ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
PARTİLER MEZARLIĞINDA DİRİ KALABİLMEK / Metin Şeker Özdede / Konuk Yazar 612 okunma - 21 Ekim 2016

Ülke bildiğimiz bir mezarlık....

Korkmayın ,korkmayın!!!

Terör, bomba, patlamalar, tomalardan bahsetmeyeceğim.

Tam bir "partiler mezarlığı" halinde Ülkemizde,

Bugüne kadar yüzlerce parti kurulmuş, kimi kapatılmış, kimi kendini feshetmiş, kimi de tarihin çöplüğüne gömülüp gitmiş.

 

Eski partilerden daha çok yakın tarihimizdeki partilerden bahsetmek istiyorum

 

Bunlardan ilk akla gelebilenler AP,MSP,RP,CGP,DP lokomotif partiler olmuş sonra bir "ara dönem" yaşanmış ve hepsi kapatılmış.

 

Bunların birçoğu tekrar aynı liderlerle fakat farklı isimlerle yeniden kurulmuş.

 

Merkez sağ denilen kesimde ANAP, DYP ikiye bölünmüş, MSP’nin yerini RP daha sonra SP kurulmuş, SP şu anda %3-5 bandında bir oy oranıyla hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

 

Dikkat edildiyse CHP ve MHP'den hiç bahsetmedim.

 

CHP Atatürk tarafından kurulan daha sonra İsmet İnönü, Bülent Ecevit döneminde altın çağını yaşamış daha sonra o parlak günlere hasret kalmıştır. Halbuki daha düne kadar Ülkemizde sosyal demokrat oy oranı % 30-35’leri görmüştü. Şahsi görüşüm hâlâ da öyle olması gerekirken o oy oranına bir türlü ulaşamamaktadır. Bu CHP’nin kendi sorunu olup kendileri düşünmelidirler.

 

Gelelim MHP'ye. MHP Türk Siyasi Hayatında 50 yıla yakındır bulunmaktadır.

 

Neden?

 

MHP kurulurken, cennet mekan rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş bir doktrin, bir fikir, bir dava ile bu partiyi kurmuş, on yıllarca önce Türk Gençliğine önem vermiş ve Ülkü Ocakları ile beraber hareket edilmiştir.

 

Onlarca partinin siyasi mezarlıklarda yok olup gitmesine rağmen, rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş'in hayatını kaybetmesine rağmen partide en ufak bir bölünme oluşmamıştır.

 

Demokrasi gereği parti başkanlığı seçimleri yapılmış ve MHP'nin yeni Lideri Bilge Kişiliği ve rahmetli Başbuğun her an yanında bulunan Dr. Devlet Bahçeli seçilmiştir.

 

20 yıla yakındır MHP'nin Lideri olan Sayın Bahçeli meclis dışında kaldığı zamanlarda olmuş partiyi iktidara taşıdığı dönemlerde olmuştur. Fakat hiç bir dönemde Ülke yönetimine, Ülkenin yönlendirilmesine hiç uzak kalmamıştır.

 

Başbuğ Alparslan Türkeş'ten bu güne kadar MHP gündem belirleme misyonunu kaybetmemiştir. Her zaman Ülke gündemini belirleme, ülke sorunlarının bilincinde olmaktan kopmamıştır.

 

Devlet yönetme ciddiyetinden uzak partiler ve liderler her zaman yok olmaya mahkumdur.

 

O koltuklardan kimler kimler geçmiştir. Fakat kimse giderken koltukla gitmemiştir.

 

Şimdi diyorum ki; "Eeeey padişahım senden büyük Allah var". Fanisin ve sende bir gün bırakıp gideceksin ama Devlet daimdir Devlet kalıcıdır. Bunca Cumhuriyet kazanımlarına düşmanlık neden? Eğer bir yerlere geliniyorsa Cumhuriyet ve Demokrasi özgürlük Atatürk İlkeleri ve getirdikleri sayesinde oluyor.

 

Geçmişi inkar eden her siyasi görüş yok olmak durumundadır. Osmanlı oğlanlarıyla bu işler yürümez.

 

MHP, gençlik teşkilatı olan Ülkü Ocakları her türlü zorluğun altından kalkabilecek güç ve kadrolara sahip olup, her türlü badirenin altından kalkabilecek yöneticilere sahip olarak her an iktidara ve ülke yönetimine hazır bir parti görünümü sergilemektedir.

 

Sözde değil özde ülkücüleri kimse bölemez, parçalayamaz, araya nifak sokamazlar. Çünkü ülkücüler belli bir nizam, intizam ve terbiye ile yetişen ve bu günlere gelen DAVA'sına ihanet etmeyecek olgunlukta, bilgi, birikimdeki insanlardan oluşmaktadır.

 

MHP ve Ülkücüleri bölmek, araya nifak sokmak isteyen mihraklar bunu başaramayacaksınız.

 

Bu yolda yağlı urganlar, işkenceler, tabutluklar ve binlerce şehit kanı vardır.

 

Ülkücünün eskisi, yenisi yoktur, ülkücü ya ülkücüdür ya da değildir.

Çünkü ülkücü olunmaz ülkücü doğulur.

Ülkücü doğumdan ölüme kadar ülkücüdür.

 

Kökü olmayan partiler yukarda bahsettiğim eski partiler mezarlığında yerlerini alacaklardır.

Makaleyi Hemen Yorumla