ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TÜRKİYE'Yİ BEKLEYEN BİR BAŞKA TEHLİKE - Selim Yasin Selçuklu / Konuk Yazar 1607 okunma - 13 Ekim 2015

Bu yazıdaki hakikatlerin çok şeyi değiştirmesi gerekse de öyle olmayacağını biliyorum. Çünkü duyduğumuz, öğrendiğimiz hakikatlerden kaçtığımız gibi, hakikatler karşısında da vermemiz gereken tepkileri vermememiz için, yapmamız gerekenleri yapmamamız için her türlü dolap çevrildi ve gerekli bütün operasyonlardan geçtik. Buna rağmen bu yazıyı yazmak; sadece üstüme düşen vazifemi yerine getirmekten ibarettir. Yani çevremdekilere; ''böyle şeyler de oldu/oluyor haberiniz olsun...'' diye haykırmaktır.


Konumuz; Cem Uzan'ın çıkışı ve yıkılışı, R. Tayyip Erdoğan ve Aydın Doğan ilişkisi...


Biliyorsunuz STAR medyanın sahibi Cem Uzan'dı. Cem Uzan'ın çok ama çok ciddi bir medya gücü vardı. Cem Uzan, Genç Parti diye bir parti de kurmuştu, ilk girdiği seçim 2002 yılındaki genel seçimlerdi hatırlayanlar bilir. 

Genç Parti %7.2 civarında da oy almıştı ilk kez girdiği seçimde. AK Parti de ilk kurulduğunda 2002 yılındaki seçimlere girmiş ve %34.2 oy almıştı. 

Dolayısıyla Cem Uzan AK Parti'nin de çok ciddi bir rakibiydi ve bir dönem sonra kesinlikle olmaması gerekiyordu.


R. Tayyip Erdoğan ve Aydın Doğan'ın 2002-2006 yılları arasında birlikte hareket ettiğini bazıları doğal olarak kabul etmek istemeyecektir fakat tabi ki bu hakikati değiştirmeyecektir.

 

Aydın Doğan ve dönemin İstanbul Valisi ve eski Ak Partili içişleri bakanı Aydın Doğan ve Muammer Güler.


Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken de Aydın Doğan ile ciddi ilişkiler içindeydi. 14 Mayıs 2000'de yapılan FP 1. Kongresi'nde gelenekçi ve yenilikçi kanatlar arasındaki çekişme su üstüne çıkmıştı. Yenilikçi kanadın adayı Abdullah Gül 521, Recai Kutan 633 oy aldı. Yenilikçi kanat Fazilet Partisinde barınamayıp AK Parti'yi kurmuştu ve hiçbir medya gücü yoktu neredeyse, ve Aydın Doğan ile ortaklık kurulmak zorundaydı. Yani ayıya ayı olmasına rağmen dayı dendi.


Peki Cem Uzan kimdi ki? Neden Cem Uzan bu kadar tehlikeliydi birileri için?

Türkiye'de görsel ve işitsel basın alanlarında ilk özel TV'y yani Star TV'yi, ilk tematik TV'yi yani Teleon TV'yi, ilk müzik kanalını yani Kral TV'yi, ilk Türk sineması kanalını yani Yeşilçam TV'yi ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları; ilk özel (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını yapan (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını yapan (Metro FM) ve ilk slow müzik yayını yapan (Joy FM) radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu (Star Digital) kurarak önemli bir çok alanda ilkleri yaşatmıştı. 

Cem Uzan ayrıca, mobil iletişim alanında da Telsim şirketiyle; GPRS, MMS, WAP, MVS, Bas Konuş gibi hizmetleri Türkiye'de ilk olarak hizmete sokmuştu. 

Bir dönem Cem Uzan'ın sahibi olduğu Star gazetesi, Türkiye'de en çok traj gören gazete konumuna gelmişti. Uzan Ailesi'nin yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te imtiyaz sözleşmeleri Haziran 2003’te iptal edilmişti, 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konulmuştu. Şubat 2004'te, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzanlar'ın, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunan 219 şirketinin yönetimine el koymuştu.


''2003'te yapılan anketlerde Genç Parti’nin oyu yüzde 16-18 görünüyordu. Bu sırada 2003 Haziran’ında Uzan Ailesi’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu, Türkiye’nin en büyük Enerji şirketleri olan Çukurova Elektrik AŞ (ÇEAŞ) ve KEPEZ Elektrik’e el konuldu.'' Kaynak: tıkla.

Cem Uzan'ın neden bitirilmesi gerektiği umarım şimdi daha iyi anlaşılıyordur.

Erdoğan, Aydın Doğan ile birlik olup önce Cem Uzan'ı bitirdi. Bildiğiniz gibi 2007 yılına kadar AK Parti Aydın Doğan ile el ele kol kolaydı.

AK Parti 2007 sonrası kendi medyasnıı kurmaya başladı. Hali hazırda islamcı camianın desteği vardı fakat yeterli değildi ve Aydın Doğan ile de araları bir çok nedenden ötürü bozulmaya başlamıştı.

Bir anda AK Parti sempatizanları Aydın Doğan düşmanı olmaya başladı. Bakmayın siz, zamanında Erbakan'ın içinde bulunduğu hükümeti çökertme çalışmalarından ötürü kızgın değil bunlar Aydın Doğan'a. Onun için kızanlar milli görüşçüler. AK Parti'lilerin milli görüşçülere ne kadar hakaretler ettiğini ne kadar ağır konuştuklarını da bir çok milli görüşçü bilir zaten. Her neyse konu bu değil.

Konu Cem Uzan. AK Parti Aydın Doğan muta nikahı devam ettiği zamanlarda Cem Uzan'ın nesi var nesi yok elinden alınmıştı. Tabi Cem Uzan'ın bu hale gelmesinde yani varının yoğunun elinden alınmasında cemaatin savcıları hakimleri de çok etkili olmuştu.

Cem Uzan'ın bildiğimiz 7 tane Türkiye aleyhine açmış olduğu dava var.

Bu davalar sonucunda Türk devleti Cem Uzan'a çok büyük bir para ödemek zorunda bırakılacak gibi duruyor.

Lahey Mahkemesi’nin petrol devi Yukos’u haklı bulup Rusya’yı tazminata mahkum etmiş olmasını bilenler bilir.

Enerji bakanlığı bilanço oyunu yaparken suç üstü yakalanıyor. Görüşüne başvurulan uzmanlar Cem Uzan’ın davaları kazanmasına kesin gözüyle bakıyor. Davaların boyutunun 15 milyar Euro olduğu, tazminatın 12 senelik faizi ile 25 milyar Euro’yu bulması bekleniyor. 

1 €=3.38 TL

Yani; 84.400.875.000.000 TL. 

Eski parayla; 84.400.875.000.000.000. 

Okunuşu: 84 kat trilyon 400 trilyon 875 milyar. 

Türkiye'nin 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi 436,3 milyar TL idi.

2015 Merkezi Yönetim Bütçesi ise 473 milyar TL. 473.000.000.000.000.000.000. Yani 473 Katirilyon TL. 

Yani 2015 yılı bütçesine göre söyleyecek olursak; Türkiye'nin bütçesinin %19,3'ünü, yani bütçemizin yaklaşık 5'te 1'i Cem Uzan'a vereceğiz demektir.

Cemaatin kadrolaşmasına, adaletin, yargının, TSK'nın, Emniyetin, TÜBİTAK'ın ve diğer bir çok devlet kurumunun yozlaşmasına ve ele geçirilmiş olmasına müsade ettiğiniz için zaten ne kadar müteşekkir olduğumuzu sizlere %40.8 oy vererek göstermiştik. Son olarak da Türk devletini bu denli yüksek bir tazminata mahkum bırakacağınız için şimdiden teşekkürler Ak Parti.


Fotoğraftaki haber kaynağı için: tıkla, videosu için; tıkla

''Aydın Doğan, Petrol Ofisi'ni bedava denilebilecek bir yöntemle satın almadan önceki 2000 yılında 389 milyon TL satış gelirine sahipti. Bu tutar 2008'e gelindiğinde 32 kat artışla 12,5 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde aktif büyüklüğünü de 37 kat artarak 283 milyondan 10,6 milyara ulaştırdı. Ak Parti hükümetlerinin işbaşında olduğu 2002-2008 döneminde ise satış gelirlerini 2,4 kat artırarak 5,1 milyar liradan 12,5 milyara çıkardı.'' Kaynak: tıkla

Siz birine düşman olacaksınız ve bu düşman olduğunuz kişi siz iktidardayken 5 kat daha fazla kazanacak. Bu nasıl düşmanlık?
Makaleyi Hemen Yorumla