ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
"KERKÜK, TÜRKMEN YURDUDUR." DENİYORSA, BU SÖZ OLARAK KALMAMALI! / Yıldıray Çiçek 576 okunma - 05 Nisan 2017

Talabani ve Barzani isimli iki çapulcu, Kerkük üzerinde yine hareketliliğe başladı. ABD'nin Irak işgalinden bu yana Irak'ın kuzeyi üzerinde her planı yapıyor ve bu planı uygulayacak her fırsatı da değerlendiriyorlar.

Şimdi bu iki çapulcu son olarak, Kerkük'ü sözde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlanmak için referandum kararı aldı.

Önce sözde Kürdistan'ın paçavralarının asılması, Irak yönetiminin bu durumu kabul etmemesine rağmen son olarak referandum kararı almaları, Türkiye'yi yönetenlerin bunlar karşısında pasif duruşundan kaynaklanmaktadır.

2007 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani hakkında "Bizim muhatabımız oradaki Kürt liderler değildir, Irak'ın merkezi hükümetidir. Ben merkezi hükümetin cumhurbaşkanıyla da başbakanıyla da görüştüm. Bunun dışındaki bir kabile reisi ile ben görüşemem. Görüşmesi gereken olursa onlara 'git görüş' de deriz, bunu da yaparız, ben görüşemem, Barzani veya bir başkası… Ama ben bir Talabani'yle Cumhurbaşkanı olduğu için görüştüm, Maliki ile görüştüm, bundan sonra da görüşürüm" açıklaması yapmışken, ilerleyen yıllarda Barzani devlet başkanı muamelesi görmeye başladı. İnsan, bu adamın ellerini sıkmaya tiksinir ama maalesef Türkiye'de itibar görür hale getirilmiştir.

Bugün Türkmenlerin topraklarına sırtlan gibi göz koymasının sebebi ona yapılan işte bu muameledir. Oysa onun hak ettiği "kabile reisi" muamelesi bile değildir.

Hem terör örgütü PKK'yı bölgende besle, hem Türkmenlerin can ve mal güvenliğini ortadan kaldır, sonrada Türkiye'den ilgi ve itibar gör. Bu hiçbir Türk evladının kabul edeceği bir durum değildir.

Barzani'nin Türkiye'ye gelişinde onun paçavralarının asılmasını meşrulaştırmaya çalışan AKP iktidarının, ondan sonraki gelişmelere tepki göstermesi elbette çelişki olarak görülmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım bundan önceki hataları tekrar etmeden Irak'ın toprak bütünlüğü ve Türkmenlerin haklarını koruma noktasında Türkiye'nin otoritesini göstermelidir. Hollanda'nın, Almanya'nın alçaklığından daha büyük alçaklık olan bu durum karşısında, Türkiye'nin sessiz kalması kabul edilemez.

Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde "IKBY'nin Kerkük'e kendi bayrağını asması, Irak Anayasası'na ve Kerkük'ün tarihine aykırı bir uygulamadır. Kerkük, Türkmen yurdudur." şeklinde attığı twit önemlidir.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda görüşerek "Türkmenler oldu bittilere karşı ortak duruş sergilemeli. Kritik dönemde soydaşlarımızın yanında olacağız" demesi anlamlıdır. 

Fakat bunların hepsi söz olarak kalmamalı, uygulamaya geçmelidir. Kabile reisi bile kabul edilemeyecek Barzani isimli soysuz, nasıl Türkmen yurtlarına göz koyabilir? Bunun haddi bildirilmeli, hesabı sorulmalıdır.

Barzani'nin Türkiye dostluğuna dair, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelesine dair somut bir tane örnek verebilecek AKP'li var mıdır?

Olamayacağına göre bazı AKP'lilerin bu manada anlattıkları masalı kendilerine saklamaları lazımdır.

Bugüne kadar hiçbir uyarıyı dikkate almayıp, onları uygulamaya koyan AKP'nin bugün mücadele etme noktasına geldiği PKK açılımı, FETÖ ilişkilerinin ve diğer birçok olayın Türkiye'ye yaşattıkları ortadadır. O yüzden Barzani konusunda yapılan uyarıları da başta dinlemeli ve Türkiye'yi ateşe atmamalıdır.

Bu konuda en net çizgisi olan MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin uyarı ve tespitleri Türk devletinin yol haritası olmalıdır. Bugüne kadar hangi konuda yanıldı ve sizi yanılttı ki? FETÖ ve PKK açılımına dair ortaya koyduğu tespit ve mücadele bile ders çıkarmanıza yetmiyor mu?

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "Barzani bize asla dost değil, olsa olsa üstüne basıp geçeceğimiz post olacaktır. Bağımsız Kürdistan yıkım demektir. Değil Barzani, torunları bile böyle bir zillete şahitlik edemeyecektir. Türkiye milleti Kürdistan'a izin vermeyecektir. Kürdistan hayali kuranlar, bölünme rüyası kuranlar perişan olacaklar. " sözleri herkesin beynine kazıyacağı uyarıdır.

Son sözümde Kemal Kılıçdaroğlu'na olacak…

Başbakan Binali Yıldırım, öylede dense böyle de dense "IKBY'nin Kerkük'e kendi bayrağını asması, Irak Anayasası'na ve Kerkük'ün tarihine aykırı bir uygulamadır. Kerkük, Türkmen yurdudur." Şeklinde bir twit atmıştır.

Peki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuda niçin susmaktadır?

Barzani sevdası niçindir?

Barzani ile yakın ilişkiye girme çabası "Hayırcı" ortağı HDP ile geleceğe dair bir plan mıdır? Bu konuya cevap verebilecek bir CHP'li, bir CHP yancısı, bir CHP kuklası var mıdır?


ERDOĞAN: BARZANİ KABİLE REİSİDİR, MUHATABIM DEĞİLDİR!

https://www.facebook.com/bozkurtcaps/videos/1821296838122365/

Makaleyi Hemen Yorumla