ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
SİSİ'YE VURACAĞIM DERKEN ERDOĞAN'I TARTIŞTIRAN YENİ ŞAFAK / Burak Özcan 465 okunma - 11 Şubat 2016

AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen, havuzun en ateşli yayın organlarından olan Yeni Şafak gazetesi Salı günkü sayfalarında ilginç bir habere yer verdi.

“Görgüsüzün Konvoyu” başlığı ile verilen haberde, Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’nin geçtiğimiz Cumartesi günü Kahire’nin güneyinde bulunan 6 Ekim kentinde yeni konut bölgesi ve bazı projelerin toplu açılışına gelirken proje bölgesine kilometrelerce kırmızı halı döşendiği, aynı zamanda Sisi için makam aracının geçiş güzergahı boyunca 3 kilometre uzunluğunda kırmızı halı döşendiği bilgisini paylaşıldı.

Mısırlıların büyük bir ekonomik darboğazda yaşarken Sisi’nin böylesi bir davranışta bulunmasını “görgüsüzlük”olarak değerlendiren Yeni Şafak, Sisi’nin açılış konuşmasında ülkede yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle hükümetin içme suyu üzerinden sübvansiyonu kaldırmak, toplu konut birimlerinin fiyatlarını artırmak zorunda kalabileceği yönündeki açıklamalarının da halkın öfkesinin daha çok yükselmesine yol açtığını belirtmiş ve Sisi yanlısı medya organlarının bile bu durumu eleştirdiğini söylemiş.

***

İlginç bir haber…

***

Erdoğan’ın birkaç gün evvel Güney Amerika gezisinden döndüğünü göze aldığınızda, daha da ilginç geliyor.

Güney Amerika gezisi için Kayseri’den havalandırılan C-130 tipi askeri kargo uçağı, Erdoğan’ın makam arabasını Güney Amerika’ya götürmek için toplam 14.000 km mesafe gitmiş, böylesi uzun uçuşlar için tasarlanmadığından ötürü Senegal ve Brezilya’da yakıt ikmali yapmak durumunda kalmış ve nihayet 20 saatlik bir uçuşun ardından makam arabasını Erdoğan’a yetiştirebilmişti.

***

İki örnek de karşınızda.

İsraf penceresinden bakıp, mesafeleri kıyaslayan bir değerlendirme yapmaya kalktığınızda birinin mesafesi 3 kilometre, diğerininki 14 bin kilometre…

***

İktidar yandaşı Yeni Şafak’a göre Sisi’nin yaptığı “görgüsüzlük ve israf” ise acaba aynı paralellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arabasının “uçakla Güney Amerika’ya götürmek” nedir?

Türk Milleti çok mu zengindir?

Lüks ve şatafat halen bizim için bir “prestij” işi midir?

Gösteriş yapacağız diyerek 3 milyonun üzerinde işsizin olduğu, zamların ardı ardına yağmur misali yağdığı bir ülkede binlerce kilometre mesafeye makam arabasını götürmek hayati bir mesele miydi?

Sonra o araba oraya götürüldü diye milletin hayrına olan bir şey mi oldu?

Eğer mesele prestijle alakalıysa Güney Amerika’ya 20 saatlik yolculuğun ardından götürülen makam aracı Peru seyahatinde Erdoğan tarafından neden kullanılmadı da, Peru devlet başkanının Erdoğan için tahsis ettiği araç kullanıldı?

***

Demem o ki, ölçüyü doğru koymak gerekir.

Başkası için yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şeyi, sevdiğiniz yada kayırmak istediğiniz kişi için farklı anlamlar ve ölçülerle ele alırsanız o kişinin kimliğini de, kişiliğini de, değerlerini de tartışmaya açık hale getirirsiniz.

Dolayısıyla kendinizi de!

***

AKP’ye yakın olan bir yayın organı Sisi’ye vuracağım derken, sevgi beslediği (!) Erdoğan’ın tartışılmasına, yaptığının vicdan muhasebesinden geçirilmesine sebep oluyorsa herhalde AKP’nin bunlar sayesinde başka düşmana ihtiyacı yok demektir.

Dünür olan Albayraklar kendi yayın organlarında böylesi bir hata işlemişlerse, belki de Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç, Sadullah Ergin gibi Erdoğan’ın AKP üzerindeki gölgesine karşı bayrak açmış olanların işi daha kolay demektir.

***

Bilemiyorum…

***

Ancak şu açık ki, Yeni Şafak bu haberi yaparken Sisi’ye çakma derdiyle Erdoğan’a müthiş bir gol atmış oldu.

Ne diyelim, eksik olmasınlar…

Makaleyi Hemen Yorumla