ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AKP’LİLER BİGÜNAHTIR! / Bahadır Çoban 353 okunma - 07 Ocak 2016

4-6-0 taktiğiyle sahaya çıkan tek takım olan Barcelona son birkaç yıldır dünyanın en iyisidir.

Fakat keramet Barcelona’nın sisteminde değildir. Öyle olsaydı bütün futbol takımlarının bu taktikle sahaya dizilmesi gerekirdi. Oysa her takımın kendine has strateji ve taktik anlayışı vardır.

***

Taktik veya sistem; neticeye ulaşmak için mevcut kaynakların belirli bir plan dâhilinde uygulanmasıdır. Başarıyı getiren asıl faktör ise sistemden ziyade oyunculardaki kalite, emek ve azim düzeyidir.

Hükümet biçimleri de futbol sistemleri gibi devletlerin milli hedefleri ve toplumsal realiteleri doğrultusunda benimsedikleri yönetim modelleridir.

Başkanlık, Yarı Başkanlık, Parlamenter sistem veya Meclis hükümeti sistemi bir toplum için refaha ermenin parolası değil, devlet işlerinin nasıl idare edileceğini açıklayan kaidelerdir.

Zaten Dünyadaki örnekleriyle mukayese ettiğimizde yönetim biçimleriyle gelişmişlik düzeyleri arasında ilinti kurmak mümkün olmuyor. Başkanlık sistemi denince örnek hep ABD oluyor ama Ermenistan, Nikaragua gibi geri kalmış birçok ülkenin Başkanlık sistemiyle yönetilmesine ne demeli?

***

14 yıllık bir hükümetin başarısız icraatlarını, milli eksene teğet geçmeyen ısmarlama politikalarını görmezden gelerek suçu sisteme yıktığınızda iptidai bir tasavvurdan öteye geçemiyorsunuz.

Osmanlı İmparatorluğu bedenini bir kene gibi sömüren sorunların kökenine iniş yapmayıp teşhisi “sistem problemi” olarak koyduğunda meşrutiyeti ilan etmişti. Fakat meşruti yönetim tarzı Osmanlı’yı parçalamak için gün sayan azınlık cemaatlere milletvekili olmak gibi eşsiz bir fırsat bahşetti.

Onlar bu fırsatı etkin bir şekilde kullanarak Osmanlı topraklarında gözü olan emperyalist güçlerin Truva atlığını üstlendiler. Allah var, Abdülhamit Han bir müddet sonra meclisi feshederek yok oluşun süresini 30 yıl daha geciktirdi!

Meşrutiyetin Osmanlı’daki bölücülere sağladığı avantaj Başkanlık sisteminin PKK’ya sağladığı avantajla eşdeğerdir. O yüzden en az Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’liler kadar özerklik hayali kuran PKK’lılar da Başkanlık sistemi için yanıp tutuşuyor.

***

Biz ise Türk milletinin geçmişiyle kavgalı, geleneklerinden kopuk ve geleceğinden soyut olan bir siyasi kadronun hiçbir sistemde bu millete faydalı olamayacağını söylüyoruz.

Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ın assolistliğini yaptığı Başkanlık teranesine karşı kulak tıkıyor ve üzerimize yapışan “Hayırcı” etiketini iltifat olarak kabul ediyoruz.

Çünkü “Türk diye bir ırk yoktur” diyen, milliyetçiliği ayaklar altına alan, Kürdistan’a selam gönderen bir güruhun akıl hastanesine yatırılması gerekirken böyle bir zihniyete Başkanlık sistemi gibi üstün yetkiler tanımak cellâdın eline baltayı iliştirmek gibidir.

AKP’liler hiçbir zaman milletin problemlerini çözmek, ülkeyi müreffeh kılmak gibi dertlerle tasalanmamıştır. Türkiye’nin temel sorunları olan terör, işsizlik, gelir adaletsizliği ve eğitim problemlerinin kaynağı parlamenter sistem miydi ki çözümü Başkanlık sisteminde arıyorlar?

***

AKP’lilere ve Recep Tayyip Erdoğan’a sorarsanız çıbanın başı parlamenter sistemdir. Başkanlık sistemine geçince bütün bu sorunlar buharlaşacak, Türkiye çağ atlayacaktır.

Sanki AKP’yi PKK ile müzakere masasına oturtan, Dolmabahçe Sarayı’nda İmralı canisinin havarilerine biat ettiren parlamenter sistemdi.  Sanki paralel yapılanmayı devletin mahremine parlamenter sistem sızdırmıştı.

Sanki AKP’yi milli kaynaklarımızı özelleştirerek hiçbir şey üretmeyen sıcak para ekonomisini uygulamaya parlamenter sistem mecbur bırakmıştı.

Sanki ayakkabı kutularına milletin paralarını istiflemelerini, milyon dolarları sıfırlamalarını parlamenter sistem emretmiş; eğitim sistemini 13 yılda 12 defa parlamenter sistem değiştirmişti.

Evet, AKP’lilere göre bunların hepsi parlamenter sistemin sonuçlarıdır. Başkanlık ise bütün tıkanıkları giderecek lavabo açıcı!

Zaten AKP’liler hep masum ve bigünah olmuştur. İyiliğin ve güzelliğin her türlüsü kendilerine zimmetliyken bütün kötülüklerin kaynağı parlamenter sistem, paralel yapı ve trafoya giren kedilerdir!

Makaleyi Hemen Yorumla