çalışır. Ahmak diye dar görüşlü, sığ düşünceli ve attığı hiçbir adımın öncesini, sonrasını hesap edemeyene denir.

Herkes işte bu yüzden çevresinde bulunan ahmaklara karşı dikkatli olmalı, onların ahmaklıklarına kurban olacak tehlikelerden, uzak durmalıdır.

Ahmaklardan olabildiğince kaçmak, kişinin kendine yapabileceği en büyük iyiliktir. Allah’ın peygamberi Hz. İsa’yı bile kaçırtan ahmaklık, sıradan insanlar için daha çok korunması gereken bir durumdur.

Ahmak ahmaklığını sergilerken, o an akıl, ölçü ve düşünce kesinlikle o ortamı terk etmiş demektir.

Aptallığın tedavisi vardır ama ahmaklığın tedavisi pek mümkün görünmemektedir. Akıllı kişiler bazı olaylarda aptallık yapabilirler ama ahmaklar her zaman için aptaldır.

Ahmağın en büyük özelliği ahmak olduğunun asla farkına varmamasıdır. Onun ahmaklığını sadece başkaları davranışlardan anlar. Ahmağa sorsanız, en iyiyi o bilir, en doğruları o yapar… Etrafa verdiği zararların farkına varmadığı gibi, verdiği zararları sürdürmekte ısrarlıdır.

Çünkü ahmak, müspet akılla tanışmadığı için iyiyi kötüden, kötüyü iyiden ayıracak bir süzgeci asla davranışlarına yansımaz.

Ahmaklar toplum için, içinde bulunduğu cemiyet için fitili ateşlenmiş bomba gibidirler.

Ahmakların doğruları bile, ahmakların sahipleneceği konumdadır. Görüntü, şekil itibariyle dışarıdan adama benzeseler bile ahmaklık onlar için taşıyıcı özelliktir. Bu özelliklerini her an, her olayda gösterebilme yeteneğine sahiptirler.

Ahmaklar bu özelliklerini kimi zaman taksit taksit, kimi zaman ise topluca sunarlar. Ahmağı yanına alıp, herhangi bir mücadele için sefere çıkan kişide bir nevi ahmaklık yapıyor demektir.

Ahmakla doğru yola konmak, onunla aynı yolda yolcu olmak bile hedefe vurulmuş darbedir. Ahmakla gidilen her yol mağlubiyetle başlamış sayılır.

Ahmaklar için değerleri korumak gibi bir gaye yoktur.

Onlar için tek korunması gereken, kendi saplantılarıdır. O saplantılar korunduğu sürece kendilerini en üstün görürler.

Ahmaklar, davranışları yüzünden etrafını boşaltmış yalnızdır. Yanında görünen birileri varsa, akıl sahibi değil, kendine benzeyen ahmaklardan oluşan ekiptir!
Akıllı insanda, ahmakların çok olduğu yerde yalnızdır.

Çünkü o birey şahsiyetini ve değer yargılarını ahmakların şerri karşısında korumanın mücadelesinde, yalnızlaşmıştır.

Ahmaklarla mücadele dünyanın en zor işidir. Ahmaklığın okumakla, eğitim almakla da alakası yoktur. Saplantılı ruh hali, her şeyi gölgelemektedir.

Bugün dünyanın patronu edasında, dünyayı kana bulayan küresel güçlerin başında, hep ahmaklar vardır. O ahmaklar yüzünden insanlık ağlamaktadır. Her makamda, her mevkide ahmaklara rastlamak mümkündür. Her an, her yerde karşınıza çıkabilirler…

Yaşanan yahut yaşanacak gelişmeler karşısında “Akıllı ile istişare galibiyet, ahmakla istişare mağlubiyettir.” Sözü herkese yol gösterici olmalı ve bu söz ölçü alınmalıdır.

Akıllılar, ahmakların saldırısı karşısında, onların saplantılı ruh halleri karşısında kendini ve değer yargılarını korumalıdır.

İşte o zaman Ahmaklar saplantıları için tatmin olacak alan bulamayacaktır…

Ahmaklardan kaçıp, akıllılar yanına bir an önce sığının…

Çünkü toplumun şimdi buna çok ihtiyacı vardır.


Makaleyi Hemen Yorumla