ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
UYGUR TÜRKLERİ’NE SAHİP ÇIK(MAY)AN ZİHNİYET! / İsmail Özdemir 28089 okunma -
Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Ven Ciabao ülkemize geldi ve AKP iktidarı ile birlikte bazı önemli anlaşmalara imza attı. Şimdi diyeceksiniz ki iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerdir, yararımızadır bunlar, ne var ki? Bense mevzuya bu boyuttan bakmak istemiyor, konuyu irdelemek ve birilerinin özde ne derecede aldatıcı olduğunu belirtmek istiyorum.
Yaklaşık bir sene kadar önce Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı seyahat sonrasında, Doğu Türkistan’da patlak veren olaylar sırasında, ata yurdumuzda yaşayan yüzlerce kardeşimiz hunharca katledilmişti. Olayın hemen akabinde ülkemizde yaşayan Doğu Türkistanlılar ve Doğu Türkistan’ın önemini bilen, kardeşlik duygusunu kaybetmemiş, bundan da öte insan hakları ihlallerine sessiz kalmayan geniş bir kitle, ülkü ocakları vasıtasıyla bu olaylara karşı büyük tepki göstermişlerdi.
O gün iktidar partisi AKP’ye çağrıda bulunanların en gür sesi olan MHP’yi ve ülkücüleri “hamasi nutuklar atmayın” diye eleştirip, Çin’e sözüm ona katliamların durdurulması için çağrı yapanların gerçek yüzü bugün ortaya çıkmıştır.
O gün “Çin`de kalan vahşete seyirci kalamıyoruz, insanlık adına üzerimize düşeni yapıyoruz...” diyende Recep Tayyip Erdoğan’dı bugün Çin Başbakanı ile kol kola görüntü verip, olayı protesto eden ve hürriyetleri uğruna, insanca yaşamak uğruna mücadele veren Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi eleştirende aynı Recep Tayyip Erdoğan’dır! Allah var aradan geçen bir yılın ardından “Sayın” Başbakan bize Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete seyirci kalmadığını böylece göstermiş oldu!
Tarihin her döneminde haklılığı ortaya çıkan ülkücü hareket adına o dönem açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin “Başbakan ve hükümete çağrımız, Türk milletini derinden yaralayan bu katliam karşısında Türkiye`ye yakışan kararlı bir tavır ortaya koyması ve uluslararası camianın etkili yaptırımlar uygulanmasını da içeren bir tutum almasını sağlamak için derhal gerekli girişimlerde bulunmasıdır” şeklindeki açıklamalarına “bize hamaset yapmayın sizleri de gördük” biçiminde cevap veren AKP zihniyeti ile o gün onlara aldanıp arkalarından giden ve Doğu Türkistanlıların ülkemizdeki temsilcileri olduklarını iddia edenleri de bugün bizler gördük! 
Kırk yılını bitirmiş bir siyasi hareket olan MHP, kuruluşundan günümüze kadar gelinen süreç içerisinde Doğu Türkistan’ın haklı davasının hem ülkemizde hemde dünyada kabul görmesi için en çok mücadele veren ekip olmuştur. O dönem Başbakan Erdoğan’ın peşine düşen ve onu “samimi” bulan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz artık bu gerçeği görmüş olmalıdırlar diye umut ediyorum.
Geçmişte rahmetli Başbuğumuz döneminde süre gelen Doğu Türkistan milli davasını sahiplenme ve bu uğurda mücadele etme anlayışı MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin hükümet ortağı olduğu dönemde Doğu Türkistan’ı doğrudan ziyaret eden en üst düzeyde ilk devlet adamı olması bu anlayışa önemli bir katkı yapmıştır.
Doğu Türkistan milli davası bizler için Kıbrıs davasından, Musul-Kerkük davasından ayrı değildir, olmamıştır da. Bunu görmezden gelerek hareket edenler Türkiye coğrafyasında yaşayanlarla Doğu Türkistan coğrafyasında yaşayanların bir ve ortak ülkü içerisinde olduklarını görmelidirler.
Yinede onlara hak vermiyor değilim, çünkü onların ülküleri daha çok ABD, Barzani, Talabani, bölücü başı-terörist İmralı canisi ve PKK’lılar ile uyuşuyor görünmektedir. Görüntü gayet nettir kimse aldanmasın…
Makaleyi Hemen Yorumla