ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BUNLARA NİYE KİMSE DOKUNAMIYOR? / Yıldıray Çiçek 14182 okunma - 17 Mayıs 2017

Televizyonlardaki evlilik programlarının yayından kaldırılması yılan hikâyesine döndü.

Kendi kuyruğunu yiyen bir yılan söz konusu: Yılan kuyruğunu yiyor ve sindiriyor. Sindirilmiş kuyruğunu yeniden kuyruk yapmak için kullanıyor. Kuyruk tekrar yeniyor, sindiriliyor. Yeniden kuyruk oluyor, yeniyor, sindiriliyor. Bu böyle devam ediyor. Çok fazla uzayan, içinden çıkılmayan bir döngü kastedileceği zaman işte bu yüzden ''yılan hikâyesine dönmek'' deyimi kullanılıyor. 

Evlilik programlarının durumu da aynen bu şekildedir.

Resmi Gazete'de yayınlanan KHK ile RTÜK kanununa "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez" maddesi eklenmişti. Bunun üzerine tüm yayın organlarında "Evlilik programları yasaklandı, yayından kaldırıldı" şeklinde haberler yapıldı. Ama hiçbir değişiklik olmadı. Bu yönde gelişme olmadan programlar yayınlarına aynen devam diyor.

Bu evlilik programları arkasında nasıl bir güç var ki, Kanun Hükmünde Kararname içeriğindeki maddeye rağmen hala yayından kaldırılamadı.

Her türlü ahlaksızlığın pazarlandığı, Türk aile yapısını bozacak her türlü içeriğin barındığı ve evlilik gibi dinimizce çok kutsal sayılan bir müesseseyi yıpratan bu evlilik programları muhafazakâr olma iddiasındaki bir iktidar zamanı palazlanıyor ve önüne geçilmediği gibi pervasızlaşmalarına yol veriliyor.

Sosyal medyanın büyük ve etkili sayfalarından Bozkurt Caps bu evlilik programlarının kaldırılması için bir kampanya başlatmış, bu kampanyada büyük ses getirmişti.

MHP Osmaniye Milletvekili Sayın Ruhi Ersoy'da Bozkurt Caps'in bu kampanyasına, kendi hassasiyetini de ekleyerek konuyu TBMM'ye taşımıştı.  TBMM kürsüsünden de "Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına, bir sosyal yara hâline gelen, söz konusu önergemizde adını zikretmiş olduğumuz televizyonların kadın kuşağı saatindeki evlilik programlarının yayından kaldırılması hususunda bir araştırma önergesi veriyoruz ve bu konuda Meclisin duruma el koymasını tavsiye ediyoruz, arzu ediyoruz, talep ediyoruz. Bu meselenin sadece bir televizyon programı ve kadın kuşağı saatinde kadın eğlencesi olmasından çıktığını, ciddi bir sosyal yaraya, değerlerin yozlaşıp yabancılaşmasına doğru evrildiğini, toplumun her kesimi çok değişik platformlarda görüyor ve dillendiriyor. STK'ların talepleri var, değişik anlamda imza kampanyaları düzenlenerek başta RTÜK olmak üzere, Sayın Cumhurbaşkanlığı makamı ve Başbakanlık, Meclis ve bizler olmak üzere ciddi şikâyetler var ve bu şikâyetlerin çıkış noktasında temel değer olarak aile kurumunu koruma güdüsü var. Büyük Türk milletinin şerefli mensupları toplumun en küçük yapı taşı olan ailesini korumak adına bir arayış içerisinde. E, pekâlâ, ailenin tahribatıyla alakalı, bu programlarla ilgili, bu program kuşaklarıyla ilgili herkes bu kadar rahatsız da yetkililer neden bu duruma el koyamıyorlar, bu da ciddi bir soru işareti. Ayrıca, hayırlı işlerin yapılmasının bu ülkenin potansiyelinde, bu ülkenin yöneticilerinde, bu ülkenin siyasi ahlakında, erdeminde, sivil toplumunda ve cevheri asliyesinde olduğuna inanıyor, hayırda buluşmak ve güzel olan işleri, memleket, millet için olan işleri taçlandırmak için Milliyetçi Hareket Partisi bu öneriyi gündeme getirmiştir, desteklerinizi beklemektedir. Bu vesileyle Genel Kurulu ve bizi takip eden ve ciddi anlamda destek veren değerli sosyal medya gruplarını ve bu meselenin güncellenmesi hususunda yoğun bir şekilde gündem oluşturan Bozkurt Caps adlı grubu tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde özetleyeceğimiz güzel bir konuşma yapmıştı.

Evlilik programlarının kaldırılması tartışmalarını ateşleyen gelişme bu şekildeydi.

Meclis Genel Kurulu'nda MHP'nin televizyonlardaki evlilik ve izdivaç programlarına ilişkin verdiği grup önerisi AKP tarafından ret edilmişti.

Bu öneriyi o günlerde ret eden AKP çok büyük tepki almıştı.

Bu tepki Kanun Hükmünde Kararname ile düzeltilecek umudu doğmuştu, bakıyoruz çıkarılan kanun bile bu programlar karşısında çaresiz kaldı.

Evlilik programları her türlü ahlaksızlığın merkezi olarak yayınlarına devam ediyor. Değişen hiçbir şey yok… Evlendirme adı altında her türlü rezillik, reyting kazanma adına devam ettiriliyor.

Kanun Hükmünde Kararname yayınlandıktan sonra AKP'li yöneticiler bile sözde evlendirme, özde fuhuş özendiren programların yayından kaldırıldığını duyurmuştu. Bu konuda maalesef yaprak bile kımıldamamıştır.

Muhafazakâr olma iddiasındaki AKP, artık bu rezilliğe bir son vermelidir, aksi halde bir daha bu kimliği asla kullanmamalıdır.

Evlilik kutsallığını korumalı, ekranları modern fuhuş kanalına dönüştürenler temizlenmelidir. Hem para, hem reyting kazanıp, Türk aile yapısını kimse bozmamalıdır. MHP üzerine düşeni yapmıştır.  AKP'de artık üzerine düşeni yapmalıdır.

Makaleyi Hemen Yorumla