ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ABD’NİN KÜSTAHLIĞI, AKP’NİN ACİZLİĞİ / Yıldıray Çiçek 27505 okunma - 1-Aralik-2010 Çarsamba
ABD kapılarına gidip "Bu adamı deliğe süpürmeyin, kullanın" diye Recep Tayyip Erdoğan’ı kurtarmaya çalışan AKP’nin beyin takımının yalvarışlarını hatırlıyorsunuz değil mi?

AKP’ye sınırsız hizmet ediyorlar, ABD’nin Ortadoğu Bölgesi’ndeki temsilciliği gibi çalışıyorlardı ama yine de iktidarda kalabilmek adına ABD’ye yalvarma acizliğini göstermişlerdi.

Buna karşın Amerika’nın da AKP’ye karşı büyük bir nankörlük sergilediğini geçtiğimiz gün Wikileaks sitesi aracılığı ile sızdırılan belgelerden tamamen anlamış olduk.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan sızdırılan belgelerin Türkiye ve AKP boyutu AKP’nin aslında kullanılırken bile nasıl küçük görüldüğünün belgesi olmuştur.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’li bazı bakanlar hakkında hazırlanan raporlar içinde geçen bilgiler, tanımlamalar ne kadar doğru bilemiyoruz ama ABD-AKP aşkının bir güven esasına değil, karşılıklı kullanılmaya dayandığını anlayabiliyoruz.

ABD Ortadoğu Bölgesi’ndeki hedefler için AKP’yi kullanıyor, AKP de “deliğe süpürülmemek” ve sürekli iktidarda kalabilmek için ABD’yi kullanıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Biz, AKP’yi biliyoruz, tanıyoruz ve bu konuda bizim hiçbir kaynağa ihtiyacımız yoktur. Geçmiş konuşma ve değerlendirmelerimize bakıldığında AKP’nin ne olduğu ve hangi amaçlara hizmet ettiği de açıkça ve bariz olarak görülebilecektir.” tespiti bu noktada çok önemlidir.

Ortaya dökülen belgelerde aslında gerçeklerin yüzde biri dahi yoktur. ABD tarafından hazırlanan rapor içeriğini, AKP kendi lehine siyasi malzeme olarak bile kullanacaktır. Bunun örneğini yandaşlıkta artık ölçü ve sınır tanımayan Yiğit Bulut’un yayınlanan belgeleri değerlendirirken kullandığı “Davutoğlu delidir” tespitinden ise ben bir Türk vatandaşı olarak gurur duydum. Demek ki, Davutoğlu kendi ülkesi hakkında iyi çalışıyor ki hakkında böyle şeyler söyleniyor. Davutoğlu doğru yolda demek.” cümlelerinden çok iyi anlamaktayız.

Yiğit Bulut açılışı yaparken, diğer yandaşlar da koro halinde bu tarzda propagandalarla savunma refleksi kuracaklardır.

Ahmet Davutoğlu, canla-başla ABD’nin politikalarına hizmet ederken ABD tarafından böyle görülmesi ABD’nin kendi ayıbıdır. ABD’ye hizmet ederken, ABD’ye karşı duruyormuş gibi davranmak da AKP’nin siyasi yüzsüzlüğüdür.

ABD’nin AKP’ye bakış açısını yansıtan raporda yazılanların ne kadarı doğru, ne kadarı iftira bilemiyoruz. Ama AKP, sürdürdüğü şahsiyetsiz politikanın meyvesini acı bir şekilde yemiştir.

AKP önümüzdeki günlerde medyası aracılığı ile raporda yeralan “İslamcı, Osmanlı ruhunu getirme, Batı karşıtı, İsrail düşmanı ve buna benzer suçlamaları” siyasi ranta dönüştürmek için büyük bir kampanya yapacaktır. Bu sıfatların tamamı gerçekten AKP’ye yapılmış büyük bir suçlama ve iftiradır. Çünkü AKP’nin ABD-İsrail ikilisinin dini-milli hedeflerine ve Hıristiyan-Yahudi dünyasına hizmet yapmaktan başka bir suçu yoktur.

WikiLeaks sitesinde yayınlanan raporda yeralan “Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 gizli hesabı var.” gibi konular es geçilecek ve dediğimiz konular üzerinden propaganda sistemi oluşturulacaktır.

Sızdırılan rapor ABD’nin her zamanki küstahlığını ve ukalalığını göstermiş, AKP’nin de aslında acınacak bir halde olduğunun delili olmuştur.

Muhalefet partileri, özellikle AKP tarafından bu belgelerin iç politika malzemesi olarak kullanılmasının önüne geçmelidir. AKP’nin “Denize atsan balık olur” şeklindeki siyaset tarzı, bu konuda da harekete geçecektir. Her konuda yaptıkları gibi bu belgelerden bile mazlumu ve mağduru oynayacaklardır.

Bu durumu MHP Lideri Devlet Bahçeli çok iyi algılayarak “Bu kapsamda, yabancı bir ülkede faaliyet gösteren internet sitesinden yayımlanan ve herkesin bilgisine sunulan bilgileri dikkatle takip edeceğimizi, ancak dışarıdan yapılacak yönlendirme ve karartma niyetlerine de karşı duracağımızı ve iç politikayı tanzim etmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğimizi bu vesileyle belirtmek istiyorum.” açıklamasıyla hem kamuoyunu uyarmış, hem de bu konuda çok dikkatli olacaklarını belirtmiştir.

AKP’nin her türlü politikası iflas etmiştir. Ayakta kalabilmek için oynadığı siyaset oyunlarına asla aldanılmamalıdır.
Makaleyi Hemen Yorumla