ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TERÖRE KARŞI ORTAK TAVIR / Bahadır Çoban 500 okunma - 12 Ekim 2015

Her iyiliği kendilerinden bilip olumsuz ne varsa geçmişe ve muhalefete yükleyen AKP'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu her terör eyleminden sonra "Teröre karşı ortak tavır" çağrısı yapıyor.

Bu çağrıyı duymaktan artık gına geldi.

Hani "Onlar konuşur AKP yapar" diyorlardı.

Hani "Bunların bu ülkede tek bir dikili ağacı yok" diye böbürleniyorlardı.

Hani iyiliğin ve güzelliğin her türlüsünü kendi hanelerine yazıyorlardı.

Şimdi basiretsizliklerinin ve beceriksizliklerinin neticesinde patlayan bombaların, kaybedilen canların vebalini "Teröre karşı ortak deklarasyon" zırvasıyla üzerlerinden atmaya çalışıyorlar; öyle mi?

***

Teröre karşı ortak tavır çağrısı aslında bir gerçeği su yüzeyine çıkarıyor.

AKP ve CHP terör sorununun PKK ile diyalog kurarak çözülebileceğini savunan iki benzeşik parti olarak; MHP ise terörle mücadelede azim ve kararlılık vurgusu yapan tek parti olarak birbirinden kesin çizgilerle ayrılıyorlar.

Bu sebeple Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun balıklama atladığı ortak deklarasyon çağrısı MHP'nin terör konusundaki haklılığını gölgeleme amacından başka bir anlam taşımıyor.

***

Teröre karşı ortak tavır hevesi güden AKP ve CHP zaten birçok konuda ortaklık kurmuş durumdalar.

İsraf görüşmelerinde koalisyon dahi konuşmadan milleti 32 gün boyunca aldatmalarına rağmen meydan meydan dolaşarak koalisyonun kurulmamasının sorumlusu olarak MHP'yi gösteriyorlar.

MHP 4 ilkesini kabul eden herkesle koalisyon kurabileceğini defalarca bildirmişken "MHP her şeye hayır dedi" yalanını arsızca işliyorlar.

MHP'ye karşı böyle sinsi ortaklık kuranların teröre karşı ortak tavır sergilemesi de yadırganacak bir durum değil, ortaklıklarının pekiştirilmesidir.

Zaten onların teröre karşı sergileyecekleri ortak tavır, seçim beyannamelerinde ve siyasi sabıkalarında kaydı bulunan müzakereci ve teslimiyetçi bir tavırdan ibarettir.

MHP için bu teslimiyetçi denklemin içinde yer almak ise millete karşı işlenmiş yüz kızartıcı bir suç niteliğindedir. Bu yüzden Davutoğlu'nun "ortak teslimiyet" çağrısı her defasında reddedildi.

***

Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun teröre karşı ortak tavır sergileme hevesini sorumluluk duygusuna bağlayanlar varsa yanılırlar.

Onlarınki ayıp gizleme ve utançlarına paydaş arama telaşıdır.

Terör bugün her şehrimizde faaliyet alanı bulduysa, yolların altı patlayıcılarla doldurulduysa bunun müsebbibi terörle müzakere batağına saplanan AKP'dir.

CHP ise terörle müzakereci bir diğer parti olmasından mütevellit kısmi utançlık hissederek diyalogcu politikalarını koruyabilmenin derdine düşmüştür.

Bu süreç içerisinde her uyarısı kulak ardı edilen ve her öngörüsünde haklı çıkan tek parti MHP olmuştur. Terör sorununu da ortak deklarasyon palyaçolukları değil, teröre karşı Devlet Bahçeli gibi dik durabilen lekesiz siyasetçilerin azim ve kararlılığı çözecektir.

Makaleyi Hemen Yorumla