ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
SOROS’UN PARACIKLARI - Ufuk Akay / Konuk Yazar 844 okunma - 29 Eylül 2016

George Soros ismini google amcada arattığımızda karşımıza finansçı,girişimci,insansever,sanayici,tüccar,analist,ekonomist,yatırımcı  ve Açık Toplum Enstitüsü  kurucusu olarak cevaplar alıyoruz ve bilinen asıl işinin spekülatörlük olduğunu öğreniyoruz.

Soros geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan BM toplantısında yaptığı konuşmada mültecilere 500 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağını ifade etmişti. Konuşmasının kilit cümlesi yapılacak olan bu yardımın mültecilerin kuracağı iktisadi teşebbüslere verileceğinden bahsettiği kısımdı . Peki şimdi gelelim bu insaniyetin perde arkasına.

George Soros 2015 yılında Türkiye ziyaretinde mültecilerin Türkiye’de kalması  ve  maliyetlerinin karşılanması gerektiğinin altını çizmişti. Israrla mültecilerin Türkiye’de kalmasının altını çizdikten yaklaşık 1 yıl sonra yapılan bu açıklamanın samimi olup olmadığı konusunda zihnimde oluşan soru işaretleri Türkiye’nin içinde bulunduğu sancılı süreci tekrar tekrar gözümün önüne getirdi.Bir yandan terör bir yandan 15 temmuz derken halı altına süpürülen mülteci meselesini en azından benim için tekrar gündeme getirdi.

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan mültecilerin sayısı ve yarattıkları sosyolojik,ekonomik sıkıntılar gün gibi ortadayken ilk bakışta gayet insani görünen bu yardımın arka planında ne olduğu sorusu zihnimizi bulandırıyor.

Mültecilerin Türkiye’de kalması konusunda ısrarcı olan bir adamın bu yardım hevesi  nerden geliyor? Sadece bu soru içerisinden onlarca komplo teorisi üretilebilir.

Daha önce gündeme gelen Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkı verilsin mi verilmesin mi tartışmalarında halkın çok büyük bir çoğunluğu bu duruma haklı olarak şiddetle  karşı çıkmıştı. Henüz vatandaşlık verilmemesine rağmen açtıkları iş yerlerinde kaçak yollarla Türkiye’ye soktukları ürünleri satarak küçük esnafa verdikleri maddi zararla beraber yaşanan gerginlikleri göz önünde bulunduracak olursak yapılacak olan bu yardıma göz yumulduğunda oluşacak ekonomik ve sosyolojik sıkıntıların boyutu tahmin bile edilemez.Yerli üretim bu kadar zayıf ve yetersizken bir de pazara işlenmiş kaçak ürünlerin girmesi hem yerli üreticiyi hem de küçük esnafı sarsacaktır. Öte yandan bu insanlara verilecek ticaret ve üretim hakkı doğal olarak vatandaşlığı da mecbur kılacak ve ilerleyen süreçte toplumsal kargaşaya neden olacaktır. Böyle bir durumda ikinci bir hayali Kürdistan meselesi de kapımıza dayanacaktır. PKK’nın kurulduğu günden bu güne ülkemize ve milletimize verdiği zararın bilançosu bu denli ağırken ikinci bir meseleyi de bu yardıma göz yumarak kendi elimizle doğurmuş oluruz.Zaten hali hazırda 3 milyona yakın mültecinin yükünü omuzlamış vaziyetteyiz. Sınır kapılarımızı açtıktan sonra artan uyuşturucu ve silah ticareti,fuhuş,hırsızlık ,kalpazanlık da bize bu durumun hediyesi oldu.Engellemekte güçlük çektiğimiz bunca problem varken bunların katlanmasına göz yummak en basit tabirle aptallık olacaktır.

Tüm bu olanları ve doğabilecek sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda Soros’un yardımının insaniyetini tekrar gözden geçirmek ve düşünmek gerekiyor. Ülkemizin içinden geçtiği bu sıkıntılı süreçte Suriyeli mültecileri böyle bir konu üzerinde yoğunlaştırmak ve onlara bazı şeylerin hayalini kurdurmak ne insani ne vicdani ne de samimi bir olaydır.

 

 Daha önce yabancı bir yazarın kitabında ekonomik tetikçilerin ülkeleri uçurumun kenarına nasıl sürüklediğini okumuştum. Her ne kadar çalışma prensipleri arasında böyle bir eylem bulunmasa da  bahsi geçen yardımın yatırım amaçlı ve bu denli sancılı bir süreçte gündeme getirilmesi zihin bulandırıcı bir durum. Zaten hali hazırda mültecilerin meydana getirdiği bir çok sıkıntı mevcut. Bir de üzerine ekonomik güç vaadinin, mevcut problemlerin büyümesine neden olmakla kalmayıp bu problemlere farklı bir boyut kazandıracağı da su götürmez bir gerçektir.

Sonuç olarak ülkemizin içinden geçtiği süreç,oluşturulmaya çalışılan yeni Ortadoğu düzeni,değişen dünya dengeleri ve ekonomik konjonktür göz önünde bulundurulduğunda bu yardımın ne denli samimiyetsiz ve art niyetli olduğu gün gibi ortadadır.

Makaleyi Hemen Yorumla