ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AKŞENER VE OĞAN HDP'Yİ "HD" Mİ GÖRÜYOR? / Kadir Yıldız 515 okunma - 05 Ocak 2016

MHP, HDP'yi neden "flu" görüyor?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Çünkü HDP, PKK terör örgütü ile arasına mesafe koymaktan imtina etmiyor ve etnik köken üzerinden ayrıştırıcı bir politika izliyor. Bunu hangi Türk milliyetçisine sorsanız MHP'nin HDP'yi "flu" görmesinin gayet doğru ve makul olduğunu söyler.

Sözde "çözüm süreci" kapsamında HDP ile kol kola giren AKP de bu bakımdan MHP'nin eleştirilerinden kendi payına düşeni almış ve AKP'nin içerisinden "MHP'nin şimdiye kadar ki tespitlerinin haklı çıktığı, çözüm sürecinin terör örgütü PKK'yı güçlendirdiği" ifade edilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'yi ve onun Eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı cilalamaya çalışan medya kuruluşları da HDP'nin Türkiyelileştiğini söylemişler ve Demirtaş'ı öve öve yere göğe sığdırmamışlardı. 7 Haziran seçimlerinin ardından ise MHP, HDP'yi yok saydığını söylediğinde bu medya kuruluşlarının tekmili birden MHP'yi eleştiri altına almış, MHP karşısında HDP'yi aklamaya çalışmışlardı.

HDP'yi ve Selahattin Demirtaş'ı övme girişiminde bulunanlar sadece bu medya kuruluşları değildi tabi. Türkiye'de HDP'yi ilk öven bir MHP milletvekiliydi. Bu övgünün karşısında ise bizler dilimizi ısırmış, "ne dediğini bilmiyor herhalde" diye iç çekmiştik. 

Bu isim şuanda MHP'de Genel Başkan olma hevesine düşen Sinan Oğan'dı. Sinan Oğan "Bu seçim Demirtaş'ın kişiliği ile HDP Türkiyelileşti. Bu Türkiye için kazanımdır" diyerek Demirtaş'a övgülerde bulunmuştu.

MHP'de Genel Başkan olma hevesine kapılan bir başka isim Meral Akşener de 7 Haziran seçimleri öncesi "HDP'nin barajı geçmesinin benim için mahsuru yok" ifadesini kullanmıştı. Bizler de Sinan Oğan'da yaşadığımız duyguyu Meral Akşener için de tekrarlamıştık. Burada dikkat edilmesi gereken hususun, Meral Akşener'in meclis kürsüsünden HDP'lilere "sayın" diye hitap etmesiyle aynı şey olmadığıdır.

Şimdi birileri "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de DTP'li Ahmet Türk ile tokalaşmıştı" diyecek ve bu yazının altına o an ki resimleri paylaşmaya yeltenecek. (Bu şekilde yazıyı okumadan yorum yapanları da görmüş olacağız) Evet, MHP lideri Sayın Bahçeli de DTP'li birkaç isim ile mecliste tokalaşmıştı. Medya da bu tokalaşmayı Bahçeli'nin onlara sıcak baktığı yönünde servis etmekten bir an olsun geri durmamıştı. Bugün hafızalarda kalan o tokalaşmanın ayrıntıları ise servis edilenden oldukça uzaktı.

O gün, yani 4 Ağustos 2007 tarihinde TBMM'deki yemin töreni sonrası Ahmet Türk DTP'li diğer vekillerle birlikte yerinden kalkmış ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin oturduğu yere gelmişlerdi. Ahmet Türk, MHP lideri Sayın Bahçeli ile tokalaşmak için ellini uzatmış, Bahçeli de nezaketen geri çevirmemiştir. 

Bu tokalaşma medyanın da marifetiyle Bahçeli'nin ülkenin bölünmesine çanak tutanlara karşı ılımlı bir yaklaşım içerisine girdiği şeklinde servis edildi. Yürütülen bu algı operasyonunun üzerine ise MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli 8 Ağustos 2007'de yaptığı TBMM Grup toplantısında; "Seçimin hemen akabinde teşkilat mensuplarımıza gönderdiğim teşekkür mesajında partimizin "milli duruşun, uzlaşmanın, hoşgörünün ve diyaloğun adresi" olacağını belirtmiştim. Biz bu sözümüzün arkasında durmaya devam edeceğiz. Ancak, bilinmesi gereken ayrıntı, göstereceğimiz bu uzlaşmanın, hoşgörünün ve diyaloğun milli devlet, üniter yapı ve Cumhuriyetimizin temel değerleri ekseninde olacağıdır. Bizler yeni dönemde yapıcı bir rol oynayacağımızı söylerken uzatılan elleri elbette havada bırakamayız. Fakat, bir taraftan el sıkarken, diğer el ile Mehmetçiğe kurşun sıkılmasına asla tahammülümüzün olamayacağını da huzurlarınızda açıkça ifade etmek istiyorum. Bu açıdan, Milliyetçi Hareketin tutumunu, gizli ya da sinsi emelleri için bir fırsat zannedenlerin bu niyetlerini bir kez daha ve çok geç olmadan gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Yanlış bir hesap içine girilerek, Milliyetçi Hareketin uzlaşmacı tavrı üzerinden, yıkıcı veya bölücü niyetlere meşruiyet kazandırılmaya çalışılması halinde, buna en sert ve kesin cevabı yine Milliyetçi Hareket mensupları verecektir. Bu konudaki hassasiyetimizin bilinmesinde şimdiden fayda mülahaza ediyorum" ifadelerini kullandı.

Burada görülmesi gereken fark şudur; Sayın Bahçeli bu zatları övmemiştir. Onlar oturduğu yerden kalkıp Bahçeli'nin huzurunda önünü ilikleyip, ellerini uzatmışlardır. Tıpkı iktidar ortağı olduğumuz 57. Hükümet döneminde Doğu ve Güneydoğu illerindeki Belediye Başkanlarının Sayın Bahçeli'nin karşısında önlerini ilikleyip "devletin üniter yapısı ve milletin birliğinden" dem vuran konuşmalar yaptıkları gibi…

Oysaki Sinan Oğan ve Meral Akşener için aynı durum söz konusu olmamıştır. MHP'nin HDP'yi "flu" gördüğü bir dönemde Akşener HDP'nin barajı geçmesinde bir mahsur görmemiş, Sinan Oğan ise bundan aylar önce Demirtaş'ı öven sözler sarf etmiştir. 

Bugün baktığınızda ise, HDP özyönetimden bahsediyor, hendekleri meşru görüyor ve destekliyor, Türkiye karşısında Rusya'dan taraf olacak kadar Türkiye'nin aciz düşmesi için her zamankinden daha çok bileniyor.

Bu bakımdan, Sinan Oğan ve Meral Akşener'in MHP gibi ilkeli bir partide milletvekilliği yaptıkları gerçeğini de göz önüne alarak;

"Bu seçim Demirtaş'ın kişiliği ile HDP Türkiyelileşti. Bu Türkiye için kazanımdır" diyen Sinan Oğan hala aynı düşünceyi taşımıyorsa Türk milletinden bir an önce özür dilemelidir!

"HDP'nin barajı geçmesinin benim için mahsuru yok" diyen Meral Akşener de hala aynı düşünceyi taşımıyorsa Türk milletinden özür dilemelidir!

Aksi halde HDP'yi "flu" değil, "hd" gördüklerini varsayacağız!

Makaleyi Hemen Yorumla