UĞUR IŞILAK MI DAHA İDEALİST FERHAT TUNÇ MU ? / Yıldıray Çiçek       19639 okunma - 13.02.2005

"Çıktığı kabuğu beğenmemek" diye bir deyim vardır; sanat hayatına Ülkücü Harekette başlayan Uğur Işılak'ın internet sitesinde yer alan bir röportajını görünce hem bu deyim, hem de yaklaşık bir ay önce Kanal 7 haber bülteninde MHP eski milletvekili Mehmet Gül ile Ferhat Tunç'un ateşli bir şekilde yaşadıkları tartışmada yaşanan diyalogta Ferhat Tunç'un tavırları aklıma geldi.

İkisinin açıklamaları arasında kıyaslama yapınca, Kürtçülük yapan ve defalarca bölücülükten yargılanmış Ferhat Tunç'un, kendi inandıkları değerler söz konusu olunca tavizsiz tavrını gördüm.

Uğur Işılak'ın web sitesinde yeralan ve Akşam Gazetesi ile önceden yapılmış röportajında sorulan "Ülkücü ideolojiden etkilenip, kültürel olarak beslendiniz mi?" sorusuna şöyle
karşılık veriyor: 'Ülkücülerin konserlerine çıktım. Ama solcuların konserlerine de çıktım. Ülkücülerin beş, solcuların bir konserine çıkmışsam bu da organizatörlerin seçimidir. DEHAP çağırsaydı oraya da giderdim." sözlerini
okuyunca, insanın kitlelere açılma iştahının nasılda ölçüsüz olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Mehmet Gül'ün PKK'lı olmakla suçladığı Ferhat Tunç,katıldığı PKK konserlerini yüz bin kişi geldiği için katıldığını savunurken, Mehmet Gül'ün de "MHP iki yüz bin kişi ile bir konser yapsa katılır mısınız?" sorusuna , "kesinlikle hayır “cevabını veren Ferhat Tunç ile Uğur Işılak'ı isterseniz sağduyulu bir şekilde siz kıyaslayın.

Çıktığı noktadan, bugüne kadar birçok virgülle sanat hayatına devam eden Uğur Işılak'ın Ülkücü olarak başladığı sanat hayatını inkâr etmesinin sebebi ve bu inkârını iyice sağlamlaştırmak için "DEHAP çağırsaydı oraya da giderdim." Sözleri ile beslemesinin sebebi ne olabilir ki?

Kimse kimsenin düşüncelerine pranga vuracak değil?

Burada asıl durulması gereken, Uğur Işılak'ın geçmişini utanılacak bir şey olarak göstermesi ve o dönem çıkardığı kasetleri bile yok saymasıdır.

"Dün böyle idim, bugün her yerdeyim" diyebilmek zor olmasa gerek.

Dününü inkâr edenlerin, yarınlardaki karakter çözülümünü siz hesap edin. Ülkücü Hareketin geçmişte çıkan yayın organlarından Bizim Ocak Dergisi'nde yapılan röportajda "Sayın Işılak, fikir hareketleri yani dünya görüşlerini savunanlar, arkalarında kalıcı eserler bıraktıkları sürece sonraki nesillere aktarırlar. Siyasi liderlerden ziyade estetikçiler, edebiyatçılar ve fikir adamları gelecek asırlara kalır. O münasebetle Ülkücüler de estetik sahada eserler vermek zorundadır. Son yıllarda bu yolda çalışmalar da yok değildir. Nitekim siz bu çalışmaları yapanlardan birisiniz. En azından ülkücü mesajların yer aldığı eserler meydana getirmeye ve bunu kitlelere ulaştırmaya çalışıyorsunuz."  (Sayı:96 Kültür-Sanat Sf:56) gibi soruların muhatabı olan Uğur Işılak'ın, şimdiki zaman cevapları değişmiştir.

PKK'lı olduğunu inkâr etmeyen Ferhat Tunç'un tavrı ile bir zamanlar Ülkücü olduğunu inkâr eden Uğur Işılak'ın tavrı arasındaki ayırımı yaptığınız vakit, ne demek istediğimi rahatlıkla anlarsınız.

Birisi Kürtçülük yaparak bölücülerin safında ve taviz vermiyor, diğeri de "herkes beni alkışlasın" diye vatan-millet değerleri etrafında sanatsal üretim yaptığı halde, vatanı satışa çıkaranlarla beraber oluyor, hainlerle birlikte konser yapmaktan bahsediyor.

 Kim daha idealist, kim daha inancına sahip çıkıyor?

Acı bir manzara da olsa bölücüden yana tavır koyan Ferhat Tunç...

Milliyetçi-muhafazakâr eserlerin sahibi olan Uğur Işılak'ın, bu eserlerde kullandığı söylemlerin hangi alanlarda, nasıl kullanıldığını iyi düşünmesi lazımdır. "Kurbağa yönetici olunca, iyi niyetinden her tarafı bataklığa çevirir “sözündeki anlatılmak istenen gerçeği, Uğur Işılak'ın davranışlarında ölçmeye çalışırsak, her şeyin iyi niyetle oluşmayacağını, gerçekleri görerek hareket ederek, ortaya koyduğu eserlerinin anlamını korumasını sağlayacaktır.

Uğur Geylani Işılak, dünü inkâr etmen için, önce dününü kabul etmen lazım!

Ondan sonra Apo'nun partisi DEHAP'a,vatanı satışa çıkaran AKP'ye, malum CHP'ye dilediğin gibi git, konser ver, kim ne diyebilir?

Herşeyin alkış fazlalığından ve menfaat çokluğundan meydana gelmediğini Uğur Işılak eserlerinde çok güzel ifade ediyor, bir de geçmişi ve geleceği arasında inkâr köprüsünü de yıkarak bunu uygulasa, ideal çizgisine kavuşacak, sanatında ortaya koyduğu mesajları daha anlamlı kılacaktır.

Uğur Işılak "Anadolu lokma lokma yutuluyor" sende sanatsal eserlerini kullandırarak yutanlara yardımcı olma!

Ferhat Tunç ile kıyaslanman acı bir şey ama bu acı örnekte maalesef senin sözlerini görünce şart oldu.

Ferhat Tunç gideceği ve gitmeyeceği yeri biliyor, ne diyelim; darısı senin başına…


 

YAZDIR