ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
"YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞIMIZ AKP’NİN İÇ YÜZÜNÜ GÖRDÜ" / Burak Özcan 1368 okunma - 20 Mayıs 2015

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız oylarını kullanmaya başladılar, bende bu süreçte Kutlu Sesleniş Dergisi adına Avrupa Türk Konfederasyonu Genel Başkanı Cemal Çetin ile bir söyleşi gerçekleştirdim.

Sayın Çetin’in “Yurt dışında yaşayan soydaşlarımız AKP iktidarını başarılı görüyor mu?” soruma verdiği cevap her açıdan AKP ile geçen 13 yılı özetlemekte ve gerçekleri ortaya koymaktadır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hafızalarını canlı tutmak, oylarını kullanırken tekrar tekrar düşünmeleri sağlamak adına Sayın Çetin’in verdiği cevabı bugün sizlerle paylaşmak istedim. 

***

“AKP iktidarı 13 yıla yakın bir zamandır Türkiye’mizi tek başına yönetmektedir. İktidarlarının ilk yıllarında vatandaşlarımızı çeşitli vaatlerle aldattılar ve kandırdılar. Fakat 13 yılın sonunda yurtdışında yaşayan vatandaşımız AKP’nin iç yüzünü gördü.

Türkiye’nin yoksulluk, yolsuzluk ve rüşvet batağına saplandığını fark etti.

Türkiye ve Türk milletinin bölücülere ve teröristlere teslim edildiğini gördü. Bölünme tehlikesi içerisinde olduğunu fark etti.

***

Türkiye ekonomisinin bir şişirme olduğunu, milletin fakirleştiğini, dış ve iç borçlarının üç misli arttığını, sadece AKP yandaşlarının mutlu ve mesut olduğunu açık bir şekilde gördü.

Türkiye’nin dünyada itibar kaybettiğini ve dış politikasının iflas ettiğini yaşayarak gördü.

Türkiye’de demokrasinin rafa kaldırıldığını ve adalet sisteminin yok edildiğini fark etti.

***

Türkiye’mizde AKP iktidarı tarafından, yüce Dinimizin kendi çıkarları için yaptıkları pisliklere perde olarak kullanıldığını gördü. Dinimize ne kadar zarar verildiğini fark etti.

AKP iktidarının Büyük Ortadoğu Projesi’nin taşeronu olduğunu ve İslam aleminin kana bulanmasının bir aracı olduğunu gördü.

AKP iktidarının kendilerini maddi ve manevi açıdan nasıl sömürdüğünü fark etti. AKP iktidarı, Avrupa Türklüğünün hiçbir sorununu çözemediği gibi çeşitlendirmiş ve arttırmıştır.

***

Vize duvarları AKP iktidarı süresinde daha da kalınlaşmıştır. Aile birleşimi adeta imkansız hale gelmiştir. Pasaport, vize ve konsolosluk harçları çok fazla arttırılmış, dünya genelinde en yüksek seviyeye çıkarttırılmıştır.

Türkiye’den emekli olmak isteyenlerin emeklilik primleri yükseltilmiştir. 2002 yılında günlük 2,5 Dolar’dan borçlanarak emekli olma imkanı varken şuan da günlük 6,5 Dolar’dan borçlanmak zorunluluğu var. Ve her 6 ayda bir primler artırılmaktadır. Türkiye’mizde emekli olmak için artık bir servet ödemek zorundayız.

Türk Hava Yolları biletleri Avrupa uçuşları için çok yükseltilmiş ve vatandaşlarımız ailece tatile gidememektedir. AKP iktidarından önce THY biletlerinde %25 aile indirimi vardı. Yaşlı, emeklilere ve özürlülere %25 indirim vardı. AKP bu indirimlerin tamamını ortadan kaldırdı. Bunun yerine bizden kazandıklarıyla THY, yabancı artistlere, yabancı sporculara ve yabancı spor kulüplerine milyonlarca dolar ödeyerek sponsorluk anlaşmaları yapmaktadır. Oysaki Avrupa Türklüğünün Türk Hava Yolları’na olan katkıları çıkartıldığında acaba THY ne kadar kâr ediyor? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

***

AKP dövizle bedelli askerlik parasını önce 5 bin Avro’dan 10 bin Avro’ya çıkardı daha sonra sanki bir lütufmuş gibi 6 bin Avro’ya indirdi. Gençlerimiz işsizlikle boğuşurken bu meblağı nasıl ödeyecek diye düşünmediler.

Başkonsolosluklarda Eğitim Ataşeliklerini boşalttılar çocuklarımızın eğitim problemleriyle ilgilenecek resmi yetkili kalmadı.

Çocuklarımızın, Türkçemizi ve Türk kültürünü öğrenmeleri için Türkiye’den gönderilen öğretmenleri durdurdular.

***

Çifte vatandaşlık konusunda, seri katilleri tarafından katledilen insanlarımızın haklarını savunma noktasında bizleri yalnız bıraktılar. Buralarda Türkiye Cumhuriyeti devletinin maddi imkanlarını sadece kendi yandaşlarına kullandırdılar ve sadece AKP yandaşlarına alan açtılar.

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın arasına nifak soktular “bizden olanlar ve olmayanlar” diye ayırdılar. UETD gibi kendilerine hizmet eden sanal derneklerle devletin kurumlarına ve memurlarına baskı uygulayarak AKP yandaşlığı yaptırdılar. Yapmayan memurların görevlerine son verdiler.

Vatandaşlarımızın emeklerini ve alın terlerini çalan sözde İslamî holdingler ve “Deniz Feneri” gibi sözde yardımlaşma derneklerinin soygunlarına göz yumdular. Hırsızları kolladılar ve koruma altına aldılar.

***

Sorunlarımızı çözmeyen AKP iktidarı, kimliğimizi çözmek için çok büyük gayret sarf etti. Türk kimliğinin inkar edilmesi yönünde telkin ve tavsiyelerde bulundular. “Türkiyelilik” gibi ucube bir kavramı bize kabul ettirmeye çalıştılar.

Cep telefonlarımızı Türkiye’mizde kullanmamız için bizlerden işlem parası adı altında adeta haraç alıyorlar. Ve önümüze bir sürü bürokratik engel çıkarıyorlar.

Kısacası Avrupa Türklüğünü AKP bugüne kadar para makinesi olarak gördü ve sömürdü. Artık Avrupa Türklüğü de AKP’nin iç yüzünü gördü ve inanıyorum ki desteğini çekecektir.”

***

Sayın Cemal Çetin ile gerçekleştirmiş olduğum söyleşinin tamamına, şuan basım aşamasında olan ve çok kısa süre sonra okurlarıyla buluşturacağımız Kutlu Sesleniş Dergisi’nin 113. sayısında ulaşabilirsiniz.

evet
Ben fransada yaşıyorum ama turkiye yi de takip etmekteyim durum kötű hemde çok kőtű rant peşinde koşanlara tefecilere çűnkű banka kredi veriyor çalışana tefecinin işine gelmiyor rant sağlayan da sevmiyor 1 koyup 2 alamıyor vatandaş ev sahibi oluyor bazısımın işine gelmiyor ama şu varki çalışmayan insan ve fakir her űlkede var fakir heryerde fakir zenginse heryerde zengin bu zenginin űlkesi olmaz nerde zor görűrse valizini alır istediği űlkede yaşar bizede zenginin malı zűğűrdűn çenesini misali bu memleketi karayanlara ne denir onu bilmem ..eskiden sanki çok iyi di ya turkiye akp oncesi siz baştan banka batıranlara hesap sorun saygılarım la
sadettin21.5.2015
Ne mutlu türküm diyene
Tülay hanım çok konuşmuşsun yazıp çizmişsln,ama maalesef boş konuşup yazıp çizmişsin.
Mustafa dabakbaşı20.5.2015
akp
Bende yurt disinda yasiyorum ulkemide burdaki siyasetide takip etmeye calisiyorum siizinde dediginiz gibi 13 yildir hukumette olan bir parti var ve ben her sene ulkemi ziyarett ettigimde mutlu oluyorum gurur duyuyorum ulkem gelisiyor bircok avrupa ulkelerinden daha ustun daha temiz gunden gune avrupa normlarina donuk ileri adimlar atiliyor yapilan yeni yollar kopruler vs. Bunun gibi nice guzellikleri ulkemde yasayipta gormemezlikten gelen beyinleri gorusleri kiniyorum benim icin parti kisi kurum hicccc onemli degilbaskasida ayni guzellikleri gerceklestirsin ulkemizde onuda ayni sekilde savunurdum yurtdisida yasayan turkiye vatandasi olarak hicte diyorum oyda guvende eksiklik yok tam gaz guven var burda akin akin oy icin yollarda turkler oturdugunuz yerden yurtdisindaki kisilerin goruslerini tahmin etmeyin birebir yasayin guvende eksilme yok aksine kat kat gun gun tam guven devam durmak yok diyor birakin artik bu bos bos tahminle insanlarinbeynini meagul etmeyi insanlarimiz artik atgozlugunu cikartmis durumda yeni nesil yeni turkiye Ve AK Gelecekle DurmakYok Yola Devam diyor...saygilarimla
tulay durmus20.5.2015