ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
GÜÇSÜZ TSK, GÜÇLÜ PKK YARATMAK / Yıldıray Çiçek 27051 okunma - 2-Agustos-2011 Sali
AKP kurulduğu günden bu yana Türk siyasetinde ve iktidar olduğu günden bu yana da ülke gündeminde kaos, kriz eksik olmuyor.

AKP siyasi alanda güçlendikçe de çok sistemli kaos ve kriz yaratmaktadır. Siyasi besin bulduğu kaynakta bu olmaktadır.

Ülke her gün yeni bir kaosa uyanmaktadır. Kaos bulaştırma anlayışını her kurum üzerinde denemişlerdir. Kurumlar arası çatışmaları kendi kontrolünde yürüttüğü için bir kurumu zayıflatma taktiği ve üzerine kurduğu baskıyla ele geçirme AKP’nin temel stratejisi olmaktadır.

Bunu her kurumda denemiş ve başarılı olmuştur. Özellikle son 4–5 yıldır yoğunlaştığı kurumda TSK olmuştur.

Birçok Genelkurmay Başkanı ile siyasi menfaatleri doğrultusunda işbirliği yapsa da, AKP bu kuruma tam hâkim olamamıştı. Bu yıllar içinde bunun bir yolunu aramakta ve adım adımda bu hedefine doğru ilerlemektedir.

TSK üzerine bazı yargı süreçleriyle kurulan baskı bunun içindir.

Apo’yu İmralı’dan çıkarma yolunu arayan iktidarın, aynı zaman içinde de komutanları içeri alma gayreti küresel bir oyunun işleve konulmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken nokta budur.
Türkiye’yi koruyan bir kurum her yönden yıpratılacak, Türkiye’yi bölmeye çalışan bir katil ise AKP’nin hayata geçirmeye çalıştığı projelerde adeta rol sahibi yapılacak… Bu çelişkinin açıklanması mecburi bir haldir.

Bu çelişki, akıl ve sağduyu sahibi kişiler nazarında aydınlanmadığı sürece “Türkiye normalleşiyor” replikleri sadece aldatmacadan ibaret olacaktır.

“TSK’yı esir edip, PKK’ya yol verme” hangi normalleşmenin işaretidir? Kimin ülke üzerinde hesabı tutuyor da, onun adına bir normalleşme yaşanmaktadır.

AKP’nin kendi siyasi hedefleri için TSK’yı dizayn etmeye kalkması demokrasi ve hukuk masallarıyla izah edilemez.

Türkiye’de bu kavramlara en çok zarar veren zaten AKP’nin kendisidir.

TSK üzerinde yandaş medya aracılığıyla yapılan bir operasyon söz konudur. TSK üzerinde her türlü tezgâh denenmiş ve denenmeye devam etmektedir. Suikast bahaneleriyle ordunun kozmik odalarına girmeler, sehvenle izah edilen tuzaklar, iftiralar, suçlamalar AKP’nin kontrolünde gelişen olaylar olmuştur.

TSK içinde bazı vizyon eksiği olan kişilerde, bu süreçte maalesef AKP’ye sürekli malzeme üretmiştir. Bu üretilen malzemeler, AKP’nin büyük medya gücü sayesinde kurulan tezgâhlarında meşrulaştırılmasına yaramıştır.

PKK’nın azgınlaştığı, TSK’nın adeta esir alındığı bu süreçte komuta kademesinde yaşanan istifalar, AKP’nin dizayn projesinin kusursuz işlediğini göstermektedir. Çünkü istifalar AKP’nin yarattığı baskı ve yıpratma atmosferinin bir neticesidir.

Bu durum bir normalleşme değil, önümüzdeki süreçte yaşanacak kaosun bir işaretidir.

Güneydoğu Bölgesinde özerkliğin ilan edilmesi, PKK’nın taleplerini gerçekleştirmek adına AKP üzerinde baskı kurması, AKP-PKK arasında süren pazarlıklar kaos manzarasının içini dolduracak ana malzeme olacaktır.

Güçsüz TSK, güçlü PKK Türkiye’yi normalleştirecekse buyurun normalleştirelim.

İmralı-Kandil arasında kurulan pazarlık masalarında ülke pazarlanırken, “TSK’yı hizaya getirdik “ havasına alkış tutan varsa bu ülkenin tamamen raydan çıktığının göstergesidir.
Makaleyi Hemen Yorumla