ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
İLK GÜNKÜ AŞKLA… / Burak Özcan 502 okunma - 15 Eylül 2015

7 Haziran seçimleri sonrasında hemen hemen her açıklamalarında koalisyon kurulamaması halinde gerçekleşecek “erken seçim” veya “tekrar seçim” öncesinde, kurucu ilkelerine yani fabrika ayarlarına döneceklerini ifade ediyorlardı.

Bu ifadeleri bile AKP’nin, koalisyon kurulması için elinden geleni yapmak yerine bir erken veya tekrar seçimin hazırlığında olduğunu gösteriyordu.

Evirdiğiler, çevirdiler, sanki koalisyona isteklilermiş de görüştükleri partiler kendilerine hayır demiş algısını oturttuktan sonra tekrar seçim kararını aldılar.

***

Geçtiğimiz hafta sonu da 5. olağan kongrelerini gerçekleştirdiler.

Davutoğlu yaptığı konuşmada sık sık, 7 Haziran sonrasında eğer uygulayabilirlerse milletimizin kendilerine tek başına iktidar yetkisini tekrar vereceklerini inandıkları fabrika ayarı söylemine benzer “ilk günkü aşkla” ifadesine yer verdi.

İlk günkü aşkla yolsuzluklarla, yoksullukla, yasaklarla mücadele edeceklermiş.

***

Aslında bu söylem AKP’nin her seçim dönemi öncesinde kullandığı durmak yok yalana devam düsturundan doğan, kurucu ilkesi seçmenin aklını çelmeyi hedefleyen popülist söylemlerden başka bir şey değildir.

Aklıselim herkes ilk günkü aşklarının meyvelerinin çözüm aşkı, İmralı aşkı, yolsuzlukları ve rüşvetçiyi koruma aşkı, hukuksuzlukların önünü açma aşkı, anayasayı çiğneme aşkı olduğunu bilmektedir.

7 Haziran’da seçmenin verdiği mesaj sonrasında milletin karşısına çıkıp özür dilemesi gerekenler ilk günkü aşklarıyla yaşattığı tüm olumsuzlukları tekrar yaşatmak için destek istiyor.

***

Destek istemesine istiyor da…

Kongre öncesi Bülent Arınç’ın, kongre sonrası Mehmet Şimşek’in ağır eleştirileri, Abdullah Gül’ün kongreye katılmaması ve Gül’e yakın isimlerin tasfiyesi…

Ve en önemlisi Davutoğlu’nun kendini tekrar genel başkan yapan delegelere teşekkür konuşması yaptığı sırada salonun boş halini gösteren fotoğraf karesi göstermektedir ki, birlik ve beraberlikten çok uzaktalar ve AKP’nin kendi içinde bile Davutoğlu’nun söylemlerine tam destek yoktur.

***

Davutoğlu’nun vaatleri kendi partilisini bile heyecanlandırmamış ve salondan erken ayrılmışlardır.

Partilerin salondan erken ayrılmalarında dağıtılan kitapçıkta yer alan Davutoğlu’nun kaleme aldığı “Kibir ve şatafat, nepotizm ve güç sarhoşluğu, milletin yürüyüşünü temsil eden bu hareketi mecrasından çıkaramayacaktır. Bu hastalıklardan herhangi birine yakalananlar, bu harekette kendilerine yer bulamayacaklardır” ifadeleri de etkili olmuş olabilir.

Kim bilir, belki de kurucu ilkelere dönüyoruz diye söylenen sözleri gerçek sanıp kurucu ilkelerimize uygun arkadaşları partiden kovmakla tehdit ediyorlar diye saraya şikayete gitmişlerdir…

Makaleyi Hemen Yorumla