ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TÜRKMENLER KİMİN UMURUNDA? / Yıldıray Çiçek 7296 okunma - 4-Agustos-2008 Pazartesi
Geçtiğimiz hafta sonu Star Tv başarılı bir habercilik örneği sergileyerek, Irak'ta Türkmen soydaşlarımızın nasıl baskı altına alındığına ve saldırılara maruz kaldığına dair görüntüler yayınladı. Bu görüntülerde, Peşmerge sürüleri, Türkmenlerin arabalarını, evlerini yakıyor, Türkmenler üzerine kurşun yağdırıyor, önüne çıkan Türkmenlere sopa ve demirlerle saldırıyorlar, Türkmenlerin televizyon binalarını tahrip ediyorlar…

Bu manzaralar yeni değil, Saddam'ın diktatörlüğü zamanında da her türlü işkence ve zulme tabi tutulan Türkmenler, ABD'nin Irak'ı işgal etmesi ile birlikte ABD askerlerinden, Barzani ve Talabani'nin çapulcu sürüsünden sürekli zulüm gördüler ve görmeye devam etmektedirler. Onların bu zulmü göstermesi, kendi hedeflerine ulaşmaları açısından normal ama bunlarla birlikte bu zulme seyirci kalan bir Türkiye trajedisi yaşanmaktadır.

ABD'nin Irak işgali gerçekleştiği günden bu yana Türkmenler inim inim inliyor, liderleri teker teker şehit ediliyor, şehirleri İncirlik'ten kalkan uçaklarla bombalanıyor, her türlü baskı ve tehdit altındalar ama Türkiye'den onları korumaya yönelik hiçbir girişim yapılmamaktadır. Girişim yapmasını beklediğimiz AKP hükümeti, Barzani ve Talabani'ye gösterdiği ilginin yüzde birini Türkmenlere göstermemiştir. Barzani'ye "kardeşim", Talabani'ye "dostum" diyenler Türkmenlerin adını ağızlarına almamak için çok büyük çaba harcamaktadırlar.

AKP'nin geçen 6 yıllık iktidarı, Türkmenlerin Irak'taki halini görmemezlikten ve onların yaşadığı zulmü izlemekle geçmiştir.

Türkmenlerin içinde bulunduğu hali izlemekle kalmıyorlar, onlara zulüm yapan, onları evsiz, barksız bırakan, yetim-öksüz koyanlarla her konuda işbirliği yapıyorlar.

ABD'nin Ortadoğu Bölgesi'ndeki hedefleri için, Büyük Ortadoğu Projesi etrafında yeniden işgallerle, ekonomik yaptırımlarla, tehditlerle dizayn edilen ülkeler içinde olan Irak, Barzani ve Talabani'ye emanet edilerek, oradaki Türkmenlerinde yok edilmesi hızlandırılmış ve AKP hükümeti de bu sürece, proje içinde aldığı görevlerle destek vermiştir.

Türkmenlere sahip çıkacak kadar bağımsız olamayan AKP, Türkmenlerin yokoluşunu izleyecek ve onay verecek kadar da ABD'ye bağımlıdır.

Hal böyle olunca, Türkmenler sahipsizlik içinde kalmaya devam edecektir. AKP, Türkiye'nin başında olduğu sürece Türkmenlerin bu yaşadığı acı kader asla değişmeyecektir.

ABD, AKP, Talabani, Barzani için öncelik "Büyük Kürdistan" hayalini gerçekleştirmek olduğu için Türkmenler yok edilmeli, Türkmenlerin her şeyine el konulmalıdır. Bu durumu görmek için çok büyük zekâya sahip olmaya bile gerek yoktur.

ABD ile sadakat bağından dolayı Barzani ve Talabani üzerinde hiçbir hükmü olmayan, hükmü olmadığı içinde onlara ayak uyduran AKP, Türkmenlerle göz teması bile kuramamaktadır.

Milli anlayışı ve şuuru olmayanlar asla milli hedef belirleyemezler… AKP bu yüzden Türkmenlere yönelik ne milli bir politika belirleyebilir, ne de küresel çetelerin güdümünden çıkıp, Türkiye'nin gücünü ve imkânlarını Türkmenlerin varlığını muhafaza için kullanabilir.

Türk milleti, kendi soydaşına sahip çıkmayan, soydaşına zulmedenlerle işbirliği yapan AKP'yi beyninde doğru konumlandırmalıdır.

Türkmen demek Türkiye demek iken, Türkmeni korumayan, Türkiye'yi nasıl koruyacaktır?

Bu soruyu, Türk milletinin her ferdi, kendine sormalıdır.

Türkmen kardeşlerimiz yanı başımızda, AKP iktidarının dostları, kardeşleri(!) tarafından her türlü zorbalığa tabii tutulurken, Türkiye bunu vicdanında izahını bulup, aklı ve mantığıyla da bundan sonraki günler için milli refleksini oluşturmalıdır.

Siyasi iradenin Türkmenlere yönelik kaygısızlığını, vurdumduymazlığını millet iradesi bertaraf etmelidir. Millet iradesi soydaşına sahip çıkacak anlayışı ortaya koymazsa, Türkmenler hızlanacak soykırımla tamamen yok edilecektir.

Türkmenler sahipsiz, Türkmenler Irak'ta çaresizdir. Türk milleti kendi iktidarına rağmen soydaş olmanın vicdanını ve sorumluluğunu artık ortaya koymalıdır. Türkiye artık, kendi topraklarında bulunan İncirlikten kalkan ve mübarek bir Kadir Gecesi günü ABD uçakları tarafından bombalanan Türkmen şehirlerinin düştüğü o halin gerçek sorumlularını bilmelidir.

Sorumlusu bilinen olaylara karşı sorumluluk daha iyi sergilenir.

Türkmenler bugün bu halde ise bunun tek sorumlusu AKP'dir.Sadece ABD,Barzani ve Talabani ile olan ilişkisine bakın sorumlunun AKP olduğunu çok net anlarsınız…

Ne diyordu Recep Tayyip Erdoğan: Özellikle Irak ve Kürdistan'dan gelen bilgiler bizi memnun etmektedir.

Bize de: Irak ve Türkmenler'den gelen bilgiler zehir olmaktadır.

Makaleyi Hemen Yorumla