ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ÜLKEYİ TEKRAR SEÇİME KİMİN MAHKUM ETTİĞİNİ BİR KEZ DE PARÇALARI BİRLEŞTİREREK DÜŞÜNÜN… / Burak Özcan 374 okunma - 26 Ağustos 2015

Seçim sonuçlarını değerlendiği ilk açıklamada “Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir. Sonuçların hiçbir partiye tek başına iktidar imkanı vermediği mevcut tablonun, yarışa katılmış olan tüm partiler tarafından sağlıklı ve gerçekçi bir değerlendirmeye tabi tutulacağına inanıyorum. Seçim sonrasında başlayan bu yeni süreçte, ülkemizdeki istikrar ve güven ortamının, demokratik kazanımlarımızın korunması için tüm siyasi partilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri, sorumlu bir davranış sergilemeleri büyük önem arz etmektedir.” diyordu.

İlk konuşmasında “Herkes egolarını bir kenara koymalı ve bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı.”,“Ortaya çıkan sonuç milletin iradesidir. Herkes saygı göstermek zorundadır. Seçim sonuçları, milletimizin tek bir partinin iktidara gelmesine imkan sağlamayan bir siyasi tablo gösteriyor. Tek bir partinin iktidarına imkan sağlamayan bu tablo, kesinlikle Türkiye’nin hükümetsiz kalması anlamına gelmiyor.” dedi.

Bazıları bu sözleri “seçmenin verdiği mesajı Erdoğan da aldı” diye yorumluyordu.

***

AKP hangi partiyle hükümet ortağı olabilir, hangi partiyle tam uyumlu çalışır, taban hangi partilerin koalisyon kurulmasını istiyor konularını tartışıyorduk ki…

Erdoğan “Her şey tabii mecrasında cereyan ederse, koalisyon yapılırsa, problem olmaz. Ama diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci çıkan da hükümeti kuramadı… Böyle bir durumda, Anayasa gereği, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz olur.” dedi.

1.    Avrupa Oyunları’nın açılışı için gittiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den dönerken uçakta, gazete genel yayın yönetmenleri ile sohbet sırasında kurduğu bu cümlede tekrar seçimin olabileceğini ilk kez ondan duyduğumuzdan tarihler 14 Haziran’dı.

***

Sonra muhtarlarla iftarda buluştu, “Cumhurbaşkanı olarak, ben milletimin arzusu doğrultusunda hareket etmeye, ön açıcı, teşvik edici olmaya gayret ediyorum. İçeride ve dışarıda yaşamakta olduğumuz kritik dönem, hükümet meselesinin bir an önce çözülmesini zorunlu kılıyor. Siyasi partilerimiz bu konuda üzerlerine düşeni yapmazlarsa çözüm mevki yine milletimizdir.” dedi.

Yeşilay’ın iftarına katıldı, “Milletimiz 7 Haziran’da takdirini ortaya koydu. Bu tablodan bir hükümet çıkmazsa çözüm merci yine milletimizin ta kendisidir. Eğer parlamento çözemiyorsa çözecek olan milletimizin ta kendisidir.” dedi.

Davutoğlu’na görev verdikten sonra katıldığı iftarda “Bugün Türkiye’nin geçmişini tartışan değil, mevcut sorunların çözümü ve geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var. Böyle bir uzlaşma sağlanamadığında çözüm mercii yine millettir.” dedi.

***

Hükümet kurma görevini alan Davutoğlu koalisyon görüşmelerine başlarken “Millet siyasetçilerden, partilerden hizmet bekliyor. Peşrev faslı bırakılmalı, artık hizmet faslına geçilmelidir. Şayet buna imkan yoksa, ülkenin vakti israf edilmeyerek yeniden millete gidilmelidir.” dedi.

Bayram namazı çıkışında “Bütün şartlar neticesinde bir koalisyon oluşmuyorsa bu işte en önemli kapısı çalınacak olan merci, milli iradedir. O zaman milli iradeye gitmek, neticeyi alabilme noktasından da en isabetli yol olacaktır.” dedi.

Cuma namazı çıkışında “Koalisyon olmuyorsa süratle millete gidilir, bu da 90 günümüzü alır.” dedi.

***

Çin, Endonezya, Pakistan ziyaretlerine gitti, dönüşte “Koalisyonlardan ülkemiz için fayda bekliyorsak boşuna bekliyoruz.”“Benim karşı olduğum kalıcı azınlık hükümetidir. Seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekâlâ mümkündür. Kendisine görev verilen bir partiye diğer bir partinin veya partilerin dışarıdan destek vermesi suretiyle oluşturulacak bir azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürebilir.” dediği uçaksaray konuğu gazeteciler tarafından duyuruldu.

Yine muhtarlarla bir araya geldi, “Anayasa’da belirtilen süreç içerisinde Sayın Başbakan, 45 gün içerisinde kendisinin de partisinin de inandıklarıyla mütenasip olabilecek bir ortak bulabilirse ama bir tekrar seçim, ama farklı bir anlayışla bir ortaklık için adım atabilir. Ama o tabi kendi ilkeleriyle, kendi düşünceleriyle de karşı düşüncenin ne yapması lazım örtüşmesi lazım. Herhalde örtüşmüyorsa intihar edecek hali de yoktur. Bunu tabi bu şekilde görmek lazım. Yani Anayasa’da belirtilen süre içinde koalisyon hükümetinin kurulması benim temennimdir. Bu süreç nedir, 45 gündür.” dedi.

Bunlar olduktan sonra Davutoğlu CHP ile koalisyonun mümkün olmadığını, MHP ile tekrar görüşeceklerini açıkladı.

***

MHP ile görüşmeyi duyunca oluşabilecek koalisyonun uzun süreli mi, seçim odaklı mı nasıl olabileceği üzerine fikrinin olmadığını söyleyen Erdoğan tabiat parkı açılışında “Anayasal düzenlemeler de zaten bellidir. 45 günden sonra neler olabilir? Meclis erken seçime gidebilir. Erken seçime gitmiyorsa Meclis, Cumhurbaşkanı erken seçime götürme yollarını arayabilir. Bunların hepsi anayasal uygulamalardır. Ülkemiz hiçbir zaman hükümetsiz kalamaz ve hükümetsiz bırakılamaz. Bunun için atılması gereken adımları vakti saati geldiğinde atarız.” dedi.

Bu açıklama sonrasında gerçekleştirilen görüşme sonrası AKP, MHP ile de koalisyon kuramadı.

Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalardan yola çıkarak koalisyon kurulmasını engelledi eleştirisi getirenlere cevabı“’Erken seçim’ dediler. Şimdi ‘istemiyorum’. Öbürü çıktı ‘şununla yapmam’ dedi, sonra ‘yapabilirim’. Bu ne menem iştir? Siz koalisyonda anlaştınız da ben mi kapıdan kovdum…” dedi.

***

Geçtiğimiz Cuma namazı çıkışında “1 Kasım’da inşallah Türkiye tekrar seçimi yaşayacaktır. 45 günün sonunda da tekrar Meclis Başkanımla bir görüşme daha yapacağım ve bu görüşmeyi yaptıktan sonra da hayırlısıyla ülkemizi bir erken seçime götüreceğiz.” dedi.

Pazartesi günü görüştüler karar alındı.

Bu yazıyı yazdığım saatlerde de Erdoğan ile Davutoğlu seçim hükümeti ve seçim tarihi üzerine bir görüşme gerçekleştiriyordu.

***

Bazıları ülkenin tekrar seçime gitmesinden MHP’yi sorumluyu tutuyor.

Kendine hükümet kurma görevi verildiği sürede CHP’ye koalisyon teklifi sunmayan, MHP’nin kabul edilebilir 4 maddesini kabul etmeyen AKP’nin tekrar seçim kararını alması için Cumhurbaşkanın önünü açtığı gerçeğini gören görüyor da…

Bir kez de parçaları birleştirerek ve düşünün istedim; terör çıbanının baş vererek ciddi güvenlik sorunları oluşturduğu şu günlerde, maliyetiyle ekonomik sıkıntıları arttıracağı aşikar olan tekrar seçime ülkeyi kim mahkum etti?

Makaleyi Hemen Yorumla