ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
KESİLEN HORTUMLAR, NEREYE BAĞLANDI? / Yıldıray Çiçek 6043 okunma - 16-Eylül-2008 Sali
Türkiye günlerdir Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la, medya patronu Aydın Doğan arasındaki kavgayı izliyor… Bu kavga nereye kadar sürecek tüm Türkiye merakla bekliyor…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu kavgayı "Hortumlarını kestik, ondan bize bu saldırıları yapıyorlar" şeklinde özetlemeye çalışıyor. Ama Recep Tayyip Erdoğan- Aydın Doğan kavgasında ortaya çıkanlar daha çok Recep Tayyip Erdoğan'ı sıkıntıya sokacak durumlardır. Ve kestiğini söylediği hortumları yandaşlarına bağlamak için Başbakanlık makamını kullandığı da ortaya çıkan diyaloglardan anlaşılmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Aydın Doğan'ı hedef alıp, şantaj ve tehdit yağdırdığı günlerde Aydın Doğan Kanal D'de Mehmet Ali Birand'a Başbakan'dan ne talep ettiğini ve Başbakan'ın ne cevap verdiğini açıklamıştı. Eğer gerçek ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı yüce divana götürecek konuyu Aydın Doğan şöyle izah etmişti:

"Ben işadamıyım. 24 bini aşkın insana ekmek veriyorum. Ben grubumla ilgili Başbakan'a talepte bulunabilirim. Ne talep ettiğimi de açıklayayım; Ceyhan'da petrol rafinerisi işletmek istedik. Bana 'Orayı Çalık'a verdim,' dedi. Olsun bize de ver dedik. "Veremem işin içinde Putin ve Berlusconi var' dedi. Sonra da 'Ocak ayında görüşelim' dedi."

Aydın Doğan'ın konuşmasında bahsettiği Ahmet Çalık, AKP iktidarında yıldızı parlayan işadamlarından biridir ve Recep Tayyip Erdoğan'ın damadının patronudur. Son yıllarda nerede ihale varsa, hepsinde de adı geçmektedir.

Sabah Gazetesi ve Atv'yi satın alan Çalık Grubu'nun TMSF'ye olan borcunu iki kamu bankasından aldığı kredilerle ödemesi gündeme damgasını vurmuştu. Halkbank ve Vakıfbank'nın verdiği krediler, AKP iktidarının sık sık ziyaret ettiği Katar'dan Çalık Grubu'na finans desteği veren bir ortak çıkması Sabah ve Atv'nin satışını daha da tartışılır hale getirmişti.

Katar'dan finans desteği veren ortak bulunmasına da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kendisinin aracılık ettiğini söylemişti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin başındaki Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Çalıklara iş sahası açmak için uluslar arası çalışmaktadırlar. Türkiye'de ise her yolu Çalıklara çıkarmanın sistemini de kurmuşlardır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı rafineri işletmeciliği dağıtımı yapıyor, nasıl oluyorsa Türkiye'deki bu dağıtıcılığına Putin ve Berlusconi de karışıyor!

Türk devletini millet için değil, kendi ve yandaş çıkarları için yönettikleri böylece daha iyi anlaşılmış oluyor…

Recep Tayyip Erdoğan "Hortumları kestik" diye sürekli nutuk çekiyor ama kesilen hortumlar ne hikmetse hep yandaşlara, eşe-dosta bağlanmaktadır.

Mesele, yetimin hakkını yiyenleri engellemek mi, yoksa rüşvet ve yolsuzluklara, yandaşlar yapınca göz yummak mı?

AKP'nin en büyük tezatlarından birisi budur. İşte bu tezatlık şuan ülkeyi kemirmektedir.

Ülkeyi talan eden şebekeler karşısında, en büyük sorumluluk topluma düşmektedir. Bir torba kömüre, bir poşet makarnaya ülkenin baştan sona soyulmasına müsaade eden, onay ve yetki veren bu toplum, kendini sorgulamaya bir noktadan başlamalıdır.

Toplum, bu şebekeler karşısında nasıl kandırılarak, aldatılarak hipnoz oluyor bunu artık öğrenmeli ve bundan sonrası için daha dikkatli olmalıdır.

Kandırıldığı, aldatıldığı gibi, ortaya çıkan rezaletler karşısında bir de duyarsız, kayıtsız ve hatta rezaletleri yapanlara destek veren bir toplum Türk milletinin gerçek profilini yansıtmamaktadır.

Mazlumun, yetimin hakkını yiyenlere Osmanlı tokatı atması gereken Türk Milleti, Türkiye'de yaşanan yolsuzluk ve rüşvet rezaletlerine daha ne kadar rıza gösterecektir.

Paraya tapanlar kendi karakterini yansıtıyor önemli olan Türk milletinin kendi hakkını yiyenlere karşı vereceği cezadır.

Türkiye'de bugün bütün hortumları kendine bağlamaya çalışan bir iktidar vardır… Bunu tüm toplum bilmektedir. Ama bazıları "Müslüman Hırsızlara sahip çıkalım" şeklinde başlatılan iğrenç propagandalara yenik düşmüş durumdadır…

Ahlak sahibi Müslümanlar, o yenikleri de kazanarak, yetimin, mazlumun hakkını korumak için ayağa kalkıp tüm hortumları kesmelidir…

Türkiye'nin geleceği için bunu yapmalıdır…
Makaleyi Hemen Yorumla