TÜRK MİLLETİ, AKP TRAVMASI GEÇİRİYOR / Yıldıray Çiçek       10347 okunma - 25-Haziran-2008 Çarsamba

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın birçok sözü Türkiye'de gündem olduğu gibi, New York Times'a "Atatürk'ün devrimleri" hakkında yapmış olduğu sözleri de, Türkiye'nin başlıca gündemleri arasında yerini almıştır.

Kapatma davası ile adeta travma geçiren AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Atatürk devrimleri için New York Times'a "Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır" şeklinde travmatik açıklamalarda bulunmuş…

ABD-AB arasında düşüncesi şekillenen AKP'nin, yöneticilerinin de Türkiye Cumhuriyeti'nde, bu şekilde travma geçirmesi, gayet doğal değil mi?

ABD-AB arasında şekillendirdikleri düşüncelerini uygulama noktasında, Türk milletinin sönmeyen güneşi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleri, bunlar için en büyük engel teşkil ettiği için, kendi travma hallerini, yine her zaman yaptıkları gibi milletin milli ve manevi değerleri üzerinden meşrulaştırmaya çalışmaktadırlar.

ABD ve AB'den, AKP'nin kapatılmaması yönünde Türkiye'ye yapılan baskıları da göz önünde bulundurursanız, AKP Türk milletinin milli ve manevi değerleri için değil, ABD ve AB'nin Türkiye ve bölgedeki dini ve milli değerleri için lazım olduğunu anlarsınız.

ABD-AB adeta AKP'nin kapatılmaması için çırpınıyor. AB yetkilileri "Türkiye ile müzakereler durdurulur" şeklinde tehditlerde bulunuyor. Sanki AB'ye girecek olan Türkiye değil, AKP… Saçma-sapan tehdit ve baskılarla kendilerinin dini ve milli projeleri için taşeron olarak kullandıkları AKP'yi kurtarmaya çalışıyorlar.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın New York Times'a yaptığı açıklamalar bununla ilintilidir.

ABD, AB, AKP üçlüsü, Türkiye'de Atatürk'ün devrimlerini aşabilirse hedeflerine daha çabuk ulaşacaklardır.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın bahsettiği travma Türk Milleti'nin değil, bizzat kendi zihniyetinin yaşadığı travmadır.

Zaten, Atatürk'ün devrimleri olmasaydı bugün Türkiye, ABD ve AB ülkelerinin işgali altında olacaktı, özgürlüğü kokladığımız bu vatan topraklarında, emperyalistlerin sembollerini koklayacaktık…

Bayrağımız nazlı nazlı dalgalanıyor, ezanımız yanık yanık semalarımızda yankılanıyorsa, bunun mimarı Türkiye'nin kurtuluşuna başkomutanlık yapmış Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleridir.


Türkiye'de Dengir Mir Mehmet Fırat'ın dediği hangi "Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır"?

Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı, dini yaşamayı mı ortadan kaldırmak, yoksa "menfaatleri için dini kullanma biçimlerini mi" ortadan kaldırmıştır?

Dini, menfaatleri için kullananlar, Atatürk'ün devrimleri gerçekleştiği günden bu yana travma halindedir.

Mustafa Kemal Atatürk'te olan imanın, din bilgisinin, İslam'a hizmetin zerresi kendinde olmayanlar bugün ona "din" üzerinden düşmanlık oluşturmaya çalışıyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türkiye'yi Haçlı Ordularından kurtarmamış, Ortadoğu Bölgesi'ndeki Müslüman ülkelerin işgalini de engelleyerek, tamamını kurtarmıştır. Bugün Atatürk'e "din adına" saldıranlar, Haçlı Ordularının başarısı için "dua" eden, Haçlı projelerde görev alan sözde İslamcılardır.

Derdi Müslümanların yaşama biçimi olanlar, neden İslam'a savaş açmış olan, kendini Haçlı Ordularının komutanı sanan Bush'un verdiği görevlerde bulunurlar ki?

Dengir Mir Mehmet Fırat, Atatürk'ün devrimleri mi İslam'a zarar veriyor, yoksa Haçlı Projelerin taşeronluğunu üstlenen AKP'nin devrimleri mi?

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın milli olan değer ve sembollere olan alerjisini Türkiye'de bilmeyen kalmamıştır. Milli değerler, kavramlar, semboller dendiği vakit Dengir Mir Mehmet Fırat'ın geçirdiği travmaları, daha öncede defalarca bu köşelerden kamuoyuna aktarıp, tedavi yollarını aramıştık…

Biz bu tedavi yollarını bulamadığımız için, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın travmaları da sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece de, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın travmaları kâh Türkiye'deki açıklamalarında, kâh yurt dışındaki açıklamalarında kendini devam ettirecektir.

İslam'la uzaktan-yakından hiçbir alakası olmadığını altı yıldır icraatları ile gösteren AKP iktidarının yöneticileri ve başta Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Türk milletinin kurtarıcısı ve değerli şahsiyeti Atatürk'e saldırmayı bırakmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletine travma değil, hayat kazandırmıştır, vatan kazandırmıştır, özgürlük kazandırmıştır.

İstiklal Marşı'mızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy ne diyordu: Mısır'da on bir yıl kaldım. Fakat on bir saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim mi: İnsanlıkta Türkiye'de, milliyetçilikte Türkiye'de, Müslümanlıkta Türkiye'de, hürriyetçilikte Türkiye'de… Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal'e versin."

Mehmet Akif Ersoy'un bu sözleri her şeyi özetlemektedir. Washington'a sığınanlar, Brüksel'e sığınanlar Mehmet Akif Ersoy'un sözündeki anlamları, anlamaları mümkün değildir.

İstiklal Marşı gibi bir destanı Türk milletine kazandırmış Mehmet Akif Ersoy, bu anlamlı tahlilleri yapıyor, milli konularda travma geçiren Dengir Mir Mehmet Fırat'ta, Atatürk'ün devrimlerinin Türk milletine travma yarattığını söylüyor. Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Zaten, İstiklal Marşını baştan sonra bir daha okuyup, Atatürk'ün resimlerini duvarlardan indirmemizi isteyen AB'ye, Papa heykelleri altında teslimiyet imzaları atan AKP iktidarının niyetini daha iyi anlarsınız.

AKP'nin ikinci adamı konumundaki Dengir Mir Mehmet Fırat'ın travmalarını izlemeye devam edeceğiz ama onun düşüncelerinin Türk milletine travma yaşatmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın siyasette yaşadığı travmalar, aslında nasıl bir karakter sahibi olduğunu göstermektedir. Fazilet Partisi Rize eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun kitabında Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında yazdıkları travmanın kaynaklarını göstermektedir.

Mehmet Bekaroğlu "Siyasetin Sonu" Adlı kitabında o dönem Adıyaman Milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın siyasi manevralarını da anlatmıştı. Dengir Mir Mehmet Fırat'ın siyasi manevrası, kendi karakter travması mı, değil mi siz karar verin.

Mehmet Bekaroğlu kitabında diyor ki:"İki partinin kurulma dönemlerinde birçok ilginç olaya şahit olduk. Bunlardan biri de Adıyaman Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Tayyip Erdoğan'la görüşmesiydi. Fırat FP kongresinde Recai Kutan'ın listesinde GİK üyesi seçilmiş, daha sonra da siyasi işler başkanlığında birlikte çalışmıştık. Hoca ve genel merkez cephesinde yapılan yanlışlıkları eleştiriyordu ama esas olarak Abdullah Gül ve arkadaşlarının yanlışlarını dile getiriyordu. Parti kapatıldıktan sonra yaptığımız bir görüşmede, kongrede Recai Bey'le birlikte olarak kendisini milletvekili seçtirenlere karşı vefa borcunu ödediğini, şimdi parti kapatıldığına göre artık kendisini serbest hissettiğini ifade etmişti.

O gün sabah bana telefon ederek Tayyip Erdoğan'ın görüşmeye davet ettiğini, Yıldız'daki bürosuna görüşmeye gideceğini söylemişti. Görüşmeden sonra Meclis'teki odama gelerek neler görüştüklerini anlattı.

Fırat'ın AKP'ye katılma gerekçesi gayet basitti: 'Ben siyasette devam etmek istiyorum. Görünen o ki Tayyip Erdoğan'ın kuracağı parti önemli bir başarı kazanacak. Sizin kuracağınız partinin ise hiçbir şansı yok.' Fırat bu kanaatini Tayyip Erdoğan'ın bürosunda gördüğü hareketliliğe bağlıyor ve bana şunları söylüyordu: 'Ben yıllardır siyaset yapıyorum. Siyasetteki dalgalanmaları bilirim. Anadolu'da siyasetin profesyonelleri var.

Bunlar hangi partide gelecek olduğunu sezerler ve oraya yönelirler. Bizzat tanıdığım ve giyim kuşam, hal ve hareketleri ile kendilerini belli eden, benim 'siyasetin o.ları' dediğim birçok insan Tayyip Bey'in bürosunda bekliyor. Anlayacağın siyaset Tayyip Erdoğan'ın etrafında dönüyor. Gelecekte paylaştırmanın merkezi orası olacak."Dengir Mir Mehmet Fırat, siyasette şimdi neyin işaretini aldıysa, milli olan her şeye saldırdığı gibi MHP'ye de saldırmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerine travma gözü ile bakan, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruyucu kalkanı olan MHP'ye saldırmazsa zaten bir tuhaflık var demektir. Dengir Mir Mehmet Fırat, bu tuhaflığı hiç yaşatmadan, sürekli milli değerlerle ve MHP ile uğraşmaktadır.

Türkiye'de altı parti birleşip(AKP, DSP, ANAP, SP, YTP, DYP) idamı kaldırmıştı, idamın kalktığı gün Dengir Mir Mehmet Fırat, idamın kaldırılmaması yönünde tek hayır oyu vermiş MHP'ye dönerek ve Apo canisini kastederek "Asamadınız; bundan sonra da asamayacaksınız" diye haykırıyordu.

Çapulcu Barzani'nin, "Kürdistan'a alışın" sözlerini soran gazetecilere "Bunu kendisine sormak lazım. Alışan olur, alışmayan olur, onu bilmek mümkün değil tabi" şeklinde cevap vererekte, nasıl bir zihniyet içinde olduğunu göstermiştir.

Bu adam, Atatürk'le, milliyetçilikle, MHP ile uğraşmasında, ne yapsın?

Türkiye, AKP sayesinde travma geçiriyor. Türkiye'nin başında "İslamcı" sanılan, Haçlı ordularının "duacısı",Haçlı Projelerin görevlileri bulunuyor…

Kalk ayağa millet, kalk… Yeter artık uyuduğun, aldatıldığın, kandırıldığın… Söndür ampulü, geçsin travman…

Şunlar, Atatürk'e laf söylüyor ya, susan utansın…


YAZDIR