PENTAGON TERCÜMANI, AMPUL TİYATROSU KURSANA SEN / Yıldıray Çiçek       6389 okunma - 14-Haziran-2008 Cumartesi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ne zaman bir konu hakkında konuşsa, yorum yapsa inanın tam eğlencelik bir manzara yaratıyor.

Bundan önce de, bizi güldürdüğü konular hakkında çok yazı yazdım.

Egemen Bağış hakkında bundan önce yazmış olduğum yazıların başlığı da “Egemen Bağış, Komik Olma” ve “Durmak Yok, Komikliğe Devam” şeklinde olmuştur hep… Egemen Bağış, siyasette matrak olmayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde de, Türkiye’deki siyasetin gidişatını değerlendiren açıklamalar içinde “Maşallah, 'Siyasette ABD desteği gerekli' diye konuşulurdu ama ABD'den CHP'ye bu kadar kuvvetli destek görmemiştik.” şeklinde cümlelerine rastlayınca, “Egemen Bağış, siyaseti bıraksa da, tiyatro üzerine çalışmalar yapsa” diye düşündüm…
AKP’nin ruh ikizi olan CHP’ye, ABD’nin destek verip-vermemesi konusunda değilim ben… Zaten AKP’ye destek veren ABD, doğal olarak ruh ikizi CHP’ye de destek vermiş sayılır.

Benim burada yakaladığım espri, kendi partisi AKP’yi sütten çıkmış ak kaşık gibi bir muameleye tabi tutup, ABD’nin destek verdiği partilere laf yetiştirmeye çalışması olmuştur.

Egemen Bağış’ın, aslında burada AKP’nin ruh ikizi olan CHP’yi kıskanması söz konusudur.

ABD’nin Müslüman ülkeleri işgal etmesinin adı olan BOP Projesinin “Eşbaşkanı” olan ve Müslümanlar üzerinde vahşice soykırım uygulayan ABD askerlerine “dua” eden kendi partisinin genel başkanı, ABD’den izin ve onay almadan yerinden kıpırdayamayan kendi partisi, kendi gibi Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlardan birisi olan Cüneyd Zapsu’nun, ABD kapılarında “Bizi silmeyin, süpürmeyin, delikten aşağı atmayın, kullanın” şeklinde yapmış olduğu yalvarışlar hala hafızalarda iken Egemen Bağış’ın “Maşallah, 'Siyasette ABD desteği gerekli' diye konuşulurdu ama ABD'den CHP'ye bu kadar kuvvetli destek görmemiştik.” şeklindeki cümleleri tam bir eğlencelik havada değil de, nedir?


Dikkat ediniz, Egemen Bağış’ın, Pentagon’un yeminli Tercümanı olduğundan hiç bahsetmiyorum bile.
Egemen Bağış’ın, “ABD, CHP’ye destek veriyor” iddiası doğru ise, ABD’nin AKP yanında, CHP’yi de kullanacağı anlamını çıkartabiliriz.


ABD’nin AKP’ye destek vermesini bir kenara bırakın, siyasi esir ve köle gibi kullandığını bu dünyada bilmeyen mi vardır Egemen Bağış?


Daha geçtiğimiz günlerde, ABD’li yetkililer AKP’ye tam destek vererek “Mükemmel çalışma ilişkileri bulduğumuz ve ortak değerlere sahip olduğumuz bu hükümetle çalışmayı sürdüreceğiz.” şeklinde açıklamalar yaparken, Egemen Bağış’ın “cambaza bak” oyunları, kendini komik duruma düşürmekten başka bir şey değildir.

Amerikancılığı tescillenmiş AKP’nin yöneticileri, bu tescilli kimliklerini kimseye kaptırmamak istiyor anlaşılan ama ABD’nin CHP’ye vereceği destek, direkt AKP’ye verilmiş destek sayılır.


CHP’nin laiklik üzerinden geliştirdiği her politika, AKP’ye siyasi rant olarak yansıdığı için, küresel destekle güçlenecek CHP, AKP için velinimet sayılır.


Egemen Bağış, aslında bu söylediklerimin tamamını biliyor da, burada yapmaya çalıştığı Türkiye kamuoyunda “bizim defterimizi dış güçler dürüyor” havası yaratmaya çalışıyor. Kurulduğu günden bu yana dış güçlere hizmeti ibadet gören ve kapatma davasındaki en önemli suçlama bile yabancı ülkelerin projelerine taşeronluk yapması iken Egemen Bağış, kimi kandırmaya çalışıyor? Yapmaya çalıştığı olsa olsa komik üretimler yapmaktır.


Bundan önce yapmış olduğu açıklamalarla bizi gülmekten kırıp-geçiren Egemen Bağış, kendini akıllı âlemi sersem sanmaktadır.

Daha önceki açıklamalarında varolan tezatlıklara bir göz atarsanız, Egemen Bağış’ın mizah yeteneğini çok iyi anlarsınız.

Egemen Bağış, “ABD artık Washington ile çatışma pahasına da olsa Irak'a girmeye hazır olduğumuzu anlamalıdır.
Bir saniye bile tereddüt etmeyiz ve kimseden izin istemeyiz”
gibi komik açıklamalar yaptıktan kısa bir süre sonra da "Kuzey Irak’ta da özellikle eyleme yönelik istihbarat konusunda ABD, Türkiye’ye destek vermiştir. O nedenle, Türkiye, ABD’den ’izin’ değil, ’destek’ almıştır" açıklamasını yaparak, komiklikte eline su dökülemeyeceğini göstermiştir.


Egemen Bağış’ın geçmişte bizleri en çok güldürdüğü cümlesi de, PKK’nın başındaki kahpeye “Sayın Öcalan”,onun şehit ettirdiklerine “Kelle” diyen, PKK’ya ait kavramları siyasetinde kullanan,”Türkiye Türklerindir demek alçaklıktır” diyen Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatırken kullandığı "Her şehit haberi geldiğinde Başbakan büyük acı çekiyor. Öyle ki, şehit haberi geldiği günlerde yakın danışmanları olarak odasına girmeye korkarız" şeklinde hayal dünyasından üretimler yaptığı cümlesi olmuştu.

Egemen Bağış, bizi güldürmeyen, ciddi bir açıklamayı ne zaman yapacak, çok merak ediyoruz.


Egemen Bağış’a tavsiyemiz ciddi pozlarda hiç konuşmaya kalkmasın, oldukça komik yorumlarda bulunuyor çünkü…


Pentagon Tercümanı Egemen Bağış, Ampul tiyatrosu kursa, siyasette konuştuklarını orada sergilese, inanın Türk sanatına, siyasetten daha büyük katkısı olacaktır.


YAZDIR