ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ERDOĞAN’A AİT KENDİNİ YALANLAMA REKORU BU DEĞİL… / Burak Özcan 1085 okunma - 01 Nisan 2015

2011’de CHP ve MHP’yi hedef alan kasetler hakkında özel hayata müdahale yorumları yapılınca “Yahu kendi eşiyle mi bir şey oluyor da özeli oluyor? Kendi eşiyle değil yahu. Buna nasıl kendi özeli dersin? Bu özel değil. Bu genel, genel. Bu genel bir ahlaksızlıktır.” diyordu.

3 yıl sonra…

2014’te kendi tapeleri patladıktan sonra yaptıkları internet düzenlemesinin nedenini anlatırken “Biz bu düzenlemeyle en başta siyasi partiler üzerindeki çok çirkin, çok ahlaksız bir tehdidi ortadan kaldırıyoruz. Kasetlerle siyasetin dizayn edilmesinin önüne geçiyoruz. Kasetler yoluyla dün CHP dizayn edildi, MHP tehdit edildi.” dedi.

***

2010’da muhalefetin “PKK ile pazarlık yapılıyor” iddiasına “4 kez bunlarla bir arada oturduğumuzu söyleme şerefsizliğini yapanlar, bu alçakça iftirada bulunanlar bunun hesabını her yerde vereceklerdir. Bu güne kadar terör örgütüyle hiçbir zaman masaya oturmadık, hiçbir zamanda oturmayacağız.” diyordu.

2 yıl sonra…

2012’de “İmralı ile görüştük, görüşüyoruz, görüşeceğiz” dedi.

***

2010’da tek dil konusunda “Benim milletimin dili tektir, Türkçedir. Bunu öğrenmediyseniz bundan sonra da öğrenemezsiniz.” diyordu.

1 yıl sonra…

2011’de “Ben hiçbir yerde tek dil demedim.” dedi.

***

Bedelli askerlik, anadilde eğitim, seçim barajı, cemaat, Fethullah Gülen, BDP, Habur rezaleti, Esad, laiklik, milliyetçilik, TSK’ya operasyon, Haçlı Seferleri, Büyük Ortadoğu Projesi, Nato’nun Libya’ya müdahalesi, çözüm süreci gibi konularda yaptığı açıklamaları kimini yukarıdaki örneklere yakın zamanlarda, kimini de daha kısa zamanlarda yine kendi yaptığı açıklamalar ile yalanladı.

Erdoğan’ın, insanı hayretler içinde bırakan kendini yalanlamalarına devam edersek…

“Füze Kalkanının komutası kesinlikle bizde olmalıdır.” deyip G-20 zirvesine gittikten sonra dönüşte ayağının tozuyla yaptığı açıklamada “Komuta NATO’da olmalıdır.” demesi arasında 1 hafta, Davos’ta yaptığı “one minute”çıkışını “Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını, ne Cumhurbaşkanı Perez’i, ne de Musevi Halkını hedef aldım. Benim burada tavrım moderatöre olmuştur.” demesi arasında yaklaşık bir saat vardır.

***

Ve geçtiğimiz Pazartesi günü…

Erdoğan kendini yalandığı açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

5 saat önce İstanbul’da “okudum” dediği AKP’nin seçim beyannamesi hakkında, Slovenya’da sorulan bir soru üzerine“okudum demedim” dedi.

***

AKP’nin seçim beyannamesini Cumhurbaşkanın bizzat okuduğunu ve kendi kanaatlerini ifade ettiğini açıklaması, şerefi ve namusu üzerine ettiği yemini çiğnediği, aynı zamanda da Anayasaya aykırı bir davranış olduğu şeklinde yorumlandı.

Sosyal medyada tepkilerini dile getiren vatandaşlarımız da benzer şekilde eleştirilerine ek olarak bu durumu “kendini yalanlama rekoru” şeklinde yorumladı.

Cumhurbaşkanı makamında oturan şahsın olması gerekenden çok uzak bir şekilde hareket ettiğini söylenen herkes haklıdır ama kendini yalanlama rekoru ifadesi yanlıştır.

***

Çünkü Erdoğan’ın kendini yalanlama rekoru…

Rahmetli Mehmet Ali Brand’ın sunduğu 32. Gün programına konuk olduğunda başkanlık sistemi hakkında“gönlümde var” dedikten sonra yaklaşık olarak 10 dakika sonra “gönlümde başkanlık var diye bir şey söylemedim” demesidir.

Huyundan vazgeçmez, kendini yalanlamaları devam edecektir ama rekorunu kırması zor görünmektedir.

Makaleyi Hemen Yorumla