ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
"STRATEJİK AKIL, SATRANÇ OYUNCUSU, 5 HAMLE SONRASI" / Yıldıray Çiçek 1000 okunma - 15 Ocak 2018

16 Nisan referandumunun sonuçlarından bu yana Türkiye'nin bir önemli gündemi de partiler arasındaki ittifak yapma konusuydu. Bu konu hep konuşuldu, hep tartışıldı. Bu konuyu ilk başlatan % 49'nun iştahına gelen "Hayır Cephesi" olmuştu. Nihayetinde son noktayı aldığı kararla MHP Lideri Devlet Bahçeli koymuştur. AKP-MHP arasında "Cumhur İttifakının " temelleri atılmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli arasındaki görüşme ve sonrasında kurulan komisyon bu ittifakın artık netleştiğini göstermiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli ittifak kararı aldığı medya toplantısında, birde sürekli MHP'ye saldıran Hayır Cephesine de sorulan şu soru karşısında, şu tavsiyede bulunmuştur.

Gazeteci: "Seçim ittifakı hayata geçerse AK Parti-MHP blokunun karşısında CHP, HDP, İYİ Parti'yi görebilir miyiz?"

Devlet Bahçeli :"Valla onların kapısını açıyorum. Zaten beraberler, bir ittifak yapsınlar, üstüne de ne diyorlarsa desinler. CHP, HDP, İP beraber onlar da bir ittifak yapsın yüzde 49 sahip çıkıyorsunuz da bunu yasal bir kağıt haline dönüştürmekten niye vazgeçiyorsunuz? 'Sadece yüzde 49 benim olsun' diye siyaset yapıyorsan ondan bir şey çıkmaz. Onu geçmiş dönemlerde çok yaşayanlar oldu. Şimdi gerek yok. O bakımdan bu ittifaklaşma cepheleşmeyi, kutuplaşmayı da önler. Cepheleşme ile kutuplaşmanın olmadığı yerde zaten çatışma olmaz. Onun için yasal zemine çekmekte yarar var. Bizim için söylemiyorum biz her şart altında yolumuza devam eden bir siyasi hareketiz. Ama bu kadar 5 benzemez bir araya geliyorsa bunları bir kağıda bağlamak lazım."

***

Zaten "Hayır cephesi" de aynen bu tavsiyelere uyacak ve mecburen ittifak yapacaktır.  Başka ihtimalleri yoktur. Her konuda beraber düşünen ve hareket eden CHP, HDP, İP başka ne yapabilir ki?

Mesele zaten 'Hayır Bloku'nun birlikteliğidir. Tüm siyasi kullanım hakları CHP'de olan Meral Akşener'in "İkinci tura kim kalırsa o hayır blokundan elbette ki biz sonuna kadar onun yanında durup çalışacağız" sözü zaten bunun belgesidir. İkinci tura kalma ihtimalleri olmadığı için mecburen birinci turda "Kimi Cumhurbaşkanı adayı yapacağız" diye kıvranıp duracaklardır. İçlerinde ne fırtınalar kopuyor. Bu fırtınayı da MHP ve Lideri Devlet Bahçeli'ye saldırarak dindirmeye çalışıyorlar. Aslında büyük telaştalar, kıvranıyorlar, kimi aday yapacaklarına dair kara kara düşünüyorlar. Siyasi körlük bunların halini belirlediği için hangi adımı atsalar sonu ya gaflet, ya ihanet oluyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli öyle bir stratejik adım attı ki, şu an 'Hayır Cephesi' ne yapacaklarını bilemez haldedir. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin milletin geleceği ve Türk devletinin düşmanlar karşısında mevcut mücadelesini güçlendirme adına attığı siyasi adım yanında, Hayır Cephesini düşürdüğü durumu görünce Nasrettin Hoca'nın "Âmâların Kavgası" isimli fıkrası aklıma geldi.

***

Günlerden bir gün birkaç âmâ bir kahvenin peykesinde oturuyorlarmış. Hoca yanlarından geçerken para kesesini şangır şungur şakırdatarak:

-Alın şu paraları da bol bol paylaşın, der.

Fakat hiçbir şey vermeyen hoca uzaktan seyirci olur.

Âmâlarsa derhal:

-Sana verdi. Yok bana vermedi-hakkımı isterim-hissemi verin, diyerek alt alta, üt üste peykeden aşağı düşerler ve sopa sopaya gelip mücadele ederlerken, hoca da gülmekten yıkılırmış…

***

Siyasetin "Devlet Hocası" da Hayır Cephesini bu hale getirmiştir. Kendi ittifakını kurdu ve Hayır cephesinin ittifakını beklemektedir. Sürekli MHP'ye saldıran bu cephenin halini uzaktan gülerek izlemekte MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin stratejik hakkı olmuştur.

Ne diyordu Meral Akşener: Devlet Bahçeli çok iyi de bir stratejik akla sahiptir. Satranç oyuncusudur, hep 5 hamle sonrasını görür. Bazı şeyleri göze alır, ama demokrasinin yanında durur. Partiye zarar getirecek bir şey Türkiye'ye faydalıysa, onu yapar. Rastgele konuşmaz. (3 May 2015/Haber Türk)  

MHP NİYE CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMIYOR?

Bu soruyu bu şartlarda kim soruyorsa bilin ki bilinç altındaki MHP ve Devlet Bahçeli düşmanlığını da açığa vurmaktadır. Ne MHP'yi düşündüklerinden, ne MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi sevdiklerinden bu propagandayı yapıyorlar. Her şart ve zeminde "MHP'yi nasıl tökezletiriz, Devlet Bahçeli'ye nasıl zarar veririz" düşüncesiyle hareket ediyorlar. İlginçtir "MHP niye Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor" diye seferberlik başlatanlarında çoğunlukla Hayır Cephesi olmasıdır. Maalesef sözde içimizde gözüken bazıları da bunlardan etkilenip, bunların ağzıyla propaganda yapmaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu iki ay öncesinden "Önümüzdeki süreç ittifaklar süreci olacak" demişken, CHP'li birisi çıkıp nasıl "MHP AKP ile niçin ittifak yapıyor. Niçin kendi adayını çıkarmıyor" diyebiliyor? Ya da bu durumdaki HDP, İP bunu nasıl yapabiliyor?

%50+1 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin barajıdır. Bu sebepten tüm partiler ittifak yapmak zorundadır. Bu tür seçimlerde de oy yönelişi muhakkak kendini hangi %50+1 hedefine ulaşma safında görüyorsa oraya olacaktır.

"MHP niye Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor?" diye propaganda yapanların alayına bakın MHP'ye oy vermeyen, bir numaralı MHP düşmanlarıdır. Sanki başka partiler ittifak yapmayacak gibi "MHP kendi adayını çıkarsın, gerekirse 1 oy alsın" diye gazlayanlarda kendini uyanık sanan sinsi düşmanlardır.

MHP aday çıkarsa "bu nasıl aday" diye saldıracak!

MHP aday çıkarsa oy vermeyecek!

MHP aday çıkarsa bu sefer seçim sonuçları üzerinden saldıracak!

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamaları ve kararından sonra bu profildeki adamların tantanasını dinliyoruz bir haftadır…

İnanın tuzaktır, inanın tezgâhtır bunların yaptığı… 

MHP bugün ülkenin geleceği adına strateji kurarken, bunlar bozmaya çalışanlardır. 

MHP, Türkiye'deki, bölgemizdeki, dünyadaki gelişmeleri çok iyi anlayarak, 15 Temmuz sonrası milli çizgide devleti sabitleme çabası verirken, bunu anlamayanların gafil saldırısına uğramaktadır. Hayır cephesi de bunu çok iyi bildiği için düşmanca propaganda yapmaktadır. HDP'nin olduğu bir cephe, MHP'nin fikirlerinin hayata geçmesinden memnun olur mu?

"MHP niye Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor?" diye propaganda yapanları görünce aklıma ilk 2014 yılındaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri geliyor. O günlerde "CHP'nin adayına mı kazandıracağız" diyerek gidip Melih Gökçek'e oy verenler, "Eski MHP'li Mansur Yavaş dururken, Melih Gökçek'i mi kazandıracağız" diyerek gidip CHP'nin adayı Mansur Yavaş'a oy veren sözde MHP'li ve Ülkücüleri tanıyorum. Ve bugünde aynı adamlar  "MHP niye Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor?" diye MHP'ye saldırıp, atmosfer yaratıyorlar.

Nasıl bir tezgâh peşinde olduklarını bile bu örnekten anlayabilirsiniz.

Adamlıkta, insanlıkta, vizyonda, dürüstlükte gerek Melik Gökçek'e, gerek Mansur Yavaş'a bin basacak karakterde olan MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Prof.Dr. Mevlüt Karakaya'ya oy vermeyen adam, bugün çıkmış "MHP niye Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor?" diye kendini yırtıyor. Bir de bu tipler o gün oy vermeyip, ortaya çıkan seçim sonuçları üzerinden MHP'ye saldırmıştı.

Hatta o günleri "SİYASİ DERVİŞ PORTRESİ: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA" başlıklı bir yazımla değerlendirmiş ve o yazım içinde sitem yüklü şu cümleleri yazmıştım: Mevlüt Hoca da MHP'nin başarısı, üç hilalin zaferi için adeta derviş misali ayaklarını ateşe uzatmıştır. Aylar öncesinden çıktığı yolda Ankara'da adım atılmadık yer bırakmamış, o ilçeden o ilçeye, o toplantıdan o toplantıya koşturmuştur. Arkasındaki en büyük maddi ve manevi destek MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli olmuştur. Mevlüt Hoca bu destek ve kendi yanında yer alan bir avuç inanmış dava adamıyla siyasi dervişlik yapmıştır. Prof.Dr. Mevlüt Karakaya'ya ait Seçim İrtibat Bürosu'nun yolunu bilmeyen çok etkili-yetkili MHP'lilerin (!) varlığı da bu siyasi dervişin yalnızlığı olmuştur.

Oy sonuçları ne olursa olsun Ankara'da asıl kazanan bu siyasi dervişin dürüstlüğü, çalışkanlığı ve vizyonu olmuştur. MHP ve Ülkücü kimliğini kullanarak Ankara'da AKP ve CHP'ye çalışanlar, asıl kaybedenlerdir. 

***

O günlerde ittifak gibi bir atmosfer olmadığı halde MHP'ye tezgâh kuranlar, bugün MHP'ye akıl vermeye kalkıyorlar. 

Yemezler! 

MHP üzerinde o sürekli fitneye, fesata çalışan aklınızı kendinize saklayın.

MHP Lideri Devlet Bahçeli yaptığı hamlelerle MHP'yi Türkiye'de en etkili parti haline getirmiştir. Türkiye'yi tehdit eden her türlü unsur karşısında hem devlete, hem de devleti yönetenlere destek veren en güçlü irade olmuştur.

MHP bugün fikrinin iktidarını yaşamaktadır. Düşman cephesinin çıldırması da bu yüzdendir.

 

HAYIR CEPHESİ’NİN İTTİFAKI

https://www.facebook.com/bozkurtcapsresmi/videos/1971794263072621/

Makaleyi Hemen Yorumla