ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ / Bahadır Çoban 477 okunma - 31 Temmuz 2015

Vuran kim, belli… 

Satan kim, belli…

Kahpelik yapan kim, belli…

Yurtsuz kahpenin yuvalandığı in neresi, belli…

Her şey olabildiğince açık ve muayyenken  "Terör olayları için araştırma komisyonu kurulsun" diyorlar.

Kim diyor bunu?

HDP destekli CHP!

CHP'nin bu önergesi "Toplumsal barışı tehdit eden terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması " adıyla TBMM'de oylamaya sunuldu ve reddedildi.

MHP'nin bu önergeye ret oyu vermesini "MHP terör olaylarının bitmesini istemiyor" şeklinde yorumlayan veya bunu bir AKP-MHP koalisyonunun işaret fişeği olarak tanımlayan niyeti bozuklar şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu göremeyecek kadar kör.

Terör olaylarının nedenleri araştırılsın'mış!

Yani terörle mücadele edelim, Kandil'i yerle bir edelim, teröriste dünyayı dar edelim demiyorlar. Zaten bunun için meclis araştırması gibi çetrefilli işlere girmeye lüzum yok. Türkiye bir gecede Kuzey Irak'ı haritadan silebilecek askeri güce sahip. Bize lazım olan yegâne şey "irade".

İşte bu iradenin tahakkukunu engellemeye meyilli olanların dillendirdiği şey "Terör olaylarının nedenleri araştırılsın" oluyor.

Terör olaylarının nedenleri belli değil mi?

1984 Eruh'ta ilk silahlı eylemini gerçekleştiren PKK'nın o günden bu yana silah zoruyla varmaya çalıştığı nokta "Müstakil bir Kürt devleti" kurmak değil mi?

Tam da açılım safsatası rafa kaldırılmışken…

Tam da toplumsal tepki terörün bitirilmesi hususunda cereyan etmişken…

Tam da köşeye sıkışan PKK'nın Kandil sorumluları "Çözüm sürecini yeniden yürütebiliriz" şeklinde aman dilemeye başlamışken…

HDP'nin desteklediği CHP bu önergeyle neyi amaçlıyor?

Akılları sıra terör olaylarının nedenlerini araştırıyoruz diyerek PKK'nın askıya alınan taleplerini yeniden gündeme getirecekler ve "Anadilde eğitim, özerklik, Apo'nun serbest bırakılması" gibi soysuz talepleri terörün nedenleri başlığıyla yeniden dayatacaklar.

Bu çok kurnazca, gayri milli ve gayri ahlaki bir yaklaşımdır.

CHP bu hamlesiyle PKK'nın stepnesi, kurtarıcısı ve koltuk değneği olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmış oldu.

Aslında CHP'nin bu niyetini ortaya çıkaran gelişme AKP'nin Kürt açılımından, sebebi ne olursa olsun, vazgeçtiğini ima eden açıklamalarıdır.

CHP bu zamana kadar Kürt açılımı sürecine AKP'den fazla destek veren parti olmasına rağmen ortalıkta görünmüyor, kaçak güreşmeyi yeğliyordu.

Nasıl olsa AKP bu süreci bir şekilde götürmeye çalışıyor, açılıma karşı gelişen toplumsal tepkiler de sürecin mimarı olan Recep Tayyip Erdoğan üzerinde toplanıyordu.

Fakat şimdi AKP, belki de erken seçimde HDP'yi baraj dışı bırakma amacıyla, Kürt açılımına karşı cephe alıp terörün üzerine gitmeye başlayınca CHP "Yandı gülüm keten helva" diyerek feryadı bastı.

Ben bu yazıyı yazarken basında çıkan son haberlere göre CHP koalisyon görüşmelerindeki meşhur şartlarından vazgeçerek beş adet yeni olmazsa olmaz maddelerini belirlemiş.

Mesela CHP'nin önceki şartları arasında yer alan "ahlak yasası" gitmiş, onun yerine "Kürt açılımını sürdürme" şartı getirilmiş.

Yani ahlakı kapı dışarı eden CHP açıldıkça açılmaya karar vermiş!

Ne diyelim, hayırlı uğurlu olsun.

Takke düştü CHP'nin keli göründü!

Makaleyi Hemen Yorumla