ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
HALKINA ÂŞIK, MİLLETİNE SEVDALI ÂŞIK DEVAÎ / Yıldıray Çiçek 17668 okunma - 27-Subat-2011 Pazar
Memleketim Kayseri’den tanışıklığım olan değerli büyüğüm, kıymetli Halk Âşığı, Âşık Devaî, Doç. Dr. Nilgün Çıblak Coşkun tarafından hazırlanan; hayatının, sanatının ve şiirlerinin anlatıldığı kitabı, büyük nezaket göstererek imzalayıp göndermiş…

Öncelikle Doç.Dr.Nilgün Çıblak Coşkun’a böyle bir eseri Türk edebiyatına kazandırdığı için, Aşık Devaî’ye de böyle bir eserin hazırlanması adına ortaya koyduğu kültür-sanat çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu konuda ne kadar araştırma yapılsa azdır diye düşünüyorum. Çünkü köken itibariyle çok eskiye dayanan âşıklık geleneği ilerlerken karşılaştığı yeniliklerle beslenmiş ve bugüne ulaşmıştır. Halk Âşıkları yüz yıllar boyunca milletin tarihini, sosyal yaşamını, fikriyatını, kaygılarını, geleneklerini söyleyen ve bütün bunları geleceğe ulaştıran kişilerdir.

Halk Aşığı halkın umuduna, acısına, kaygısına, sevincine, üzüntüsüne, gülüşüne, ağlayışına, sevdasına, bedduasına, isyanına tutulmuş aynadır.

Halkın yüreğidir ve hissiyatıdır. Halk Âşıkları geleneği canlı tutarak geleceğimizi işleyen sanatkârlardır.

Âşık Devaî de her halk Aşığı gibi yıllardır bu yönde çalışmalar yapmakta, sazı ve sözüyle eserler üretmektedir.

Âşık Devaî’nin imzalayıp gönderdiği hayatının, sanatının ve şiirlerinin anlatıldığı kitabı bir gece boyunca okudum… Manevi, milli ve sevda içerikli eserlerini ve hayatını okurken büyük lezzet aldım.

Âşık Devaî’nin hayatını, sanatını ve şiirlerini kitaba dönüştürüp en güzel yorumlarla anlatan Doç.Dr.Nilgün Çıblak Coşkun kitabın önsözünde Aşık Devaî’yi inceleme konusu yapmasını “Devaî, Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiş olmakla birlikte uzun bir süredir Mersin’de yaşayan, günümüz insanının zevk ve estetik anlayışına göre kendisini yetiştirmiş,sosyal olayları yakından takip eden, bunları şiirlerinde ustaca işleyen aşıklardan birisidir. Geleneğin günümüz teknoloji çağında hangi icra ortamlarında ve nasıl sürdürülebileceği konusunda yaşamı ve sanatıyla yol gösterici bir kimliğe sahip olması bakımından bu çalışmada inceleme konusu olarak seçilmiştir.” şeklinde tarif etmiştir.

Doç.Dr.Nilgün Çıblak Coşkun’un Aşık Devai hakkında hazırladığı kitaptaki birbirinden anlamlı tüm şiirleri okudum.Kitabı okurken Aşık Devai’nin bir dönem Libya’da işçi olarak çalıştığını öğrendim. Libya’daki halk ayaklanmasının sürdüğü ve birçok Türk’ün can tehlikesinin devam ettiği şu günlerde “Vurdum sazımın teline/Düştüm Libya’nın çölüne/Kapıldım hayat seline/Yorgun dizim eyvah eyvah” dizelerini buraya taşımanın anlamlı olacağını düşündüm.

Âşık Devaî’nin dikkatimi çeken bir şiiri de iktidara yaptığı “Minareler süngümüz diyerek başladınız/Cumhuriyet devrini daima taşladınız/Cami değil her yere kilise işlediniz/Burası Türkiye beyler gayeniz ne oluyor?/Mutlu musunuz şimdi dediğiniz oluyor?” göndermesi olmuştur.

Günümüze gönderme olacak bir dizesi de şu şekildedir: “Millet sizi seçmiş iken/ Yiyin efendiler yiyin / Fırsat ele geçmiş iken / Yiyin efendiler yiyin…”

Milliyetçi ruhu ile bir dizesinde de şöyle haykırmış: “Cepheden cepheye dikildi hilal/Kurtuluş bir zaman olmadı hayal/Bir komutan çıktı Mustafa Kemal/”Kıta kıta dedi çok uzun yolum/Tek kurtuluş ya istiklal a ölüm”

Aşk ve sevda şiirleri de kitap içinde ayrı bir tat olmuş ve diyor ki bir dizesinde: “Âşıksız bir yer elbet çöl olur/ Ardından dökülen yaşlar sel olur/İnşallah yattığın toprak gül olur/ Bir bülbül misali ötmeye geldim.

Halk Âşıkları sazı ve sözü ile hep halkının, milletinin yanındadır.

Milletimiz, halkımız da Âşık Devaî gibi değerlere sahip çıkmalı, onların Âşıklık geleneğini yürütmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgememelidir.

Kısa da olsa, bir Halk Ozanı olan Âşık Devaî’yi bugün ki köşemde tanıtmaya çalıştım. Onu daha geniş bir şekilde tanımak isteyenler Doç.Dr.Nilgün Çıblak Coşkun tarafından hazırlanan kitabı Mersin’de faaliyet yürüten Ajansfener Reklam Matbaa’dan temin edebilirler.

Halk Ozanları, Âşıkları milletin duygularına yol gösteren kılavuzdur.

Âşık Devaî de bizi, bizim duygularımıza, bizim insanımızın duygularına doğru bir şekilde ulaştıran bir kara sevdalıdır.
Makaleyi Hemen Yorumla