ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
KUTLU SESLENİŞ DERGİSİ, TÜRK MİLLETİNİN HAYKIRAN SESİDİR / Yıldıray Çiçek 4283 okunma - 14 Ocak 2014

Kutlu Sesleniş Dergisi Yazı İşleri Müdürü Yıldıray ÇİÇEK:

KUTLU SESLENİŞ DERGİSİ, TÜRK MİLLETİNİN HAYKIRAN SESİDİR

 Söyleşi: İsmail Özdemir

Yıldıray Bey, Kutlu Sesleniş Dergisi sizin yönetiminizde 100. sayısına ulaşmış bulunuyor. Kutlu Sesleniş Dergisi'nin 1997 yılından bu yana ara vermeksizin Ülkücü Hareket'in önemli fikir kaynağından birisi olduğu biliniyor. Öncelikle Kutlu Sesleniş'in kurucusu olarak yayın hayatına nasıl başladığını ve yayın ilkelerinizi okuyucularımıza anlatır mısınız?

Öncelikle Kutlu Sesleniş ailesinin dergimizin 100.sayısında şahsıma tanıdığı bu fırsat için teşekkürlerimi sunuyorum. Çok şükür 100.sayımıza ulaştık ve dergimizin nice 100. sayılara temennisinde bulunuyorum. Kutlu Sesleniş Dergisi ilk olarak Sesleniş, sonra Genç Sesleniş ve son olarak Kutlu Sesleniş olarak yayın hayatına başlamış ve 100. sayısına kadar bu isimle devam etmiştir. Ve inşallah bundan sonrada dergimizi her daim yaşatmaya devam edeceğiz.

İlk Sesleniş isimli dergimizi Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in vefatından sonra, onun anısına çıkarma kararı almıştık. Bu kararı bir avuç genç arkadaşımızla aldığımızda ben Kayseri Ülkü Ocakları'nda Ortaöğretim Başkanlığı yapmaktaydım. İlk dergi çıkarma heyecanını ve çıktıktan sonra yaşadığımız duyguyu anlatmanın inanın tarifi yoktur. Dediğimim gibi dergiyi ilk çıkardığımızda aslında tek sayı olarak ve sadece Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in anısına çıkarmayı düşünüyorduk ama dergi çıktığında özellikle ortaokul ve liselerde, milliyetçi-ülkücü camiada gördüğü yoğun ilgi sonrası dergiyi devam ettirme kararı aldık ve adını da “Genç Sesleniş” olarak belirlemiştik. Bu isimdeki dergimiz yaşadığı hukuki problemlerden dolayı kapatılmıştı, fakat daha sonrasında “Kutlu Sesleniş” olarak bugün 100.sayısına ulaşmıştır.

Dergimizin sloganını da “Kutlu Sesleniş Dergisi, Türk Milletinin Haykıran Sesi” olarak belirledik. Dergimizin çıktığı ilk günden bugüne gerçekten Türk milletinin sesi olduğu kanısındayız. Kayseri’de doğan dergimiz bugün Türkiye’nin bütün illerine, ilçelerine ve hatta yurt dışında birçok yere ulaşmaktadır. Dergimiz büyük ilgi görmekte ve yakından takip edilmektedir. Dergimizle tanışan herkes düzenli takip etmek için bizimle iletişime geçmektedir.

Türk milliyetçiliği ve Ülkücülük çizgisinde yayın yapan dergimiz bu çizgisinden asla ödün vermeden, Türk milletinin varlığını koruma ve geleceğine hizmet etme ülküsü taşımaktadır. 1997 yılından 2013 yılına kadar Türk milletinin milli ve manevi değerlerine milliyetçi duruş ile bağlı kalan, vatan hainlerine karşı amansızca mücadele veren dergimiz, aynı cesaretle yayın hayatına devam edecektir.

Kutlu Sesleniş Dergisi ücretsiz olarak dağılan bir dergi… İçeriğine ve yazar kadrosunun kalitesine bakıldığında, dergiyi inceleyen birçok kişi de bu anlamda şaşkınlığını gizleyemiyor. Hatta birçok okuyucumuzdan bu yönde gelen yorumları da biliyorsunuz. Dergiyi neden ücretsiz olarak çıkarma kararı aldınız?

Evet dergimiz “Ücretsiz” olarak Türkiye geneline dağıtılmaktadır. Dergimizin kimlik bölümünde göze çarpacak şekilde istismar edilmemesi için “Ücretsizdir” ibaresi yazılmıştır. Dergimiz, dergiyi yaşatmak için katkı sunanlar  sayesinde yayın hayatını sürdürmektedir. Hatta dergimizi gönderdiğimiz yerlerden kargo ücreti dahi almıyoruz. Dergimiz yeter ki, Türk milliyetçiliğine hizmet etsin, okunsun ve okutulsun. Tek hedefimiz budur. Dergimizin kapak konuları ve muhtevası güncel gelişmeleri konu almaktadır. Dergimizin sırf kapağı bile milliyetçi propaganda silahı olarak kullanılmaktadır. Yazar kadromuz gerçekten çok kaliteli isimlerden oluşmaktadır. Her bir kalem Türk milliyetçiliği çizgisinde, Türkiye ve dünyayı çok iyi okuyan kalemlerdir.

Prof. Dr. Semih Yalçın, Abbas Bozyel, Ahmet Şafak, Orhan Karataş, Doç. Dr. Ruhi Ersoy, Dr.M. Hidayet Vahapoğlu, Şükrü Alnıaçık,  Neval Kavcar, Fikri Atılbaz, Savaş Çolak, Yücel Bulut ,Mete Han Özkan, İsmail Özdemir, Prof. Dr. Celalettin Yavuz, Dr. Yalçın Güzelhan, Bahadır Çoban, Mehmet Hanifi Çelebioğlu, Cem Kazmaz…ve diğer yazarlarımızın takip edilen kalemleri, Türk milletinin ruh ikliminden beslenmektedir. Bugüne kadar ne yazdılarsa haklı çıktılar ve cümleleriyle milletimizi doğru bilgilendiler. Dergimizi kaliteli kılan, işte budur. Dergimizdeki bu yazarları takip edenler , milli düşüncenin aksiyon derecesine doyacaklardır.

 

Birazda fikir dergisinin önemi üzerinde durmak istiyorum. Günümüz Türkiye'sinde medya ve iletişim araçları propagandada en etkili kullanılan alanlardan birisi. Bu anlamda Ülkücü Hareket için fikri yayınların önemi sizce nedir?


Fikir hareketleri için dergiler, gazeteler, televizyonlar ve diğer iletişim araçları olmazsa olmazdır. Fikrin ve düşüncenin geniş kitlelere yayılması için bu tür iletişim araçlarına muhakkak ihtiyaç vardır. Ülkücü Hareket de bir fikir hareketi olarak tarihi boyunca yüzlerce dergi çıkarmıştır. İddia ediyorum Ülkücü Hareket, Türkiye’de en çok dergi çıkaran harekettir. . Bir dönem üniversitelerin her fakültesinde Ülkücü teşkilatlar ayrı ayrı dergi çıkarırlardı. Aralarında çok tatlı bir rekabet vardı. İnanın eli kalem tutan üç kişi yan yana gelse hemen dergi çıkarma girişiminde bulunurdu. Ama bu dergilerin kaderi genelde hep dergi mezarlığına gömülmek oldu. Devamlılığı ve sürekliliği gelmedi, hiç biri uzun süre yaşamadı. Sermaye gücünün olmaması, dergileri çıkaran kişilerin hayatın değişik kademelerinde yoluna devam etmesi… gibi etmenler, bu dergilerin 3-5 sayı çıkıp sonra dergi mezarlığında yerini almasına neden olmuştur.Bu yüzden Kutlu Sesleniş’in 100.sayısına ulaşmasını çok önemsiyoruz.

Derginin yazar kadrosunda genç arkadaşlara da sık sık yer veriyorsunuz. Geçmişten günümüze kadar gelinen zaman içerisinde yazar kadrosunu değerlendirirken nasıl bir bakış açısıyla yaklaştınız?

Gerek dergimizde, gerek internet sitemizde genç arkadaşlarımıza özel ilgi gösteriyoruz. İnternet sayfamızda genç yazar arkadaşlarımız için ayrılmış “Genç Sesleniş” bölümü vardır. Genç arkadaşlarımız, güncel gelişmeleri orada Türk milliyetçiliği ve Ülkücü çizgiden değerlendiriyor ve okuyucularımızı bu merkezden aydınlatıyor. Genç arkadaşlarımız yazdıkça kalemini olgunlaştırıyor ve güçlendiriyor. Bundan önce de yaptığımız gibi kaleminde ufak bir ışık gördüğümüz tüm genç arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz ve onların yolunu açmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Çünkü şahsım da bugün Ortadoğu Gazetesi’nin 3.sayfasında yazıyorsa genç kalem olma sürecini yaşamış olmasından ve kaleminin yazdıkça olgunluk kazanmasındandır. İlk yazılarım Hergün, Büyük Kurultay ve Ortadoğu gibi gazetelerin okuyucu köşesinde yayınlanmıştır. O günlerde yazılarımızı mektupla gönderirdik. Şimdiki gibi teknolojik iletişim yoktu. Lise yıllarımızda bu gazetelerin okuyucu köşesinde çıkan yazılarımız bizim için dünyanın en büyük mutluluğu olurdu. Bu mutluluğun ne olduğunu en iyi ben bilirim.  O yüzden eli kalem tutan arkadaşlarımızı gördüğümde empati kurmaya gayret gösteriyorum. Buradan milliyetçi-ülkücü genç arkadaşlarımızın hepsine çağrıda bulunuyorum. Eğer dergimizle iletişime geçerlerse yazılarını dergimizde, internet sayfamızda yayınlamaya gayret göstereceğiz. Bize kalemlerinin ışığını göstersinler yeter.

Kutlu Sesleniş Dergisi'nin dağıtımı meselesine de değinmek istiyorum. Okuyucular dergiye nasıl ulaşabilir, nereden temin edebilirler?

Başta da belirttiğim gibi dergimiz Türkiye genelindeki tüm MHP ve Ülkü Ocakları'na ücretsiz gönderilmektedir. Dergimizi okumak ve takip etmek isteyenler bulundukları illerde MHP ve Ülkü Ocakları'na uğrayıp isterlerse, yetkili arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaktır. Hem de teşkilatlarımızın bir bardak çayını içmiş olurlar. Bunun dışında dergimizin dağıtımından sorumlusu arkadaşlarımızla da irtibata geçildiği takdirde muhakkak dergimize ulaşmak isteyenlere yardımcı olacaklardır.

 

Son olarak dergimiz okuyucularına ve Ülküdaşlarımıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Bizi takip etmelerini ve milli mücadele veren dergimize sahip çıkmalarını istiyorum. Türkiye’de kurulan ihanet sofrasını dağıtmak, haram saltanatını bitirmek için biz de kalemimizi silah gibi kullanmaya devam edeceğiz. Kutlu Sesleniş’lerimiz milletimiz için, vatanımız, bayrağımız, dinimiz için asla tükenmeyecektir.  Başta dergimizin sahibi Serkan Tok olmak üzere, Genel Yayın Yönetmeni olarak İsmail Bey size, dergimizin Görsel Yönetmeni Hüseyin Karagöz’e, dergimizin dizgi ve mizanpajını yapan Ali Dölek’e, dergimizin basıldığı matbaanın sahibi Suat Levendoğlu’na, Net Ofset/Dijital Matbaacılık’a emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Cenabı Allah'ın izniyle nice 100. sayılarda buluşmak dileğiyle…

nice 100. sayilar
Dergiyi takip etmeye calisiyorum.Kaliteli seviyeli bilgi ve becerisi ustun insanlarin cikardigi yazdigi bir dergi.Allah nice 100.sayilar nasip etsin. Emegi gecen ve bizleri bilgi ve bilinclendiren herkese tesekkur eder saygilar sunarim. Yayin hayatinizda basarilar dilerim
metin seker14.5.2015