ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ATATÜRKÇÜLÜĞÜN ÖZDİL'İ SANIYORDUK DOĞU PERİNÇEK'İN "YILMAZ" SAVUNUCUSU ÇIKTI! / Yıldıray Çiçek 8103 okunma - 07 Nisan 2017

Yılmaz Özdil en düzenli takip ettiğim yazarlardan birisiydi. Belli bir süreye kadar tüm yazılarını ve kitaplarını okudum. Bazen yazılarından alıntılar yapıp, köşe yazılarımda kullandım.

"Belli bir süre" dediğimde kendisinin Doğu Perinçek hayranı bir solcu olduğunu öğrenmem ve Doğu Perinçek'in gençlik kollarını öven yazıları yazmasını görmem oldu.

"Değerli Gençler, TGB'YE KATILIN !" yazısından sonra TGB'nin çıkardığı bir kitapta "19 Mayıs 23 Nisan 9 Eylül 29 Ekim dediğin, TGB'dir. Bu ruhtur. Evlatlarınızı TGB'ye kaydedin kardeşim. Böyle evlatlar yetiştirin. Davranın. Gönüllü imece'ye katılın." şeklinde önsöz yazmış olması onun hakkında tüm görüşlerimi tamamen değiştirmiştir.

Bunları yazmış birinin artık Atatürkçülük nutukları atmasının hiçbir hükmü yoktur. Doğu Perinçek gençliğini övdüğü gibi, bir zamanlarda Doğu Perinçek'i kahraman yapmaya kalemini oynatıyordu.

Öve öve bitiremediği TGB, hazırladığı 19 Mayıs reklam filminde CNN Türk ekranlarından "O bölgenin ismi Kürdistandır, oradaki halk da Kürt halkıdır" diyen Cezmi Baskın'ı oynatmıştı. Bu Cezmi Baskın 2003 yılında İşçi Parti'sine yakınlığı ile bilinen ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) tarafından da ödüllendirilmişti. 

Yılmaz Özdil "19 Mayıs ruhu" dediği TGB'nin bu "Kürdistan" konusunu yazmış mıydı? Elbette yazmadı.

Doğu Perinçek cezaevinden çıktığında (3 yıl önce) ilk gittiği televizyon programında "PKK'lılara genel af çıkarılsın, Öcalan da serbest bırakılsın" dediğinde Yılmaz Özdil bir şey yazmış mıydı?

Elbette yazmadı!

Yılmaz Özdil'in Doğu Perinçek ilişkisini niçin sorgulama ihtiyacı duydum?

Son zamanlarda referandum bahanesiyle MHP'ye sataşıyor ve geçtiğimiz gün yazdığı bir yazıda da Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları üzerinden yine MHP'ye sataşması olmuştur. Düştüğü çelişkili hali paylaşmak için bu ihtiyacı duyduğum için, bu yazıyı kaleme aldım.

Öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türk milleti" deme konusunda yaşadığı çelişkilerle ilgili tepkisi haklıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'da "Tek millet diyoruz. Dikkat edin. Türk demiyoruz, Kürt demiyoruz. Hepsini içine alan bir ifade kullanıyoruz. Yani 80 milyonuyla 'tek millet' diyoruz" ifadesi, Trabzon'da ise "Türk milleti, Çılgın Türkler" demesi elbette büyük çelişkidir.

Yılmaz Özdil'in kendi çelişkisi de mazisi bu ve benzeri açıklamalarla dolu olan Doğu Perinçek hayranı olması ve Türk gençliğini onun gençlik örgütlerine yönlendirme gayreti vermiş olmasıdır.

Ve Recep Tayyip Erdoğan üzerinden konuları "Devlet Bahçeli nasıl söyleyecek bu saatten sonra Alparslan Türkeş'i? Tekmilleteş diye mi?" sözleriyle MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye bağlamaya çalışmasıdır.

Büyük Atatürkçü(!) Yılmaz Özdil, Doğu Perinçek'in geçmişte söylediği "Türk milliyetçiliğine karşıyız. Mecbur değilim Atatürk milliyetçisi olmaya... Partimiz milliyetçiliği bir ideoloji olarak benimsemiyor ve Türkiye'nin ihtiyaçlarına da uygun görmüyor." sözlerini hakkında ne düşünüyordur?

Geçmişte "Türkiye" ifadesinin kaldırılmasını "Anayasa'nın 4. maddesi devletin cumhuriyet olan şeklinin değiştirilmesi önerisinin yapılamayacağını öngörüyor. Ancak Türkiye adının değiştirilmesi önerisini yasaklayan herhangi bir hüküm ne Anayasa'da ne de Ceza Yasası'nda var." şeklinde yol göstererek önermiş Doğu Perinçek hakkında ne düşünmektedir?

Geçmişte "Federasyon niçin özgürce tartışılmasın? Artık bu sorunun özgürce konuyulacağı ve Kürtlerin iradesinin serbestçe belirleneceği ortam yaratılmalıdır. Barışçı bir çözüm için PKK ile görüşülmelidir." diyen Doğu Perinçek'e bu sevda niçindir Yılmaz Özdil?

"Kürtçe Tv'yi" Türkiye'de ilk ifade kişinin Doğu Perinçek olması hakkında ne düşünmektedir?

Barzani paçavrasına tepki gösterirken, PKK paçavraları altında sırıtarak poz vermiş Doğu Perinçek aşkı nedir Yılmaz Özdil?

Recep Tayyip Erdoğan Türk milleti çelişkisi üzerinden MHP'ye hesap soruyorsun da "Kürt milleti, kendi kaderini tayin hakkına kayıtsız şartsız sahiptir. Eğer isterse ayrı bir devlet kurabilir. Emekçilerin çıkarı, tam hak eşitliği ve özgürlük temelinde, gönüllü birliği gerçekleştirmededir. Ayrılma hakkı gönüllü birliğin her zaman vazgeçilmez koşuludur." diyen Doğu Perinçek nasıl kahraman oluyor Yılmaz Özdil?

"Bilge Kağan'ın Türk dediği topluluk,  millet değil", "Millet aslında kurgu, tasavvur" diye propaganda yapan, Türk milleti, Türk, Türklük konularında düşmanlık yapmış Doğu Perinçek sana göre nasıl vatansever oluyor Yılmaz Özdil?

Doğu Perinçek'i sözde Ermeni Soykırımı konusunda kahraman yapmaya kalktın da, niçin "Geçmişteki 'İttihatçı kompradorlar, milli azınlıklar üzerinde de baskı ve katliam politikası uyguladı. Doğuda yüz binlerce Ermeni'yi katletti. Geri kalanlarını da yurtlarından sürdü. Arap ve Kürt milliyetçilerine çeşitli baskılar uyguladı. (TİİKP Savunma, s.154)" deme yanlışından da döndü" diyerek Türk milletini doğru bilgilendirmedin?

Yani senin derdin "Üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek"  Yılmaz Özdil…

Doğu Perinçek'in bu geçmişi ortada iken, bu kutsama ve kahraman yaratma çabanla gerçek yüzün tamamen görülmüştür.

Atatürkçülük yolunda Öz-dil sanıyorduk, Doğu Perinçek yolunda kara-dil çıktı adam!

 

DOĞU PERİNÇEK : PKK'LILAR AFFEDİLSİN, ÖCALAN SERBEST BIRAKILSIN.

https://www.facebook.com/bozkurtcaps/videos/1826782097573839/

Makaleyi Hemen Yorumla