ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BYLOCK HAYALETLERİ KİMLER? / Yıldıray Çiçek 5669 okunma - 03 Ekim 2016

Türkiye, FETÖ üyelerinin haberleşme sistemi olarak kullandığı ByLock programını, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra öğrendi. ByLock programının kodlarının ABD'de belirlenip, Türkiye'de geliştirildiği tespit edilmiş ve TÜBİTAK'ta kripto uzmanı olarak çalışan kişilerin geliştirdiği ByLock programının, Litvanya'da bir server üzerine kayıtlı olduğu da belirlenmiş. ByLock programına ancak akredite olan bir başka kişinin referansıyla giriş yapılabiliyormuş. Yani bu derecede sistemli ve gizemli bir program.

Yetkililer ByLock hakkında "Bütün bu yüklemelerden sonra üye olacak kişinin isim ve TC numarası ile ana server'a üyelik mesajı gönderilmekte, ana serverdan gelen şifreli mesajın en geç 24 saat içerisinde üye tarafından onaylanması halinde üyelik gerçekleşebilmektedir. Aksi halde mesaj kendiliğinden silinmektedir. Ayrıca örgüt içerisinde herkesin bu sisteme üye olamadığı, örgütün üst düzey ya da önemli faaliyet yürütecek isimlerinin sisteme üye yapıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu sistemi kullanan kişilerin kendilerini savunmak amacıyla böyle bir üyeliklerinin olmadığı, internetten tesadüfen telefon ya da bilgisayarlarına indirildiği iddiaları doğruyu yansıtmamakta, kamuoyunda mağduriyet izlenimi oluşturma amacıyla bu tür savunmalar yapıldığı değerlendirilmektedir" bilgisini vermektedir. Bu bilgiler gösteriyor ki, bu program sıradan bir iletişim programı değil, tam bir örgüt usulüne uygun içerik taşımaktadır. 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, devlet kademelerinde görev yapan birçok kişi, ByLock kullandığı iddiasıyla ya gözaltına alındı ya da tutuklandı. Sadece siyasi alanda kimin ByLock kullandığı henüz açıklanmadı. Birçok milletvekilinin ByLock kullandığının tespit edildiği iddialar arasında. Ama niçin bu isimler açıklanmıyor, niçin haklarında bir işlem yapılmıyor bu da aşırı merak konusudur.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli de haklı olarak şunu sormaktadır:

"Mesela bylock kullanan bir memur tutuklanırken, aynı eylemin içinde yer alan siyasetçi veya yüksek kademeli bir bürokrat görmezden geliniyorsa, bu adaletsizlik ve fahiş yanlış tsunami etkisi yaratacak, toplum ve devlet hayatını içten içe çürütecektir.

Hukuk karşısında herkes eşittir.

Hiçbir imtiyazlı kişi veya kesim dikkate alınmaksızın, adaletin terazisi hakkında yoğun kuşku ve delil olan kim varsa tartmalıdır.

Adalete güvenelim, hukuka inanalım."

AKP, CHP, MHP, HDP içinde birçok milletvekilinin ByLock kullandığı iddiaları niçin açıklığa kavuşturulmamaktadır?

ByLock kullanan milletvekillerinin en çok AKP'de olması muhtemel olduğundan dolayı mı bu alana girilmemekte yahut ortaya çıkan bilgiler gizlenmektedir?

AKP'li yetkililerin "FETÖ'nün en az sızdığı parti AKP'dir" esprileri bu günlerde hiç gülünecek kıvamda değildir. AKP bu tür espriler üretmek yerine, yönettiği devletin sorumluluklarını yerine getirerek FETÖ mücadelesini adalet boyutunda ve ciddiyetle yapmalıdır.

ByLock kullanan milletvekilleri varsa niçin gizlemekte ve FETÖ ile ilgili yapılan mücadele niçin sekteye uğratılmaktadır?

"Benim FETÖ'cüm, senin FETÖ'cünden iyidir" mantığı mı yaratılmak istenmektedir?

ByLock kullanan milletvekillerinin tamamını merak ettiğim gibi, bir Ülkücü gazeteci olarak en çok merak ettiğim, FETÖ operasyonuna maruz kalmış MHP içinde, FETÖ'nün gizli iletişim aracı ByLock'u kullanan milletvekilinin olup- olmadığıdır. Eğer böyle birileri varsa, belki de 2010'dan bu yana FETÖ'nün MHP üzerinde yapmaya çalıştığı operasyonlara bu durum ışık tutacaktır.

1 Kasım sonrası FETÖ'nün MHP üzerinde operasyona girişmesi ve bu operasyonda MHP içinde cemaate sempatiyle bakanların tamamının kimi desteklediği ortadadır.

ByLock kullanan milletvekilleri açıklandığında belki de darbenin siyasi ayağı kabak gibi ortaya çıkacaktır. 15 Temmuz'un ortaya çıkmasını istediğimiz en büyük yönünün bu olduğu da defalarca dile getirdik.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan hangi parti olursa olsun açıklayın bu ByLock hayaletlerini artık da, merakımız ortadan kalksın.

Şerefsizler kim?
Bu şerefsizler kimlerdir? Ne iş yaparlar? Siyasetteki şerefsiz ayaklar kimlerden oluşuyor? Ne zaman bunları duyacağız? Sayın Yıldıray ÇİÇEK Bey sizlerin araştırmaları neticesinde bunlara ulaşacagız. Dört gözle bekliyoruz. Ellerinize saglık. Allah uzun ömürler versin sizler gibi cesur kalemlere Selam sevgi ve saygılar
Ahmet GÜLER16.10.2016