ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BOZKURT CAPS İLE SÖYLEŞİ / Burak Özcan 813 okunma - 10 Mart 2017

-Nedir bu sosyal medyayı kasıp kavuran caps olayı?

Öncelikle vatan mücadelesindeki tüm güvenlik güçlerimize kolaylıklar diliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Bu söyleşi için Kutlu Sesleniş dergisine çok teşekkür ederiz.

Bozkurt Caps yaklaşık bir yıl önce bir arkadaş grubu tarafından kurulmuştur. Sosyal medyada gördüğümüz milliyetçi, ülkücü çizgide yayın yapan mecraların eksikliği sebebiyle bu çalışmayı başlattık. Sayfa yayına girer girmez de sosyal medyada tespit ettiğimiz bu eksikliğin dolduğunu gördük.

 

-Neden caps adını kullandınız?

Bu bize takipçilerimiz tarafından da çokça soruluyor, aynı zamanda da bir eleştiri… Türkçe dururken neden caps diye…

Caps, İngilizce “capture” kelimesinin kısaltması. Türkçe karşılığı “yakalama” denebilir. Mantığı resim yada videolarda bir kesitin alınıp işlenmesi. Bizim kullanım amacımız tamamen teknik. Kurucu yöneticimiz bilişim alanında uzman, sosyal medya ve web arama motorları kelime bazlı çalışmakta. Bizim bozkurt ve caps kelimelerini bir araya getirme nedenimiz, sosyal medyada oldukça yaygın olan caps kelimesi arandığında bizi de bulmalarını istememizden kaynaklanıyor. Sonra siyasetle, gündemle ilgisi olamayan 15-16 yaşında bir genç “caps” diye arama yaparken bizimle tanışıyor ve onu alıp götürdüğümüz, tanıştırdığımız dünya onun neredeyse dünyaya bakışını değiştiriyor.

Sebebimiz sadece teknik yoksa elbette Türkçe’nin korunması ve kullanılmasından yanayız ancak paralel olarak iletişim ve insanlara ulaşmak için her yolda denenmelidir.

 

-Bozkurt Caps’i neden kurdunuz?

Bozkurt Caps doğuşu parti içi muhalefetin en hızlı olduğu zamandır. Liderimize sosyal medya üzerinden organize olarak yapılan saldırılara onların tarzında cevap verecek bir oluşum yoktu. Partimizin ve Ocaklarımızın çok geniş kitlelere hitap eden sayfaları vardı ancak onlar resmi bir statüde olduğu için belirli bir noktaya kadar mücadele edebiliyorlardı.

Bozkurt Caps tam olarak bu noktada devreye girdi. Bağımsızlığın verdiği rahatlık ile Partimize ve Liderimize karşı yapılan haksız eleştiri ve hakaretleri misliyle iade ettik.

 

-Peki siz Bozkurt Caps’i kurduktan sonra benzer sayfalar kuruldu mu?

İlk olan ve ilgi gören her şeyin doğal olarak taklitleri de olacaktır. Bizim sayfa yayına girip adeta patlama yaptıktan sonra hem Bozkurt Caps adıyla hem de başka isimlerle yüzlerce sayfa açıldı. Ancak bizim ekibimiz bu hareketin kılcal damarlarından geldiği için, bizim yakaladığımız ayrıntıları ve samimiyeti yakalamaları mümkün olmadı. Birçoğu atıl durumda kaldı, bazıları taklit olarak yaşıyor.

 

-Sayfanızı takip eden takipçilerinizden gördüğünüz ilgi nasıl?

Bozkurt Caps yayın hayatının ilk gününden bu tarafa, adeta mesaj yağmuru altında. Günde binlerce mesaj ve görsel doküman alıyoruz. Elimizden geldiğince de geri dönüş yapmaya çalışıyoruz ancak tek tek cevaplamamız maalesef mümkün olmuyor. Takipçilerimiz neredeyse dakika başı bize mesaj ve yorumlarını iletiyor. Gördüğümüz bu ilgi bizi Bozkurt Caps’i geliştirme noktasında tetikliyor.

Mesaj trafiğinin yoğunluğun sebebi sayfamızın Türkiye sıralamasında ilk 10 sayfa arasında bulunmasından kaynaklanıyor. Gönderilerimiz haftalık ortalama 25 milyon kişiye ulaşmakta. 3-4 ay önce 51 milyon erişimi görerek ulaşılması zor rekorlara imza atmaktadır.

 

-Beğenilerini iletenler kadar eleştirilerini de iletenler oluyor mu?

İnsanların tamamını memnun etmek elbette mümkün olmuyor. Aldığımız beğeni ve destek kadar elbette eleştirilerde oluyor. Özellikle 15 Temmuz sonrası değişen siyasi atmosferi algılayamayanların eleştirilerine maruz kalıyoruz. İlk olarak onları anında dışlamak yerine, elimizden geldiğince saatlerce mesaj ve yorum yaparak doğrularımızı anlatmaya çalışıyoruz. Genel olarak başarılı olsak da özellikle son dönemde CHP-HDP-PKK-FETÖ ve MHP muhaliflerinin güdümündeki bir kitle ile yoğun mücadele içindeyiz...

 

-Bozkurt Caps’in bir sloganı var mı?

Benimsediğimiz ve takipçilerimizin de sık kullandığı bir sloganımız var: Bozkurt Caps Anlatılmaz Yaşanır…

Bunun çıkış noktası yayınladığımız videoları birisine sözlü olarak anlatmak çok zor ancak izlediği zaman enerji alabiliyor. Birçok takipçimizde bu sloganı kullanıyor. Facebook kullanmayan arkadaşlarına videolarımızı anlatmaya çalışmak yerine bizden video dosyalarını alarak whatsapp ve diğer platformlarda arkadaşlarına iletiyor. Çünkü anlatmakla olmuyor, yaşamak lazım...

 

-Bozkurt Caps sadece mizahın gücünü mü kullanıyor?

Bozkurt Caps mizah içine sakladığı ciddiyet ve mesajlarla gündem oldu. Onu parlatan ayrıntıda bu… Çünkü sosyal medyada çok kaliteli yüzlerce mizah sayfası var ancak bizim farkımız mizahın içinde gizlediğimiz siyasi gerçekler.

 

-Mesela en çok izlenen 5 paylamışınızın türleri neler?

Yayınına başladığımızda youtube’de atıl durumda duran Genel Başkanımızın konuşmaları vardı. Bu videolar üzerinde çalıştık, yaklaşık 3 ay boyunca bu yönde yayın yaptık. Örneğin youtube’de Genel Başkanımızın bir “Bayrak” konuşması vardı. 450 kişi izlemiş, 65 kişi yorum yapmıştı. Biz bu videoyu çalıştık ve yayınladık. Ardında 8 milyon kişi izledi, 60 bin paylaşım, 100 bine yakın yorum aldı. Devamında bizim sayfamızdan alıp yayınlayan sayfalarda birlikte erişimin 40 milyon olduğunu düşünüyoruz. Yani bugün internet ve sosyal medya kullanan Türkiye’de birisini sokakta çevirseniz emin olun bu konuşmadan haberdardır.

Bunun gibi Genel Başkanımızın 4-5 konuşmasını Türkiye gündemine taşıdık. Ayrıca terörle mücadele eden kahramanlarımızın eski veya bize direkt gönderilen videolarını da neredeyse Türkiye’deki tüm sosyal medya kullanıcılarına ulaştırdık…

 

-Kimliğinizi gizli tutuyorsunuz, bir gün Bozkurt Caps’in yöneticisinin kim olduğunu öğrenebilecek miyiz?

Bozkurt Caps yönetiminin kimliğinin gizli tutulmasının nedeni, sayfanın adıyla yaşaması içindir. Kişiler üzerinden gidilmesi durumunda bu yapılan işi gölgeler. Buradaki tek amacımız bu. Yoksa yeraltında yaşayan karanlık insanlar değiliz. Bu hareketin bağrında yetişmiş, her kademesini görmüş, hayatın değişik noktalara taşıdığı insanlarız.

Bugüne kadar kimliğimizi açıklama gereği duymadık, ilerleyen zaman ne gösterir bilemeyiz :)

 

-Yapmış olduğunuz samimi açıklamalar için teşekkür eder, çıkmış olduğunuz yolda başarılar dilerim.

Bozkurt Caps yönetimi olarak bizde sizlere çok teşekkür ederiz.

 

(Not: Bu söyleşi Kutlu Sesleniş Dergisinin 126. sayısında yayımlanmıştır.)

Makaleyi Hemen Yorumla