ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
TÜRK ASKERİ, BOZKURT, KIZIL ELMA, TURAN / Yıldıray Çiçek 1147 okunma - 29 Ocak 2018

Biliyorsunuz Meral Akşener'in kurduğu partiden Afrin operasyonuyla ilgili ilk açıklamayı İP Genel Sekreteri Aytun Çıray "Afrin operasyonu tek adam rejimini kalıcı kılmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyecek" şeklinde yapmıştı. Bu yüzden operasyona karşı olduklarını ifade ediyordu. Meseleyi siyasi menfaat olarak gösterme gayreti veriyorlar ve kendileri de bu durumu siyasi malzeme saldırısı olarak kullanmaya çalışıyorlardı. 

Meral Akşener'de Aytun Çıray'ın açtığı bu yoldan belli bir süre gitti.

Baktılar bu operasyonda Türk milleti sonuna kadar Türk Ordusu'nun ve hükümetin yanında, MHP'nin duruşu büyük takdir topluyor. Anında siyasi kıvırmalarla herkesten çok Afrin operasyonunun öneminden, operasyonun geç kalınmışlığından bahsetmeye başladılar. Sözde bayrak asıyorlar, dua okuyorlar. Mehmetçiğin "Kızıl Elma, Turan" ifadelerini sahiplenerek siyasi nutuklar atıyorlar.

CHP'nin kontrolünde İP'e gelip Genel Sekreter olan Aytun Çıray, CHP'nin diliyle konuşması kadar doğal bir şey yoktu. "Kemal Kılıçdaroğlu'na duacıyım. Allah güç, kuvvet versin" diyen ve CHP'ye teslim olmuş Meral Akşener'de elbette CHP'nin çizgisine uygun hareket ediyordu. CHP'de Afrin konusunda ana beyin HDP gibi düşünüyor ama kamuoyuna aynı İP gibi rol yapıyor.

Geçen gün İP'lilerden biri CHP'nin televizyonu Halk Tv'nin haber sayfasında bir röportaj vermiş. Afrin operasyonuyla ilgili soru ve cevap kısmının bir bölümü şöyle: 

 

- Bozkurt işareti son zamanlarda çokça karşımıza çıkıyor. Bu işaret siyasi anlamından sıyrılmalı mıdır? Bozkurt işaretini siz de sık sık kullanıyorsunuz, neden? Afrin operasyonunda şehit olan askerlerin bu işareti kullanmalarını, askerlerin hala kullanıyor olmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

***

Bu bozkurtların gündeme gelmesinin en etkili sebeplerinden biri de sosyal medya, onların hikayelerini görüyor olmamız. Önceden böyle bir şey yoktu, fotoğraflarına evde eşiyle dostuyla çekilmiş hallerini göremiyorduk. Sosyal medya sayesine bunlara da ulaşılır oldu ve bunlar da gündeme geldi…

Bir diğer sebebi de askeriyenin buna izin veriyor olması, askerlerin görüşleri olabilir fakat bunu ordu içinde yansıtmaları normalde hoş karşılanmaz. Komutan izin vermiyorsa bozkurt çekemezsin. Ordunun izin vermesinin sebebi de özellikle Afrin operasyonunu sahiplenmek ve milli bir operasyon olduğunu beli etmek, bir de AKP-MHP başarısıymış gibi lanse edilmesinin önüne geçmektir. Bozkurt milli bir simge, ordunun bu harekete izin vermesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum… Bu hükümetin yahut bir partinin değil, milletin operasyonudur.

***

Röportajı veren Hakan Ünser…

Meral Akşener'in başdanışmanıymış … 

Röportajda bilinç altını ortaya çıkaran ise,  Afrin operasyonunda Bozkurt işaretlerinin fazla yapılmasını "AKP-MHP başarısıymış gibi lanse edilmesinin önüne geçmektir." cümlesi izah etmesi olmuştur. Kurguya bakar mısınız, komutanlar "AKP-MHP başarısı" gibi manzara çıkmasın diye, askerlere bol bol Bozkurt işareti yaptırıyormuş!

Bunu söylerken, aslında Afrin operasyonu konusunda, milletin AKP-MHP etrafında bütünleşiyor olmasına duydukları kaygıları vardır. O yüzden bu durumu sulandırmak ve gölgelemek için komutanlar üzerinden böyle bir senaryo yazıyorlar.

Hakan Ünser'in yanıldığı şudur. Son iki yıldır gerek askerlerimiz, gerek polislerimiz en çok Ülkücülerin sahiplendiği Türklüğün bağımsızlık sembolü olan Bozkurt işaretini rahatlıkla her yerde yapıyorlar. Bu durum kendisinin ifade ettiği gibi Afrin operasyonuna yönelik komutanlar tarafından senaryosu yazılmış bir durum değildir. Bozkurt Caps gibi sosyal medya sayfaları, geçtiğimiz yıllarda ve aylarda bu manada binlerce Bozkurt işareti yapan asker, polis fotoğrafları paylaşmıştı.

Aslında bir ruh ortaya çıkmaktadır.

Tüm vatanseverler, Ülkücüler, Türk milliyetçileri bu durumdan oldukça memnundur. Ama CHP, HDP, İP bu manzaradan rahatsızdır.

PKK-HDP yöneticileri "MHP-AKP ittifakı" diyor başka bir şey demiyor.

Düşünün PKK'lı Osman Baydemir bile "AKP-MHP şer ittifakı" diye bahsediyor.

Görüldüğü gibi İP "AKP-MHP başarısıymış gibi lanse edilmesinin önüne geçmektir." ifadesiyle niyetini açığa vuruyor.

HDP'ye oy veren, Barzani'ye destek veren, Meral Akşener'e övgü yağdıran Aslı Aydıntaşbaş gibi yazarlarda "Biz Kürtlere değil YPG'ye karşıyız" mesajının altını çizmek durumunda hissetti. İyi de, bu tezi savunurken hükümetin elini oldukça zayıflatan birkaç durum var. Birincisi, sürekli cepheden gelen bozkurt selamları. Türkiye kamuoyu da, Kürtler de bunun hangi ideolojinin selamı olduğunu, ne anlama geldiğini biliyor. Mesele sadece Afrin ve Suriye coğrafyasındaki Kürtler değil, asıl mesele bu fotoğraf karelerinin Türkiye'de yaşayan Kürtler için anlamı. "  şeklinde yazılar yazarak, bir nevi İP'liler gibi Bozkurt işaretleri üzerinden algı çalışması yapıyor.

İP'çi Hakan Ünser'e göre "AKP-MHP prim yapmasın" diye komutanlar askerlere Bozkurt işareti yaptırıyor.

PKK'ya sürekli sahip çıkmasıyla bilinen Aslı Aydıntaşbaş gibi yazarlara göre de Bozkurt işaretlerinin yapılması AKP hükümetinin kaybı oluyor.

Çelişkiyi görebiliyor musunuz?

"AKP-MHP prim yapmasın" kendi kendine senaryolar yazan İP'çi Hakan Ünser, kendi genel başkanının DYP'de Genel Başkan Yardımcısı iken Bozkurt işareti yapan çocuklara "O işareti yapmayın" dediğinin ortaya çıkması ve yeni partisini kurduğunda ilk kamuoyuna verilen bilginin partide "Bozkurt işaretinin yasaklanması" olduğu üzerinden kendini tekrar güncellemelidir. En etkili isimlerinin bu partinin "Ülkücü bir parti olmayacağını" ifade etmesi, parti programında kavramlar üzerinden Öcalan'a sıcak mesajların verilmesi, kurucularla HDP'ye el uzatılması ve CIA'ya dirsek teması çabası ortada iken zaten Bozkurt işareti size rahatsızlıktan başka ne verebilir ki?

Türk askerinin Bozkurt işaretini yapmasından, "Kızıl Elma ve Turan" idealini dillendirmesinden kimler rahatsız ise, onlara bakın her şey çok net anlaşılacaktır.

Makaleyi Hemen Yorumla