ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TAŞERON İÇİN “İSTİKRAR” DEVAM EDİYOR / Burak Özcan 563 okunma - 03 Ocak 2016

1 Kasım seçimleri öncesiydi.

Davutoğlu eşi ve arkasındaki kalabalıkla İzmir Kordon’da yürüyüşü çıkmıştı.

Yollarını bir taşeron işçi kesmişti.

Hatırladınız mı?

***

Hani şu Davutoğlu’nun taşeron işçinin elindeki telefonu görünce “taşeron ama telefonu var” dediği hadise…

***

Yolunu kesen işçi kendini tanıtırken “Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Sabah altıda çıkıyorum, bu saatte evime dönüyorum. Üç tane çocuğum okuyor” diyordu.

Bu söylediklerinden sonra “Bu taşeronu…” diye tam cümleye başlamıştı ki, ne diyeceğini bilinen taşerona “İnşallah taşeronu çözeceğiz” diye söz veriliyordu.

***

Bir tek orada mı söz verildi?

Çıktıları her televizyonda, konuştukları her meydanda, kısaca her yerde AKP’liler taşeron işçilerin sorunlarını derhal çözeceklerini söylüyordu.

***

Dün Ortadoğu Gazetesi’nde okudunuz.

Haberde “Meclis Genel Kurulu’nda 30 Aralık akşamı kabul edilen yasa teklifine göre, kamudaki taşeron işçilerin sözleşmede belirtilen iş dışında başka işlerde çalışmasını yasaklayan ve cezalandıran yasa maddesi 30 Haziran 2016 tadiline kadar ertelendi. Yeni bir erteleme olmazsa, yılın ikinci yarısı boyunca kamudaki taşeron işçiler, sözleşmede tanımlanan iş dışında her türlü işlerde çalıştırılabilecek yasanın uygulanmasının uzatılması nedeniyle, taşeron işçiler örneğin temizlik işçisi olarak istihdam edilip asıl iş olan bilgisayar teknisyenliği görevini yürütecekler. Böylece taşeron işçiler aslında kamuda kadrolu olarak yapmaları gereken işleri kölelik düzeninde sürdürmeye devam ettirilecek.”deniliyordu.

***

Bu erteleme kadro sözlerinin boşa çıkması anlamına geliyor.

***

Üstelik bu uzattıkları 6 ay bir önceki dönemde taşeron işçinin kadro sorunu gündeme geldiğinde aldıkları kararın tekrar uygulaması.

Yani yeniden 6 ay uzatıyorlar.

Anlayacağınız dilden söylemek gerekirse 1 milyon taşeron için “istikrar” devam ediyor…

Makaleyi Hemen Yorumla