ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
İSRAİL DOSTUNUZ İSE FİLİSTİN NEYİNİZ? / Kadir Yıldız 642 okunma - 22 Aralık 2015

Tarih şahittir!

Ermenilerin, Azerbaycan Türklerine...

Rusların, Orta Asya ve Kafkaslardaki Türklere...

Çin'in, Doğu Türkistan Türklerine...

Irak'ın, Musul ve Kerkük Türklerine yaptığı katliamlara...

Ve daha bir çoğuna...

***

Son günlerde AKP'nin "dost" olarak nitelediği İsrail'in Filistinlere yaptığı katliamlara da...

***

9-18 Temmuz 1948 tarihleri arasında sayfalara Lida katliamı olarak düşen olayda 9 gün içinde 60.000 Filistinli zorla evlerinden çıkarıldı. El-Tira, Tantoura ve Hayfa'da yapılan katliamlarda yüzlerce Filistinli sivil İsrail askerleri tarafından şehit edildi.

***

29 Ekim 1948 tarihinde Filistinli köylülerin üzerine rastgele açılan ateş sonucu 70 Filistinli sivil şehit edildi. Bu katliam tarihe Safsaf Köyü katliamı olarak geçti. Davayima Köyünde kadın ve çocuklarda dahil olmak üzere 80'in üzerinde Filistinli sivil İsrail askerleri tarafından şehit edildi.

***

12 Ekim 1953 tarihinde Ariel Şaron liderliğindeki bir grup İsrail askeri Kibya köyüne saldırı düzenledi. Bu saldırıda 67 Filistinli sivil şehit edildi, 75 kişi yaralandı.

***

29 Ekim 1956 tarihinde kadın ve çocuklarında bulunduğu 49 Filistinli sivil İsrail askerleri tarafından katledildi. Bu katliam da kayıtlara Kufr Kasem katliamı olarak geçti.

***

1956 yılının Kasım ayında Batı Şeria'ya bağlı Samu köyüne saldıran İsrail askerleri 18 sivil Filistinliyi şehit etti ve yüzlerce kişi bu katliamdan yaralı olarak kurtulabildi.

***

15 Şubat - 4 Haziran 1968 tarihleri arasında İsrail savaş uçakları Ürdün nehri civarındaki 15'ten fazla Filistin köyünü Napalm bombasıyla bombaladı. Saldırıda 86 Filistinli sivil şehit edildi.

***

12 Şubat 1970 yılından 16 Eylül 1982 yılına kadar Mısır, Suriye, Libya, Beyrut ve Lübnan'da binlerce insan İsrail savaş uçakları tarafından katledildi ve binlercesi de yaralandı.

***

8 Ekim 1990 tarihinde Mescid-i Aksa'yı yıkarak yerine sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etmek isteyen Yahudilerle Filistinliler arasında çıkan çatışmada İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 30 Filistinli şehit edildi, 800'ü aşkın Filistinli yaralandı. Tarih bu olayı Kudüs katliamı olarak sayfalara düştü.

***

18 Nisan 1996 yılında Batı Şeria'nın El Halil kentindeki Hz. İbrahim camiinde sabah namazı sırasında bir yahudi tarafından gerçekleştirilen saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 50 den fazla kişi şehit edildi, 300'ün üzerinde Filistinli sivil yaralandı.

***

3 - 15 Nisan 2002 tarihleri arasında Lübnan'da bulunan Kana Mülteci kampında aralarında çoğunluğu kadın ve çocuk olan 1300 Filistinli sivil şehit edildi. Bu katliam tarih sayfalarına cenin katliamı olarak geçti.

***

28 Şubat - 3 Mart 2008 tarihleri arasında İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği operasyonda 117 Filistinli sivil şehit edildi, 200 Filistinli de yaralandı. Yaklaşık 800 Filistinlinin evi tahrip edildi. Bu olay da tarih sayfalarına Gazze katliamı olarak geçti.

***

27 Aralık 2008 tarihinde İsrail, mezuniyet töreninin yapıldığı bir polis merkezini vurarak aralarında Hamas'ın üst düzey güvenlik görevlilerinin de bulunduğu 140 polisi şehit etti ve Gazze Şeridi'nde "Dökme Kurşun Operasyonu"na başladı. 60 savaş uçağının katıldığı operasyonun ilk saatlerinde 200'ü aşkın Filistinli sivil şehit edildi.

***

2009 yılının Ocak ayında Gazze'ye havadan, karadan yapılan saldırı ve bombalamalar sonucu çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğu yaklaşık 1.600 Filistinli şehit edildi, 6.000'den fazla Filistinli yaralandı.

***

Bu olaydan sonra "One Minut" denildi! Ama Şaron'a mı yoksa moderatöre mi denildiği anlaşılmadı!

***

31 Mayıs 2010 tarihinde "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" sloganıyla yola çıkan Gazze'ye Özgürlük Filosu'na İsrail donanması uluslararası sularda saldırdı. Mavi Marmara gemisindeki 9 Türk yardım gönüllüsü şehit oldu, 56 gönüllü de yaralandı.

***

İsrail ile olan ilişkilerimizi Bilal'in gemi sevkiyatlarıyla sınırlandırıldı.

***

2011 yılının Eylül ayında İsrail'in Gazze Şeridi'nde bir hafta boyunca düzenlediği hava saldırılarında 18 Filistinli şehit edildi.

***

One Minut'un Şaron'a değil, moderatöre verilen bir tepki olduğu bu olaydan sonra anlaşıldı!

***

2012 yılının Kasım ayında İsrail havadan ve karadan Gazze'ye saldırdı. 341 Filistinli sivil şehit edildi.

***

2014 yılının Temmuz ayında İsrail'in düzenlediği hava saldırılarında 202 Filistinli sivil şehit edildi. Yaklaşık 1.400 kişi de yaralandı.

***

Rus uçağının düşürülmesiyle beraber dost ülke arayışına başlayan AKP ise soluğu İsrail'de aldı. İlk dostluk mesajını da AKP sözcüsü Ömer Çelik; "Kuşkusuz İsrail devleti ve İsrail halkı Türkiye'nin dostudur" sözleriyle verdi.

***

İsrail'e "dostumuzdur" diyen AKP, Filistin'i bu dostluğun neresine koyacak acaba?

Makaleyi Hemen Yorumla