ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
OY'UNUN ÜZERİNDE BİR OYUN VAR / Kadir Yıldız 716 okunma - 12 Kasım 2015

MHP seçmeni MHP'nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyu kendi içinde muhasebesini yaparak değerlendirir ve bu onun en doğal hakkıdır. Lakin, 1 Kasım seçimlerinden sonra "başarı" ve "başarısızlık" söylemleri üzerinden MHP hedef haline getirilerek, parti içi karışlıklığa meydan vermek isteyenler peydahlanmıştır. MHP iç muhasebesini yaparken, dış kapının mandalı bile olmayanlar medya üzerinden MHP'yi karıştırmaya niyetlenmiş ve AKP'ye bu şekilde yaranma yarışına girmişlerdir. Dün, köşelerinde HDP'yi öven yazar çizer takımı bugün MHP'ye ayar vermeye kalkıyorsa, senin oy'unun üzerinde bir oyun var demektir.

MHP'nin aldığı oy oranını başarısızlık olarak görenler, bu tarifi 7 Haziran seçimlerinde alınan yüzde 16,5 oy oranına göre saptamaktalar. Yani, "başarısız" nitelemesi yapılırken mutlaka bunun bir kıyasının olması gerekir. "Başarısız" nitelemesi de 7 Haziran seçim sonuçları ile kıyaslanarak ortaya koyulmuştur.

Burada dillendirilen diğer bir unsur ise "başarı" ve "değer" endeksidir. Yani yüzde 12 oy oranı ile yüzde 16,5 arasında bir "değer" farkı yaratılma çabasıdır. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16,5 oy alan MHP  için "bu seçimin kazananı MHP'dir" denilerek bir değer biçilirken, 1 Kasım seçimlerinde alınan yüzde 12 oy ile "değersiz MHP" düşüncesi oluşturulmak istenmiştir. 

Bizim üzerinde duracağımız tarih ise 1 Kasım. Medya 1 Kasım seçim sonuçları üzerinden MHP'yi ve onun seçmenini neden değersiz kılmaya çalışıyor?

Bu sorunun iki cevabı var. Birincisi; MHP seçmenine oy hesabı üzerinden "sen değersizsin" mesajını göndererek ve "hayır değersiz değilim" tepkisinin verilmesini sağlayarak parti içi karışıklığa zemin hazırlamak. 

İkincisi ise "MHP'nin izlediği siyaset yanlış" söylemi üzerinden seçmene "savunduğun fikirlerin karşılığı yok" mesajını vererek milliyetçi kesimi ideolojik bir travmaya sevketmek.

Bu algıyı oluşturmak için de MHP ile yollarını ayırmış, başka ellerde bayrak açmış ve kurt postu giymiş isimleri sürekli ekranlara çıkararak bir ezber oluşturmaya çalışmaktalar. 

Bugün MHP'ye karşı eleştiri oklarını yönelten isimlere baktığımızda da bunu net olarak görüyoruz. 

Tuğrul Türkeş...

Nazif Okumuş...

Agah Oktay Güner...

Namık Kemal Zeybek...

Yaşar Okuyan...

Hasan Hüseyin Türkoğlu...

Daha nice isimler...

Biri sağdan saldırıyor, diğeri soldan...

MHP'ye karşı yürütülen bu kirli operasyon tamamen karanlık odalarda dizayn edilmiş ve önümüzdeki günlerde AKP'nin milletin önüne getireceği olası bir referandum sürecinde MHP'nin söylem ve ilkelerini değersiz kılarak MHP seçmeninde AKP'ye doğru bir eğilim sağlamayı amaç edinmişlerdir. Bunun için de MHP seçmenini demoralize etmek ve savunma mekanizmasını kırmak için "bugün seçim olsa anketleri" ile MHP'yi baraj altı gösterme gayretine düşmüşlerdir. 

Doğan medyası da bu süreçte MHP'ye yapılan operasyonda figüran olarak yer almış ve bunun karşılığında da Erdoğan'ın baskısının üzerinden kalkması yönünde bir vaad almış gibi görünüyor. Bunu söylerken Doğan medyasının geçmişte de Almanya'da yapılan bir toplantıda "MHP'siz bir hükümet" planının parçası olduğunu göz önüne alarak ifade ediyorum. Bu planın mayın eşeği olarak ise Ahmet Hakan seçilmiştir. Köşesinde ve programlarında MHP'ye karşı bayrak açan isimleri ısrarla kullanması da bunu doğruluyor.

Gelin görün ki seçimler öncesi MHP'ye yeteri kadar yer ayırmayan medya, seçimlerden hemen sonra MHP'yi eleştirecek isimleri bulmakta ve ekranlarda yer vermekte oldukça başarılı bir çalışma yürütüyor.

MHP, Türk milliyetçilerinin direncinin kırılması için başlatılan kirli operasyonları elbetteki alaşağı edecektir. Buna inancımız tamdır. MHP bu konuda kaledir ve yalnızdır. 

Bunu bildiklerin dolayı; "O zaman bir kaç ismi piyasaya sürerek MHP içinde karışıklık yaratalım" şeklindeki planları ile hedeflerine ulaşmak istemektedirler.

"Parçalanmış MHP'yi siyaseten bitirir, seçmeninde ideolojik travma oluşturursak bu iş biter" düşüncesi ile kirli emellerine ulaşacaklarını düşünmektedirler.

Şimdi ya Türk milliyetçileri olarak bu oyuna göz göre göre müsaade edeceğiz, ya da bu oyunu bozacağız.

MHP üzerinde ince hesaplar kurularak oynanan kirli oyunun bozulması demek, Türkiye üzerinde oynanan oyunun bozulması demektir.

Tarih, "Türk milliyetçileri bu oyunu bozar" diyor.

Siz ne diyorsunuz?

Makaleyi Hemen Yorumla