ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ATATÜRK HEP BÜYÜKTÜR... / Yıldıray Çiçek 9749 okunma - 8-Agustos-2008 Cuma
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Türkiye'yi ziyaret ettiğinde Anıtkabir'e gitmeyeceğini söylemesi ve Dışişleri Bakanlığı makamında Türkiye'yi sürekli rezil eden Ali Babacan'ın bu durumu "ufak tefek ayrıntılar" diyerek yorumlamasını The Guardian "Türkiye, Ahmedinejad'ın devletin kurucusunu hiçe saymasını önemsiz gösteriyor" şeklinde yorumladı.

Emperyalizmin hedefinde ilk sırada yer alan İran Cumhurbaşkanının, Atatürk'ün kabrini ziyaret etmeyeceğini söylemesi çok büyük talihsizliktir.

Ömrünü emperyalizmle mücadeleyle geçirmiş Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik Ahmedinejad'ın bu tavrı küstahlıktır, Ahmedinejad'ın bu tavrını "ufak tefek ayrıntılar" şeklinde değerlendirmek ise bu küstahlığa destek olmaktır.

Aslında Ahmedinejad, kendi ülkesini hedef yapan ABD'nin yanında yeralan AKP iktidarına en büyük dersi, Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrini ziyaret edip, bir Fatiha okuyup ve Atatürk'ün 27.07.1937 tarihinde T.B.M.M'nde yapmış olduğu konuşmasını anı defterine yazıp, altına imza atarak verebilir. Bunun için geç kalmış değildir. Gelmeden düşünmeli, taşınmalı ve gelince bu kararı uygulamalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk o konuşmasında ne diyor, bir okuyun:

'Araplar'ın Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür. Araplar'ın arasında mevcud olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa birkaç sene Araplar'dan uzak kaldık.

Fakat şimdi kendimize kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyetin mukaddes yerlerinin Museviler'in ve Hristiyanlar'ın nüfuzunun altına girmesine mani olacağız.

Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki; buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz.

Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla ittiham edildik.

Fakat bu ittihamlara rağmen Peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hâkimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız.

Cedlerimizin, Selahaddin'in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlar'la mücadele ettikleri topraklarda yabancı hâkimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün Allah'ın inayeti ile kuvvetliyiz.

Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam âleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.'


Türklüğün sönmeyen güneşi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözleri İslam dünyasına ders ve ölçü olmalıdır.

Fakat onlar ders almak yerine, Atatürk'e düşmanlık yapmayı öncelikli görev olarak algılıyorlar.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, emperyalizme karşı söylemlerinde eğer samimi ise Atatürk'e saygı göstermek mecburiyetindedir.

Mustafa Kemal Atatürk'e yapacağı saygısızlık, ABD ve onun taşeronluğunu üstlenen AKP'yi memnun edecektir.

ABD'nin kısa zamanda, Türkiye'yi yönetenlerin desteği ile İran'ı vuracağı konuşulurken, Ahmedinejad'ın Atatürk'e karşıtlık noktasında, ABD-AKP çizgisinde buluşması ilginç benzerlik oluşturmaktadır. Ahmedinejad, İran'ın rejiminden dolayı Atatürk'e olan alerji duymaktadır. İşte bu yüzden, Türkiye'deki Atatürk alerjili zihniyetlerle bu tavrından dolayı ortak noktada buluşmaktadır.

Türkiye'yi dünyanın her yerinde başarılı (!) bir şekilde rezil eden Ali Babacan'ın bu durumu "ufak tefek ayrıntılar" şeklinde değerlendirmesi, işte o ortak noktanın belgesi olmaktadır.

Ahmedinejad aklını başına alıp, kendi düşmanları ile Atatürk düşmanlığı konusunda işbirliği yapmamalıdır.

Ahmedinejad'ın daha gelmeden Atatürk'e karşı saygısızlığının konuşulması, Atatürk düşmanlarını mutlu etmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk, tüm emperyalistlere diz çöktürmüş bir liderdir. Türkiye'yi de şuan emperyalistlere diz dökmüş olanlar yönetmektedir. O yüzden Anıtkabir'in ziyaret edilip-edilmemesi tartışmalarını "ufak tefek ayrıntı" olarak görmektedirler. Ahmedinejad kendisi "ufak tefek" kalmak istemiyorsa Mustafa Kemal Atatürk'e saygı konusunu tekrar gözden geçirmelidir.

Atatürk, büyüklüğünden hiç birşey kaybetmez… Küçülenler, hep ona saygısızlık yapanlardır. Onun fikirleri karşısında küçülenleri ibretle izliyoruz.
Makaleyi Hemen Yorumla