ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
BİR ODA, BİR MAKAM VE 15 TEMMUZ / Yıldıray Çiçek 1151 okunma - 22 Aralık 2017

Uzun zamandır adliyeye gitmiyordum. Geçtiğimiz gün, gazetemiz yazarlarından Kadir Yıldız kardeşimle beraber, aşırı hasta olduğum halde gitmek zorunda kaldım. Sebebi de MHP'den kovulduktan sonra "Ülkücü bir parti olmayacak" diyerek kurdukları İP'e Genel Başkan Yardımcısı olan Ümit Özdağ hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası atmış olduğum "Pinokyo, ahlaksız ve karaktersiz adam" twitlerimden dolayı duruşmam vardı. Kadir Yıldız'a da benzer bazı twitler yüzünden dava açmıştı.

Ümit Özdağ hakkında o kadar yazı yazdım, FETÖ ilişkileri konusunda o kadar soru sordum hiçbirine dava açmadı ve cevap vermedi. Ama bu içerikteki twitlerimden şikâyetçi olmuştu. Keşke cevap vermesi gereken konuları mahkemeye taşısaydı da FETÖ ilişkilerini aydınlatabilseydik.

Mahkemede bu içerikteki twitleri niye attığıma dair hâkim bey savunmamı istediğinde,  15 Temmuz'dan darbe girişiminden aylar öncesi, MHP Genel Başkan Yardımcısı iken kendisini makam odasında ziyaret ettiğimde, şahitlerin huzurunda "Türkiye'de farklı gelişmeler olacak" dediğini ve bu sözlerinden iki hafta sonra istifa ettiğini, yani 15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olduğunu ve bu twitleri de 15 Temmuz darbe girişimine karşı rol yapmasına tepki olarak attığımı ifade ettim.

Emniyette ve mahkemede ifade ettiğim bu konuları defalarca da yazı konum yaptım. Ama kendisinden, bu konularla ilgili henüz tık yok…

Yazılarımda sürekli şu ifadeleri kullandım : MHP Genel Başkan Yardımcısı iken makam odasına geçirdiği ameliyat üzerine "geçmiş olsuna" gittiğim Ümit Özdağ konusunda da kendi iddiamı hala diri tutuyorum. Ümit Özdağ 15 Temmuz'u bildiği için MHP'deki görevlerinden istifa etmiştir!

Makam odasında Prof. Dr. Celalettin Yavuz ve gazetemiz yazarlarından İsmail Özdemir olmak üzere dördümüz otururken geçmişten söz ederken bize "Devlet bey bana 2005 yılında gel Ümit odan bu, makamın şu dese ben asla muhalif olmazdım ve beni de tamamen bitirmiş olurdu" demiş, bende bunun üzerine "Şimdi aldığınız oda ve makama bakınca sizi tümden bitirdi o halde" şeklinde espiri yapmıştım. Ve bu sözlerin üzerinden 15-20 dakika sonra öyle bir cümle daha kurdu ki, zaten filmin koptuğu yer o cümlede yatıyor:

"Türkiye'de farklı gelişmeler olacak"

Zaten bu görüşmemizden 1-2 hafta sonra istifa etmiştir.

"Bir oda ve bir makam verilse asla muhalif olmazdım" diyen birisi, bunlar verildiği halde baskın gelen "Türkiye'de farklı gelişmeler olacak" ifadesi içinde yatan bazı mesajlardan dolayı mı MHP'deki görevlerinden apar- topar istifa edip kaçmıştır?" 

***

Yaklaşık 1.5 yıldır bunların cevabını aramaktaydım. Peşini de asla bırakmayacağım. Hele o gün hasta hasta mahkemeye gitmem beni daha çok tetiklemiştir. Bundan sonra kalemim her saniye Ümit Özdağ'ın takipçisi olacaktır.

İntikam ve Proje partisi olarak kurulan İP'te Genel Başkan Yardımcısı olan Ümit Özdağ'ın bu mahkemesi enerjimize enerji, azmimize azim katmıştır.

Bundan sonra kendi düşünsün…

15 Temmuz darbe girişimini bir yıl öncesinden bilen FETÖ'cü Emre Uslu ile olan yakın ilişkisi, çıkardığı dergilerde ona yazılar yazdırması, yönetim kurulu başkanı olduğu 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nün web sayfasında onu konuk yazar yapması, Emre Uslu'ya yazdırdığı yazıları bizzat twit atarak kamuoyuna duyurması, Emre Uslu'nun "Ümit Özdağ hocam olur. Çok sevdiğim, saygı duyduğum birisidir" ifadesi hep yan yana değerlendirildiğinde bizim niçin ısrarla "Ümit Özdağ 15 Temmuz'u biliyordu" dediğimize ışık tutmaktadır.

 

15 Temmuz darbe girişiminde Ankara'daki pilotları yönlendiren, sonra firar eden ve 16 Ağustos'ta Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde gözaltına alınan eski Kara Havacılık Komutanlığı Taarruz Helikopter Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Özcan Karacan'ın Emniyet ifadesinde "Ümit Özdağ tarafından korunduğunu" iddia etmesi de ilginç bir gelişme olmuştu. Ümit Özdağ, onu tanımadığını ve dava açacağını ifade etmişti. Bu davanın akıbeti ne oldu yahut ne olacak sonucunu merakla bekleyeceğiz.

Ümit Özdağ, bana 2011 yılında Türkiye'nin en iyi polemik yazarı olduğumu ve benim Türkiye genelinde daha çok okunmam gerektiğini ifade ederek bir başka gazeteye transfer teklifinde bulunmuştu.

Önümüzdeki günlerde Ümit Özdağ etrafında bol bol polemik konularını yazacağız!

Bu polemikler bizi gerçeklere ulaştıracaktır.

"2004 yılında bir oda, bir makam verse ben Devlet Bahçeli'ye asla muhalefet olmazdım" diyen Ümit Özdağ'ı, Fethullah Gülen'in "Onu (Akşener) koruyun. Ona sahip çıkın" dediği Meral Akşener'in kurduğu İP isimli partiye Genel Başkan Yardımcısı yapan taşıyan güç nedir?

"Daha ne olsun, İYİ'lik, güzellik :-)" şeklinde twit atan çok yakın dostu Emre Uslu mu?

Bir gün tüm gerçekler her yönüyle ortaya çıkacaktır. Ne demişler: Gerçek, gecikmeyi sevmez.

Makaleyi Hemen Yorumla