ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TERÖRÜN BELİNİ KIRDIK! / Kadir Yıldız 449 okunma - 19 Şubat 2016

"Kimse sabrımızı zorlamasın…"

"Failler en kısa sürede yakalanacak…"

"Güvenlik zafiyeti yok…"

Her terör olayı sonrası aynı terane…

***

Son 13 yılın ilk canlı bomba olayı 15 Kasım 2003 tarihinde Şişli'deki Bet İsrael Sinagogu ile Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu'na eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Saldırıda toplam 25 kişi hayatını kaybetti, 262 kişi de yaralandı. 

***

20 Kasım 2003 tarihinde İstanbul Levent'teki HSBC Bank Genel Müdürlük binasının önünde ve Tepebaşı semtinde bulunan İngiliz Başkonsolosluğu'nun önünde bomba yüklü araçlar ile eş zamanlı intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 30 kişi yaşamını yitirdi, 450'den fazla kişi de yaralandı. 

***

25 Haziran 2004 tarihinde İstanbul Beyazıt - Soğanlı seferini yapan 97B hat numaralı İETT otobüsüne canlı bomba saldırısı düzenledi. Patlamada 3 sivil yaşamını yitirirken, 18 kişi de yaralandı. 

***

23 Mayıs 2007 tarihinde Ankara'nın en kalabalık merkezlerinden Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nın girişinde bomba patladı. Saldırıda 6 sivil yaşamını yitirdi, 10'u Pakistan uyruklu 91 kişi de yaralandı.  

***

31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik canlı bomba saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda 15'i polis olmak üzere toplamda 32 kişi yaralandı.

***

11 Eylül 2012 tarihinde İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yer alan Gazi Polis Merkezi'ne düzenlenen canlı bomba eylemi sonucunda 1 polis şehit oldu, 4'ü polis olmak üzere 7 kişi de yaralandı.

***

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası önünde bomba yüklü araç ile düzenlenen terör saldırısı sonucu 52 kişi öldü, 146 kişi de yaralandı.

***

6 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Sultanahmet'te turizm şube karakoluna yönelik canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Saldırıda 1 polis şehit oldu.

***

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa'nın Suruç ilçesinde Kobani (Ayn-el Arap) için eylem düzenleyen gruba canlı bomba saldırısı düzenlendi. 30 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı. 

***

Türkiye'de yapılan bombalı saldırılar, sözde 'çözüm süreci'nin "çözülme süreci", "sıfır sorun" politikasının da "sırf sorun" olduğunu bir kez daha gösterdi.

***

Gelinen noktada; son bomba Suruç'ta patladı, patlamaya hazır diğer bombalar da Türkiye'nin kucağına bırakıldı...

22 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan yazımızı bu cümlelerle noktalamıştık.

***

Türkiye, Suruç saldırısından sonra güvenlik önlemlerinin daha da artırılmasını beklerken...

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara tren garı önünde meydana gelen canlı bomba eyleminde 104 kişi yaşamını yitirdi.

13 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Sultanahmet'te meydana gelen canlı bomba saldırısında 10 kişi hayata veda etti.

17 Şubat 2016 tarihinde Ankara'nın en hassas noktası olan Genelkurmay Başkanlığı yakınlarında patlatılan bomba ile henüz kaçının sivil kaçının askeri personel olduğunu bilmediğimiz 28 kişi hayatını kaybetti.

Tartışmaların odağında ise eylemi hangi örgütün yaptığı yer aldı. Oysaki bu eylemleri kimin yaptığından çok, nasıl yapılabildiği daha önemliydi! 

Bu güvenlik zafiyeti devam ederse o bombalardan biri de bir gün Dolmabahçe veya Beştepe'nin önünde patlar.

Zira Cumhurbaşkanlığı güvenliği geçtiğimiz günlerde bir öğrencinin Külliye'nin üzerinde uçurduğu Drone'yi ancak pili bitip düştükten sonra fark edebilmişti...

Görünen o ki AKP bu zafiyetle bırakın terörün belini kırmayı, kalbini bile kıramaz!

Makaleyi Hemen Yorumla