ÇIRPINMA SERDAR TURGUT! / Yıldıray Çiçek       7383 okunma - 7-Mayis-2008 Çarsamba

AKP'ye yönelik kapatma davası açılmadan önce başlayan "Güneydoğu Bölgesi için DTP karşısında en büyük şans AKP'dir" propagandaları, kapatma davası açıldıktan sonrada devam etmektedir. DTP'nin elinden, AKP tarafından alınacak belediyelerin daha iyi olacağı yönünde yapılan propagandaya, son olarak Akşam Gazetesi Genel Yayın Serdar Turgut'ta katıldı.

Serdar Turgut,"Nihayet rasyonel bir adım" başlıklı yazısında, şu şekilde anlamsız ve gerçekleri görmeyen yorumlarda bulunmuş…

"Devlet, Kuzey Irak'ta gerekli adımları atmaya başladı ancak belediyeleri DTP'li adayların elinden alabilecek tek politik güç olan AKP'ye kapatma davası açıldı.

İşte bu nedenden biz, Türkiye'de uzun vadeli çıkarlar düşünülerek katiyen plan yapılamadığını düşünüyoruz.

AKP hakkında kapatma davasının açılması, oluşabilecek yeni ortamı tamamen zayıflatabilir.

Diliyoruz ki; bir kapatma kararı çıkmaz da akıl hâkim olur. Bölgede yakalayabileceğimiz momentumu gereksiz panikler nedeniyle umarız ortadan yok etmeyiz. Çünkü bu gibi konjonktürler her zaman yakalanamayabilir."


Serdar Turgut, bu yorumu ile AKP'yi tanımadığını yada tanıdığı şekilde, AKP'yi savunmayı vazife edindiğini göstermektedir.

AKP'nin küresel misyonu, yabancı devletlerin projelerinde yapmış olduğu taşeronluk(kapatma davasında bu unsurda var),Güneydoğu Bölgesi için kazanç değil, tehlikedir.

AKP bu manada sonuca giden, DTP ise kendi alanı içinde kullanılan en zayıf halka ve çukurda debelenen siyasi bir uzantıdır.

DTP bölücü örgüte siyasi taşeronluk yapıyor, AKP'de Türkiye'nin de içinde bulunduğu 22 İslam Ülkesini böleceğini söyleyen ABD'nin küresel taşeronluğunu yapıyor.

Öyle bir dayatma var ki, kötünün içinden tercihini yap şeklinde…

Kürdistan'ı kuracağını iddia eden PKK'ya hizmet eden DTP, Kürdistan kurmak için büyük çaba harcayan ABD'nin projesine "Eşbaşkanlık" yapan AKP… Her ikisi de Güneydoğu ve Türkiye için tehlikeli siyaset üreten ve uygulayan partiler…

Serdar Turgut'un yazısının amacı "Ölümü gösterip, sıtmaya razı etme" olarak görülse de, AKP etki ve uygulama alanı açısından, DTP'den daha çok şekilde tehlikelidir.

Ya da AKP'nin, DTP'den farkı nedir?

Biz bu farkı daha öncede sorgulamıştık… Ve fark göremediğimize dair, şöyle bir değerlendirme yapmıştık…

"Biz bugüne kadar bir fark göremedik… DTP de "Sayın Öcalan" diyor AKP de… DTP de "Türkiyelilik" diyor AKP de… DTP de "Kürdistan" diyor, AKP de… DTP de "Demokratik Cumhuriyet" diyor, AKP de… DTP de Barzani ve Talabani'nin dostu, AKP de…"

Ve 22 Temmuz seçimlerinden önce, AKP'nin DTP ile koalisyon kurabileceğine dair mesajlar vermesi, bunlara eklenirse aralarında birçok benzerlik olduğu da ortaya çıkmaktadır.

"Belediyeleri DTP'nin elinden AKP alsın" söylemlerine yüzeysel bakıldığında makul gibi görünse de, AKP'nin Güneydoğu Bölgesini, ABD'nin BOP'unda kullandıracağına dair açıklamaları, DTP'yi zararlı ama AKP'den daha etkisiz eleman konumuna sokmaktadır.

BOP Eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şu anda Amerika'nın da BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ var ya, Genişletilmiş Ortadoğu, yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir merkez, bir yıldız olabilir. Bunu başarmamız lazım. (16 Şubat 2004 Teke Tek Programı/Kanal D) sözü ile "Belediyeleri DTP'nin elinden AKP alsın" söylemlerini değerlendirdiğimizde ortaya vahim sonuçlar çıkacağını görebiliriz.

Diyarbakır, zaten ABD'nin Türkiye'yi bölen BOP haritasında merkez olarak gösteriliyor. Recep Tayyip Erdoğan'da bu merkezi işaret etmektedir.

Serdar Turgut, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e küs ama Recep Tayyip Erdoğan'a tebessüm etmeyi sürdürüyor.

AKP iktidarında, Türkiye'de ne doğru gidiyorsa sanki AKP-DTP kıyaslaması yaparak, AKP'ye iyilik meleği gömleği giydirmeye çalışıyor.

DTP'nin kanlı ve kirli zihnini bugüne kadar verdiği tavizlerle besleyen AKP olmuştur.57.Hükümet zamanı "vatanın bölünmez bütünlüğünden" dem vuran DTP çizgisindeki belediyeler, AKP iktidarında PKK şovlarını yapmıştır. Ve yapmaya devam etmektedirler. DTP bugün azgınlaştı ise bunun tek sorumlusu AKP'dir. Hal böyle iken, azdıran konumdaki AKP'nin, DTP elinden belediye alması ne gibi müspet sonuçlar doğuracaktır.

22 Temmuz seçimlerinden önce, DTP'nin bağımsız adaylarının olmadığı yerde, oyların AKP'ye verilmesi çağrısını PKK yapmamış mıydı? PKK'ya ait Roj TV de ve İmralı'daki Bebek katilinin propagandalarında bu yönde mesajlar yok muydu?

AKP ve DTP birbirinin zıddı ise bu karşılıklı sahiplenme neyin nesidir Serdar Turgut?

AKP ve onu savunanlar istikrar diye diye, memleketin anasını ağlattılar ve gelinen sonuç her an batmaya hazırlanan sosyal devlet yapısı olmuştur.

Serdar Turgut'ta memleketin anasının ağlatılmasında, AKP'nin politikalarına destek vermek adına bir köşe edinmiştir. Geçmişte de "Kürdistan kurulsa ne olur?" soruları sorarak, kurulacak Kürdistan'ın faydalarını anlatanda Serdar Turgut'tu…

Serdar Turgut ve benzerlerinde değişen bir zihniyet yok ama Türkiye bu zihniyetle giderse her yönden olumsuz yönde değişecektir.

AKP ve DTP Türkiye'nin partileri olamamıştır. Zihniyetlerini besleyen, talimat merkezleri Türkiye dışındadır.

O yüzden "al birini, vur ötekine" durumundan başka bir şey yoktur.

Serdar Turgut ise "al birini, koy ötekini" taktiği ile AKP propagandalarına destek vermektedir.

Serdar Turgut'ta çırpınan AKP için, çırpınıyor... Mesele sadece budur…


YAZDIR