ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AKP APO’YU İDAM EDECEK Mİ? / Yıldıray Çiçek 36924 okunma - 1-Temmuz-2010 Persembe
MHP Lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yine birçok konuda ters köşe yaptı. Özellikle (AB)(D)ullah Öcalan’ın idamı konusunda MHP’yi suçlamaktan bıkmayan ve bu konuda iftira atmaktan bile çekinmeyen Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı “Başbakan her şeye rağmen sık sık dile getirdiği gibi samimi bir pişmanlık duyuyor da, bu cani hakkında verilmiş infaz kararını uygulamak istiyorsa, Milliyetçi Hareket Partisi destek vermeye hazırdır. Hodri Meydan.” çağrısı, AKP’nin tüm reflekslerini kilitlemiş durumdadır.

Sanki APO’nun asılmasını çok istemiş, sanki Apo’nun asılması için elinden geleni yapmış ve buna sanki MHP engel olmuş gibi, iktidara geldiği günden bu yana bu konuda her türlü siyasi yalana başvuran Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki “Hodri Meydan” çağrısına ne cevap vereceğini çok merak ediyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan AKP’yi kurduğu günden itibaren öncelikli meselesini idamın kaldırılmasına harcamış ve daha muhalefette iken bile bu konuda en aktif çalışmaları yapmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan AKP’yi kurduğu yıllarda idamın kaldırılması için "Türkiye, artık AB'nin kenar mahallesi olmaktan kurtarılmalı. İdam cezası tamamen kalkmalı. Bunun için hükümete destek vermeye hazırız." şeklinde görüşünü bildiriyor, 'MHP'nin hükümetten çekilmesi durumunda DSP-ANAP koalisyonunu destekleyeceklerini' ifade ederek, idamın kaldırılması konusunda ne kadar kararlı olduğunu ve değişmez bir şekilde MHP’ye olan alerjisini yansıtıyordu.

Bakınız:

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2002/06/10/137553.asp

(AB)(D)ullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim ediliş tarihi 15 Şubat 1999 iken, görev başında 56. Azınlık Hükümeti bulunurken, o alçağın MHP’ye teslim edildiğini söylemek için her halde söyleyenin akıl sağlığının bozuk olması lazımdır.

“MHP’ye teslim edildi, MHP İmralı’ya koydu, MHP onu besledi.” iftirası atmak bir ahlak problemidir.15 Şubat 1999 nerde, MHP’nin 18 Nisan 1999 seçimlerinde Türkiye’nin ikinci partisi olup,28 Mayıs 1999 tarihinde 57.Hükümet protokolünü imzalayıp işbaşı yapması nerdedir? (AB)(D)ullah Öcalan Türkiye’ye teslim edildiğinde, TBMM’nde bir tane milletvekili olmayan MHP’nin bu konuda sorumlu tutulması ve sürekli iftiralara maruz kalması nasıl bir anlayıştır? Bu anlayış, çıkarı için herşeyi yapabileceklerin anlayışıdır.

Bu anlayış 56.Hükümet zamanı Türkiye’ye teslim edilmiş (AB)(D)ullah Öcalan’ın İmralı’ya konmasının hesabını, o dönem TBMM’de olmayan MHP’ye sorduğu gibi, Refah-Yol Hükümetinin altına imza attığı uluslar arası hukuk sürecinin faturasını da MHP’ye kesmektedir. 1997 yılında kabul edilen ve terörist başının AİHM’ne başvurabilmesinin yolunu açan protokol; Refah Partisi-DYP koalisyon hükümeti döneminde tasarı olarak TBMM’ye sevk edildi ve kabul edildi. Bu sözleşmenin altına imza atanlar arasında başbakan Necmettin Erbakan, bakanlar olarak Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve Fehim Adak gibi isimler de yer almıştır. (AB)(D)ullah Öcalan’ın bu protokolden kaynaklanan hakkı kullanarak AİHM’ne başvurması sonrasında, AİHM 30 Kasım 1999 tarihinde ihtiyati tedbir kararı aldı.

Yargılama bitinceye kadar infazın ertelenmesi Türkiye’ye AİHM tarafından resmen bildirildi. MHP’nin altına imza attığı tek süreç, uluslararası hukuki süreçlerin sonucunun netleşmesine kadar infazın Başbakanlıkta bekletilmesi olmuştur. MHP koalisyon içinde hassasiyetlerini ortaya koyarak, 12 Ocak 2000 Liderler Zirvesinde verilen karar gereğince bu izni ise “terör örgütü ve yandaşı çevrelerce milleti ve devleti ile Türkiye’nin yüksek menfaatleri aleyhine kullanılmak istendiğinin değerlendirilmesi hâlinde, erteleme süreci kesilerek infaz sürecine derhâl geçilmesi” şartına bağlamıştır. MHP bu durumu asla inkâr etmemekte ve her fırsatta sahiplenmektedir.

AKP’nin kalemşorları, bu durumu “APO’yu kurtaran imza olarak” kamuoyuna sürekli takdim ederek, AKP’nin yalan üzerine kurulu siyaseti için malzeme yapmaktadır.

Ama aynı AKP’nin yalaka kalemşorları, 1997 yılında Refah-Yol Hükümetinin altına imza attığı uluslar arası hukuk sürecinin hesabını bile MHP’den sorarken, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Hadi Apo’yu siz asın, bizde destek verelim” çağrısı yapmasından sonra “Bilmek için hukukçu bile olmaya gerek yok, Öcalan hakkındaki ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası “kazanılmış hak” pozisyonundadır, mahkûm aleyhine çıkarılacak herhangi bir cezai yaptırım uygulanmaz, sadece lehe hükümler uygulanır.” (Şamil Tayyar/Star)şeklinde yazılar yazmışlardır. Mesele MHP olduğu vakit, Taş devrindeki bir konudan dolayı bile MHP’yi sorumlu tutanlar, işine gelmediği vakit birden hukukçu kesiliyorlar. O zaman, Refah-Yol Hükümeti zamanı atılan uluslararası imzanın, 56. Hükümet zamanı teslim edilen (AB)(D)ullah Öcalan’ın hesabını hiçbir alakası olmayan MHP’den niye soruyorsunuz zavallılar?

Türkiye’de (AB)(D)ullah Öcalan idam edilsin diyen, bunun için mücadele veren MHP dışında bir parti, Devlet Bahçeli’den başka bir tane genel başkan olmuş mudur?

AİHM kararını bekleme olayı olmasa, dosya meclise geldiğinde MHP dışında başka bir parti idama “onay” verecek miydi? Hiçbirinin onay vermeyeceğini tüm Türkiye 3 Ağustos 2002 tarihinde TBMM’nde idamın kaldırılmasına yönelik yapılan oylamada görmüştür. AKP, DSP, ANAP, DYP, YTP, SP ve bağımsızlar idamın kaldırılması yönünde oy kullanmışlar, bir tek MHP idamın kaldırılmaması yönünde tam kadro oy kullanmıştır.

Hal böyle olunca, siz hangi konuda bir hassasiyet göstermiş oluyorsunuz AKP’liler? İdam oylamasının komisyondan geçmemesi için çok mücadele vermişler (!) ama, MHP komisyondan geçirerek, T.B.M.M’nde oylanmasını sağlamış! İyi de aklı evveller, komisyondan geçmesin diye uğraştık dediğiniz idamın kaldırılması ile ilgili oylamada niçin diğer partilerle birlikte ittifak yapıp idamı kaldırdınız?

(AB)(D)ullah Öcalan’a öteden beri hep sahip çıkanların, onun kavramları ile siyaset yapanların, ondan aldıkları yol haritası ile açılım başlatanların, idamın kaldırılması için her türlü imkânlarını seferber edenlerin, MHP’yi suçlaması nafile bir çabadır. MHP yine siyasi bir erdem göstererek, (AB)(D)ullah Öcalan’ın idamı konusunda AKP’ye her konuda destek vereceğini söylemiştir.

AKP madem (AB)(D)ullah Öcalan’ın idam edilmesini içine dert edinmiştir, o halde bu desteği de kabul ederek, idamı gerçekleştirmelidir.

Gerçi Ergun Babahan Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken ona bir açıklama gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Apo’nun asılmamasının doğru bir karar olduğunu söylemişti.. Ergun Babahan “Başbakan'dan cevap geldi” başlıklı yazısında şunları yazmıştı:“Başbakan Erdoğan ‘ip kavgası’ yazımla ilgili bir açıklama gönderdi. Erdoğan, açıklamasında gerek meydanlarda, gerek demeçlerinde ‘İdam cezasının kaldırılmasını doğru bir karar olarak gördüğünü, dönemin iktidarının Öcalan'ı asmayarak yerinde bir iş yaptığını vurguladığını’ belirtti.” (3 Temmuz 2007/Sabah)

O zaman derdiniz nedir Sayın Başbakan, derdiniz nedir ey AKP’liler?

Yok, eğer pişmanlık duyuyorsanız, MHP’de artık bu konuda arkanızda. Haydi buyurun asalım…

Çok merak ediyorum, siz ne zaman kişilikli bir politika yapacaksınız?.

Ve hatta bunu tüm Türkiye merak ediyor.
Makaleyi Hemen Yorumla