ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AHMET KAYA’NIN TESCİLLİ BÖLÜCÜLÜĞÜ VE KILIÇDAROĞLU’NUN YENİ MACERASI / Yıldıray Çiçek 23745 okunma - 21-Kasim-2010 Pazar
On binlerce PKK sempatizanı ve Apo posterleri önünde, "Vallah ben Apo'yu özledim. Dostlar ben Apo'yu özledim." dizeleri ile ürettiği şarkıları söyleyen Ahmet Kaya’nın ölümünün 10.yıl dönümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir sürpriz yaparak, Ahmet Kaya’nın mezarını ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu herhalde PKK’lı olduğunu gizlemeyen Ahmet Kaya’ya sahip çıkma konusunda Recep Tayyip Erdoğan ile yarış içine girmiştir. CHP’nin “Sol İttifak” adı altında PKK’nın siyasi taşeronluğunu açıktan yapan BDP ile ittifak yapabileceğine dair nabız yoklamaları, zemin hazırlıkları da düşünülürse, CHP’nin hem eski kimliğine dönme hazırlığında olduğunu, hem de solun AKP’si olmak için yeni bir yola koyulduğunu anlayabiliriz.

CHP, Deniz Baykal’ın son dönemlerinde milli konularda daha duyarlı bir hale gelmişti. Ama bu durum CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimi tarafından değiştirilecek gibi görünmektedir. Referandum sürecinde PKK ile pazarlık yapma konusunda köşeye sıkışmış AKP’yi “PKK’ya Genel Af Önerisi” yaparak adeta kurtaran Kemal Kılıçdaroğlu, o günlerden bugünlerin işaretini vermişti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin en başındaki kişi Türkiye’yi bölmek isteyen terör örgütünün kurucusu APO’ya "Vallah ben Apo'yu özledim. Dostlar ben Apo'yu özledim." şeklinde hasretini, özlemini dile getirmiş Ahmet Kaya’nın mezarı başına gidiyorsa, CHP’nin de nereye doğru sürüklendiğini kamuoyu herhalde idrak etmektedir.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ahmet Kaya için gözyaşları döker, onu her ortamda övgülerle anarsa, Kemal Kılıçdaroğlu da “Benim neyim eksik?” sorgusunu yaparak, Apo’yu ve PKK’yı öven Ahmet Kaya’nın mezarı başında yerini alır. CHP’nin yeni çizgisi belli olmuş ve CHP kendi içinde bile bu yeni çizgisinin tartışmasını yaşamaya başlamıştır.
CHP Manisa milletvekili Şahin Mengü’nün “Teröriste terörist diyemeyen bir parti ile seçim iş birliği yapamayız. Elbette Sayın Genel Sekreter’i böyle bir açıklama rahatlığına iten neden, Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Paris’te bir savcıyı öldürmekten mahkum olmuş, sanatçı tarafı güçlü olsa da fikir suçu olmayan bir zatın mezarına gitmesi ve yine aynı şekilde, “Apo’yu özledik” diyen bir insanın mezarını ziyaret etmesidir.” sözleri ve CHP PM üyesi Korkmaz Karaca’nın “Güney, Devlet’in savcısını, Cumhuriyet’in savcısını öldürmemiş miydi? Ahmet Kaya, ‘Kürdüz sonuna kadar, vallahi Apo’yu özledim’ dememiş miydi? Cumhuriyeti kuran bir partinin lideri, en hafif tabiri ile Cumhuriyet’e kalkışma yapan her iki insanın mezarlarını nasıl ziyaret edebilir?” açıklamasıyla gösterdiği tavrı, CHP içinde başlayan kaynamanın derecesini göstermektedir.
CHP’deki bu politik manevranın, CHP içinde önümüzdeki günlerde büyük bir ayrışma yaratması kaçınılmazdır.

Anlaşılan o ki, AKP ile amansız bir mücadele veren MHP, solun AKP’si olma yoluna geçiş yapan CHP ile de bir mücadele yaşayacaktır.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’yı mezarlarında ziyaret etmesini “Bir sanatçı var ki, vatana ihanetten 3 yıl 9 ay ceza almış dolayısı ile yurt dışına kaçmış. Eğer vatana ihanete saygı gösteriyorsan, cezaevlerindeki vatana ihanette olanları da utanmazsan ziyaret et. Bir sanatçı var ki, bir film çekiminde akşam eğlence için Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nde gazinoda eğlenirken orada bulunan Yumurtalık hâkimini bir silah denemesi ile öldürüp ondan sonra yurtdışına kaçmıştır. O zaman bu millet der ki, Paris’e gidip o sanatçının kabrini ziyaret ediyorsan Yumurtalık hakimi Safa Mutlu merhumun da ailesini ve kabrini ziyaret et.” açıklamasıyla eleştirerek bunu göstermiştir.

CHP, Atatürk sonrası bir türlü Atatürk’ün fikirleri ve ölçüsüne uyan bir parti çizgisine gelememiştir. Kemal Kılıçdaroğlu da bu geleneği sürdürmede kendisine verilen rolü oynamakta azimli ve kararlı görünmektedir.

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu çizgisi ile yürümeye devam ederse, CHP içinde milli duyarlılığı yüksek potansiyel tarafından önümüzdeki seçimlerde cezalandırılacaktır. AKP, CHP, BDP arasındaki çizgi benzerliği ve paslaşmalar Türkiye’de siyaseti dizayn edenlerin eseridir. Bu paslaşmaları bozacak tek parti de MHP kalmıştır.

AHMET KAYA’NIN YALANLARI
Geçtiğimiz hafta başında Radikal Gazetesi’nden Eyüp Can, köşesinde Ahmet Kaya’nın ölümünden önce yapılmış son söyleşiyi yayınladı. Ahmet Kaya, söyleşide sorulan tüm soruları inkar ve yalanla cevaplandırmıştır. Allah vergisi güzel sesini bölücülerin konserlerinde kirleten Ahmet Kaya’nın inkar ettiği konserleri izlemek isteyen herkes, internet arama motoru Google’da "Vallah ben Apo'yu özledim. Dostlar ben Apo'yu özledim." yazarak kayıtlara ulaşabilir ve onun Apo’ya olan özlemini ve aşkını görebilir. Bazı yazarlar bu durumu gizlemek için her türlü propagandayı yapsa da, teknoloji artık gerçeklere ulaşmada hızlı bir yardımcı olmaktadır.
PKK’lı Ahmet Kaya, Eyüp Can’ın yayınladığı söyleşide sorulan sorulara bakın nasıl cevap vermiş:

Apo posteri önünde resim çektirdiniz mi?

Bakın; siz gazetecisiniz. Sizin ürettiğiniz o gazeteyi kimlerin okuyacağına siz mi karar verirsiniz, yoksa okur mu gazetesini seçer? Ben konser yapıyorum, insanların bir kısmı gelip şarkı dinleyerek, bir kısmı dans edip halay çekerek, bir kısmı sloganlar atarak deşarj oluyor. Benim bu insanları seçme hakkım olabilir mi? On binlerce insanın bulunduğu konser salonunda biri Apo posteri açmışsa bunun benimle ne ilgisi olabilir?

Peki ya PKK’yı övücü sözler…

Bakın ben terörün her türlüsüne ömrüm boyunca karşı oldum, lanet ediyorum teröre, neden öveyim PKK’yı?

Nereyi bölmüşüm
Nedir sizin PKK ile ilişkiniz o halde?


Bu soruyu ben soruyorum. Lütfen beni PKK ile ilişkilendirmeye çalışanlar ispat etsinler, ben nereye üye olmuşum? Hani üyelik belgelerim? Kime yardım etmişim, hani makbuzlarım? Ben nereyi bölmüşüm, nerede sınırları? İki tane konser fotoğrafı çekip aslı çarpıtılan iki tane cümleden yola çıkarak bir insanın hayatına bu kadar kıyılabilir mi? Soruyorum. Bunların cevabını istiyorum. Ve bunu bana değil, babası bir gecede ‘hain ve bölücü’ ilan edilen 12 yaşında, Türkiye’de okula giden kızıma izah etsinler. Başka bir şey istemiyorum. Bu arada çantasında PKK konseri verdiği iddiasıyla açılan davaya ilişkin herhangi bir bilgi ve belge bulunamadığı için düşme noktasına gelen davasının mahkeme tutanaklarını gösteriyor Kaya. Bakın “PKK’cılara konser verdi” diye haber yaptılar sonra mahkeme belge istediğinde, “Bizde bir belge yok” diye cevap vermişler. Şimdi ne diyeyim ben?

Ahmet Kaya bunları söyleyerek inkar ediyorsa, on binlerce PKK’lının olduğu bir alanda ve Apo posterleri önünde "Vallah ben Apo'yu özledim. Dostlar ben Apo'yu özledim." diyen Ahmet Kaya kimdir? Hangisi gerçek Ahmet Kaya’dır?

"Vallah ben Apo'yu özledim. Dostlar ben Apo'yu özledim." diyen Ahmet Kaya kılığına girmiş birisi ise, eşi Gülten Kaya, o görüntülerin gerçekte ne olduğunu tüm kamuoyuna açıklamalıdır.

Biz de “PKK’lı Ahmet Kaya’ya sahip çıkıyor” diye eleştirdiğimiz Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür dileriz o zaman…
AHMET KAYA ÖZLEMİ
Yeter artık Allah belanızı versin bunu yazanlarında ne sizin derdiniz sizene Ahmet Kayadan sizene iftiracılar siz medyadan herşey beklenir ilave etmeye bayılırsınız üç beş kuruş için neler yapıyorsunuz Ahmet Kaya hakkında konuşamazsınız.kılıçdaroğlu terörist diyordu sonra kalkıp mezarını ziyaret etti bu ülkeye yalnızca RECEP TAYYİP ERDOĞAN el atıyor.diğerleri ya münaffık ya da adam değil isan değiller Cumhurbaşkanı ERDOĞAN olmazsa bu ülke esatların eline geçer. Yaşasın Erdoğan Yaşasın Bahtiyarlar.
kevser kayacan11.8.2014
Haksızlığa hayır
Kılıçdaroğlu yeter adamı bu yorumlar haksızlık sürgün öldürdü.Ölünün arkasından bu kadar konuşma yeter artık sen zaten iyice tanındın.Yapma
Kevser Kayacan10.8.2014