ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BARZANİ KORSAN REFERANDUMUN ALTINDA EZİLMELİDİR / Yıldıray Çiçek 798 okunma - 02 Ekim 2017

Barzani, yıllardır hayali peşinde koştuğu bağımsızlık için, tüm uyarılara rağmen korsan bir referandum yaptı. Ama eğer bölgede Türkiye, Irak, İran ve Rusya ittifak halinde akılcı adımlar atarlarsa, bu korsan referandum tamamen Barzani'nin malum yerinde patlayacaktır. Tüm gelişmeler onu göstermektedir.


Elbette ABD'nin, İsrail'in, İngiltere'nin bölgedeki taşeronu Barzani bağımsızlık hedefinden vazgeçmemek için her yolu deneyecektir. Zaten Barzani'nin attığı her adım hedefine alıştırma süreci olmuştur. İki adım atsa, bir adım geri çekilmiştir ama asla hedefinden vazgeçmemiştir.


Referandum sonrası da dikkat ederseniz havayı yumuşatmaya çalışmaktadır. Bu konuda akıl hocalığını yine ABD, İsrail ve İngiltere yapmaktadır.


Mesela geçenlerde İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, çapulcu Barzani'ye gönderdiği mektupta, "Referadumu gerçekleştirdiniz. Şimdi sizden Bağdat ve komşularınızla tüm taraflar için uygun, güvenli ve düzenli bir çözüm bulmak amacıyla yapıcı diyalog geliştirmenizi talep ediyoruz." demiş…


"Korsan bir referandumu nasıl yaparsın?" uyarısı yok!


"Referandumu gerçekleştirdiniz" diyerek meşrulaştırma ve bunun üzerinden diyalog geliştirme çağrısı var.


Amerika ise bir taraftan "tek taraflı referandumunu tanımadığını"  söylerken, diğer yandan da herkese "Merkezi yönetimi de tehditleri ve muhtemel güç kullanımı imasını terk etmeye çağırıyoruz. ABD, Irak'ın komşuları da dahil tüm tarafları tek yanlı eylemlerden ve güç kullanımından uzak durmaya davet ediyor" şeklinde ayar vermeye çalışmaktadır.


ABD'nin "tek taraflı referandumunu tanımadığını" belirtmesi de bölgede Türkiye'nin, Rusya'nın, İran'ın, Irak'ın bir istişare ve ittifak noktasına gelmesinden sonra olması da ayrı bir kurnazlık olmuştur.


Bu istişare ve ittifak halindeki devletler, Suriye'yi de bölgede normalleşme sürecini başlatmak adına arasına almalıdır. Bölgede Irak, İran, Türkiye hedef olduğu gibi, sözde kürdistan'a parça katmak için Suriye'de hedeftedir.


ABD'nin Suriye'deki PKK'nın kolu YPG'ye yaptığı silahlı yardımlar ortadadır.


Irak bölünürse Türkiye bölünecektir. Suriye bölünürse Türkiye bölünecektir.


İran bölünürse Türkiye bölünecektir.


Çünkü ortaya konan hedef dört parçalı kürdistan’ın birleştirilmesi hedefidir.


Barzani dededen, babadan emperyalistlere bunun uşaklığını yapmaktadır. Yarın da Barzani'nin çocukları bu hayali devam ettirecektir.


O yüzden zehirli yılanın başı şimdiden ezilmeli ki, emperyalistlerin bölgedeki soyu kurusun…


ABD'nin "tek taraflı referandumunu tanımadığını" söylemesi elbette ikiyüzlülüktür. Ama dünya kamuoyunda Barzani'yi köşeye sıkıştırmak için, bölgede ittifak yapan devletlerin elini güçlendiren açıklama olarak kullanılmalıdır.


Barzani bölgede yalnızlaştırılmalı ve nefessiz bırakılmalıdır.


"Gerekirse herkesle savaşırız" atarlanmasının bir bedelini ödemelidir.


Barzani'nin korsan referandumu bölge ülkeleri tarafından asla kabul edilmemeli ve kurulacak hiçbir diyalog referandum üzerinden olmamalıdır.


Irak'ın toprak bütünlüğünün haritasi baştan sona tekrar çizilmeli ve "Irak Bölgesel Kürt Yönetimi" gibi verilen sıfat ve alan bu çapulcunun elinden alınmalıdır.


Irak'ın işgal Anayasası tekrar bu şekilde düzenlenmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Barzani'nin elinden bu alınırsa, kuyruğunu sıkıştırıp, yine bölgedeki ülkelere yalakalığa tekrar başlayacak ya da kaçıp Amerika'da, İngiltere'de yaşayacaktır.


Türkiye bu konuda geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkararak, bölgedeki diğer ülkelere yön tayin edici olmalıdır. Barzani'nin bu noktaya gelmesinde Türkiye'yi yönetenlerin suçu ve günahı çoktur. Bu pisliği temizlemekte elbet ilk önce onlara düşmelidir. Türkiye bölgede oluşan istişare, ittifak ve yaptırım gücü atmosferini iyi kullanmalıdır.


Bu fırsat kaçmaz, kaçarsa da ilerde daha büyük tehlikeler bizim kapımızda olacaktır.


Barzani'ye hala dostluk çağrısı yapan kim varsa da bilin ki, o kişi Türkiye'nin bir numaralı düşmanıdır.

Makaleyi Hemen Yorumla