ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
DÜNYANIN GERİ KALANI BİLİYOR MU? / Bahadır Çoban 495 okunma - 16 Ekim 2015

Bir zamanlar dünya lideri değildik.

Kurtuluş Savaş'ını kazandık.

Hatay'ı Anavatan'a kattık.

Kıbrıs Rum işgali altındaydı. ABD'nin tüm tehdit ve ambargolarına rağmen adaya çıkarma yaptık.

40 dönümlük Kardak Kayalıkları için operasyon düzenleyip Yunan'ı püskürttük.

Apo'yu himaye eden Suriye'yi kararlı bir dış politikayla hizaya getirdik. Ülke ülke kaçmak zorunda kalsa da nihayetinde paketleyip Türkiye'ye getirdik.

***

2002'den beri dünya lideri tarafından yönetiliyoruz, Elhamdülillah!

Başımıza çuval geçirdiler, sustu. Nota verelim diyenlere "Nota vermek müzik notası vermeye benzemez" dedi.

Bin yıldan fazla süre Türk toprağı kalan Kerkük Kürtleştirildi. Türkmenler yurtlarından zorla göç ettirildi, o görmezden geldi.

Çapulcu başı Barzani Türkiye'yi tehdit etti. "Kerkük'e karışırsanız biz de Diyarbakır'ı karıştırırız" dedi. Dediğiyle de kaldı… Aynı Barzani AKP kongresinde kırmızı halılarla karşılandı. Hem de "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla…

Dünya liderinin döneminde PKK'ya karşı sınır ötesi kara operasyonu sadece bir defa düzenlendi. Onda da ABD ayarı verince operasyon yarıda kesildi, ufak ufak yurda dönüldü.

İsrail yardım gemimizi bastı, 9 vatandaşımızı öldürdü. Dünya liderimiz "İsrail tazminat ödeyecek" dedi. Tazminat falan ödeyen olmadığı gibi üstüne biz borçlu çıktık iyi mi? İsrail'le 50 bin dolara düşen silah ithalatımız bir yılda 10 milyon doları geçti.

***

Almanya'nın bizi tam 5 yıl boyunca dinlediği ortaya çıktı. Dünya lideri "Güçlü ülkeler böyle şeyler yapar" dedi.

Rusya Kırım'ı işgal etti. Yunanistan Ege denizindeki kayalıkları kaptı.

IŞİD tehdidi altındaki vatan toprağımız Süleyman Şah Türbesi 30 bin vatandaşımızın katili PKK ile ortaklaşa düzenlenen operasyonla başka bir yere kaçırıldı. Dünya liderimiz "başarılı operasyon"da emeği geçen herkesi kutladı.

***

İsrail'İn dünya liderliği gibi bir iddiası yok ama kaçırılan iki askeri için Lübnan'ı yerle bir etti. Bizim askeri, polisi kız kaçırır gibi kaçırıyorlar; dünya lideri çıkıp "Sabrımızı test etmeyin" diyor. Hala PKK'nın ve IŞİD'in elinde tutsak askerlerimiz var, haber dahi alınamıyor.

Hiç can kaybı yaşanmadı ama elin Japon'u mühendisliğini yaptığı İzmit köprüsünün halatı koptu diye kendisini sorumlu gördü, intihar etti. Ankara'nın göbeğinde patlayan bombayla 100'e yakın insan öldü ama dünya liderimiz "Her olayda istifa mekanizmasını çalıştırmak doğru değil" dedi.

Gerçekten de dünya lideridir kendisi. Onu dünya lideri olarak takdim edenlerin hayal dünyasının lideri…

Türkiye'de aklı selim herkesin kafasını kurcalayan bir soru var. Acaba Ankara'dan mı yoksa tımarhaneden mi yönetiliyoruz?

Akıl hastaneleri de birbirini doktor, trafik polisi, hatta peygamber ilan eden delilerle dolu.

Hatta bunun fıkrası da var.

Kendini darı zanneden ve her gördüğü tavuğun kendisini yemesinden korkan delinin biri uzun bir tedavi aşamasından sonra darı olmadığına inandırılmış. Doktorlar sevinmiş ve adamı taburcu etmişler. Adam bir müddet sonra telaşlı bir şekilde geri gelince herkes şaşırmış. Neden geldin, diye sormuşlar. Adam demiş ki:

"Tamam, ben darı olmadığıma inandım ama tavuklar bunu biliyor mu?"

***

Şimdi sen dünya lideriyim diyorsun, bununla böbürleniyorsun ama…

Dünyanın geri kalanı bunu biliyor mu?

Makaleyi Hemen Yorumla