ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BUNLAR DEMAGOJİ Mİ DEĞİL, YOKSA DEMAGOJİ YAPANLAR SİZDEN Mİ DEĞİL? / Burak Özcan 528 okunma - 16 Ağustos 2015

AKP ile CHP arasında gerçekleştirilen görüşmeler nihai sonuca ulaştı.

Koalisyon kurulacak mı, kurulmayacak mı sorusunun cevabını nihayet aldık.

Koalisyonun kurulmayacağını öğrendiğimiz gün, koalisyon amacıyla yapılan istikşafi görüşmelerde AKP’den CHP’ye herhangi bir koalisyon teklifi yapılmadığını da öğrendik.

***

Şimdi AKP-CHP koalisyonunun kurulması için gerekenler yapıldı mı, yapılmadı mı sorusunun cevabı aranmakta ve her iki tarafta kendini haklı çıkaran açıklamalar yapmaktadır.

Kendisine koalisyon teklifinde bile bulunmayan bir parti ile onlarca saat görüşmelerde bulunduğunu kendi ağzıyla açıklayan CHP’nin, içinde bulunduğu trajikomedi nedeniyle haklılığı veya haksızlığı üzerinde değerlendirme yapmaya gerek yoktur.

Ama kendi haklılığını kanıtlamaya çalışırken, aynı zamanda milletin aklıyla alay eden AKP hakkında bir değerlendirmeye gerek vardır.

***

AKP’liler çeşitli nedenler göstererek kendilerini savunuyorlar.

Bana göre en enteresan haklılık açıklamasını “Demagoji peşinde koşmadık. Niyetimiz erken seçim olsaydı küçük demagojiler yapardık.” diyen Davutoğlu yapmıştır.

Davutoğlu’nun bu açıklamasını bir an için en enteresan klasmanından çıkaralım, çok doğru söylenmiş cümle klasmanına alalım.

***

Peki?

Yandaş anket firmalarının yayınladığı yüksek oranların erken seçim istediğini gösteren anketlerini, havuz medyasının televizyon ve gazetelerinde her gün pompaladığı erken seçim şart yorumlarını…

Erdoğan’ın örtüşmeyen düşüncelerin birlikteliğini “intihar” şeklinde tanımlamasını, muhtarların “erken seçim istiyoruz” çıkışını, AKP’li vekillerin yaptığı “erken seçim” açıklamalarını, hatta meclise uyumak için gitmiyorum sloganıyla gelen ve geldiği ilk gün oturduğu sandalyede uyuyan vekilin “koalisyon” şiirini nereye koyalım?

***

Maalesef bu yapılanların hepsi demagojidir, şayet bu demagojiler sahiplenilmiyorsa…

Her fırsatta erken seçimi dillendiren, haklılığını savunan anket firmaları, gazeteciler, tv yorumcuları, Erdoğan, muhtarlar ve vekiller de…

Sahiplenilmiyor demektir.

***

Davutoğlu’nun niyetlerinin erken seçim olmadığını ifade ettiği sözleri “Ağzımızdan hiçbir demagojik laf çıkmadı, söz çıkmadı. Dolayısıyla niyetimiz samimiydi, halen samimidir.” şeklinde devam etmektedir.

Aslında demagojinin kralını yapanlarının demagoji yapıp yapmayacaklarını merak ettiğimiz bir hadise daha vardır, o da yarın MHP Lideri Devlet Bahçeli ile yapacakları görüşmedir.

Çünkü MHP’nin şartları bellidir.

***

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu dosyasının tekrar açılması…

Çözüm sürecinin derhal bitirilerek terörle gerektiği gibi mücadele edilmesi…

Anayasal sınırlarını aşan Erdoğan’ın sınırlarının belirlenmesi…

***

Bu şartlar 7 Haziran’ı 8 Haziran’a bağlayan gece duyuruldu ve MHP seçmenin tam desteğini aldı.

AKP yandaşı anketçilerin, gazetecilerin, yorumcuların ve AKP’li vekillerin bile dillendirdiği “AKP seçmeni MHP ile koalisyon istiyor” tezinden hareketle, koalisyon isteyen AKP’li çoğunluğun da bu şartları desteklediği malumdur.

Eğer AKP bu malumun farkındaysa, ki farkındadır, o zaman yarın erken seçim noktasında niyetinin ne kadar samimi(!) olup olmadığını daha net göreceğiz demektir.

Makaleyi Hemen Yorumla