ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BOMBA / Kadir Yıldız 479 okunma - 22 Temmuz 2015

Suruç saldırısından bir kaç saat önce…

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık; "Tüm halkımız silahlanmalı, bu temelde kendini eğitmeli ve örgütlemeli" dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ; "Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz" dedi.

***

Türkiye'de son 20 yılda en çok canlı bomba eylemi PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirdi. 

***

Son 12 yılın ilk canlı bomba olayı 15 Kasım 2003 tarihinde Şişli'deki Bet İsrael Sinagogu ile Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu'na eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Saldırıda toplam 25 kişi hayatını kaybetti, 262 kişi de yaralandı. Saldırıları El-Kaide'nin Türkiye yapılanması altındaki Beyt el-İmam adlı örgütün gerçekleştirdiği tespit edildi.

***

20 Kasım 2003 tarihinde İstanbul Levent'teki HSBC Bank Genel Müdürlük binasının önünde ve Tepebaşı semtinde bulunan İngiliz Başkonsolosluğu'nun önünde bomba yüklü araçlar ile eş zamanlı intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 30 kişi yaşamını yitirdi, 450'den fazla kişi de yaralandı. İngiltere İstanbul Başkonsolosu Roger Short da bu terör eyleminde hayatını kaybetti.  Eylemleri El-Kaide ile bağlantılı Ebu Hafs el-Mısri Tugayları örgütü üstlendi.

***

25 Haziran 2004 tarihinde terör örgütü DHKPC İstanbul Beyazıt - Soğanlı seferini yapan 97B hat numaralı İETT otobüsüne canlı bomba saldırısı düzenledi. Patlamada 3 sivil yaşamını yitirirken, 18 kişi de yaralandı. 

***

23 Mayıs 2007 tarihinde Ankara'nın en kalabalık merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nın girişinde bomba patladı. Saldırıda 6 sivil yaşamını yitirdi, 10'u Pakistan uyruklu 91 kişi de yaralandı.  

***

31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik olarak PKK terör örgütü tarafından canlı bomba saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda 15'i polis olmak üzere toplamda 32 kişi yaralandı.

***

11 Eylül 2012 tarihinde İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yer alan Gazi Polis Merkezi'ne DHKP-C terör örgütü tarafından düzenlenen canlı bomba eylemi sonucunda 1 polis yaşamını yitirdi, 4'ü polis olmak üzere 7 kişi de yaralandı.

***

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası önünde bomba yüklü araç ile düzenlenen terör saldırısı sonucu 52 kişi öldü, 146 kişi de yaralandı.

***

Kobani'nin (Ayn-el Arab) IŞİD tarafından kuşatılmasının ardından PKK terör örgütünün siyasi kanadı HDP, Kobani'de yaşananları protesto etmek amacıyla 5 Ekim 2014 tarihinde sokağa çıkma çağrısı yaptı. Bu çağrının ardından çıkan olaylarda 6-7 Ekim tarihinde toplamda 50 kişi hayatını kaybetti.

***

6 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Sultanahmet'te turizm şube karakoluna yönelik intihar saldırısı gerçekleşti. DHKP-C terör örgütünün düzenlediği canlı bomba saldırısında 1 polis şehit oldu.

***

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa'nın Suruç ilçesinde Kobani (Ayn-el Arap) için eylem düzenleyen gruba canlı bomba saldırısı düzenlendi. 30 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı. 

***

Suruç'ta gerçekleşen saldırıyı IŞİD'in gerçekleştirdiği iddia edilse de henüz hiçbir terör örgütünden saldırıyı üstlenen olmadı.

***

Suruç saldırısından bir kaç saat sonra…

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; "Halkımız kendi güvenliğini sağlamalı" dedi.

HDP Milletvekili Leyla Güven; "Türkiye Cumhuriyeti'nden hesap sorulacak" dedi.

***

Türkiye'de yapılan bombalı saldırılar, sözde 'çözüm süreci'nin "çözülme süreci", "sıfır sorun" politikasının da "sırf sorun" olduğunu bir kez daha gösterdi.

***

Gelinen noktada; son bomba Suruç'ta patladı, patlamaya hazır diğer bombalar da Türkiye'nin kucağına bırakıldı…

Makaleyi Hemen Yorumla