ABDÜLLATİF ŞENER’İN İSTİFASI VE AKP’NİN SİYASİ AHLAK ANLAYIŞI! / Yıldıray Çiçek       6338 okunma - 14-Temmuz-2008 Pazartesi

AKP’nin kuruluşunda, öndeki dört beyinden birisi olan ve Türkiye’nin bu hale gelmesinde vebal sahibi olan Abdüllatif Şener, beklendiği gibi AKP’den istifa etti.22 Temmuz seçimlerinde aday olmayarak, AKP içinde kendini muhalif ama her an ayrılacak konuma getirmişti.

Yeni bir oluşuma gireceği aylardır konuşulan Abdüllatif Şener, geçtiğimiz hafta sonu AKP’den istifa ederek, yeni oluşumu başlatmış ve Türkiye’nin bazı yerlerinde program yapmaya başlamıştır.

Abdüllatif Şener, Türk siyasetinde ne kadar tutar ve ilgi görür bunu şimdiden tahmin etmek zordur. Fakat AKP’ye vereceği zarar muhakkak olacaktır.

Abdullah Gül, Bülent Arınç, Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte AKP’nin kuruluşunda dörtlüyü oluşturan Abdüllatif Şener, AKP için önemli bir semboldür. Gemileri yakan Abdüllatif Şener, AKP içindeyken bile AKP’nin bazı politikalarında yanlışlıkları ortaya koyabiliyordu. Şimdi ise AKP’nin içine yönelik hamlelerle siyasette büyümeye çalışacağını da göz önünde bulundurursanız, söylenmedik veya bugüne kadar gizlediği birçok konuyu da daha rahat kamuoyuna aktaracaktır. Siyasetin doğasında bu vardır. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Abdullah Gül, Bülent Arınç, Recep Tayyip Erdoğan, Abdüllatif Şener… Bu dört isim bugün birbirine küs durumdadır. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde ipleri kopardı, Abdüllatif Şener ise Recep Tayyip Erdoğan’la AKP’nin Sivas il kongresinde ipleri kopardı. Bülent Arınç’ta söylem ve eylemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimine yönelik vebalı duruma düştüğü için, AKP içinde görev verilmeyerek kızağa çekildi. Yani AKP’nin beyni dağılmış durumdadır.

Bu durum, kapatma davasının AKP aleyhine gerçekleşmesi halinde, AKP adına büyük fırtınalar kopacağının delilidir.

Abdüllatif Şener, AKP’den istifa ederek fırtınanın başlangıcı olmuştur. İlerleyen günlerde, bu fırtına hortuma dönüşecektir.

AKP’de şuan herkes kapatma davasına göre konum belirlemek için beklemektedir. Abdüllatif Şener’de bu konum belirleyecekler için sadece siyasi mekân hazırlamak için ayrılmıştır.

Önümüzdeki dönem Türk siyaseti için, özellikle de AKP için çok büyük hareketliliklerin yaşanacağını göstermektedir.

AKP’yi kuran ekip içinde, etkili isimlerden olan Abdüllatif Şener’in istifasını alaya, dalgaya alan AKP içindeki bazı kalemler, olayı basitleştirmeye çalışmaktadır.

AKP’yi kuranların tamamı, kendileri üzerinde çok büyük emeği olan Necmettin Erbakan’a ihanet edip, Milli Görüş treninden indikleri halde, bugün aynı kişiler, Abdüllatif Şener’e “trenden inme-inmeme” ahlakı adına ahkâm kesiyorlar.

Milli Görüş gömleğini çıkartıp, ABD-AB gömleği çıkartan ve Haçlı Ordularına dua eder konuma gelen AKP’lilerin bugün ahlak dersi vermesi, siyasi ahlakla bağdaşıyor mu?

AKP’nin trenden inme-binme olaylarını MHP Lideri Devlet Bahçeli şu şekilde çok güzel tarif etmişti "Başbakan Erdoğan'ın yanlış makas değiştirerek, yanlış yöne yol verdiği partisini terke hazırlananlara yönelik 'Trenden inen bir daha binemez' uyarısı, kendi siyasi çizgisindeki 'aktarmalı' yolculuğun dramatik bir tekrarına işaret etmektedir. Dün, devrilen treni terk ederek siyasete başlayanlar, bugün kendi devirdikleri trenden kaçmak isteyenleri engellemek için yol ve yöntemler aramaya başlamışlardır"

AKP için, sadece kendi siyasi menfaatleri önemli olduğu için, onu korumak için de her türlü yolu kendilerine mübah görmektedir.

Dün partiyi beraber kurdukları insanı bile “yanlış yoldasınız” demesinden dolayı “ahlak dersine” tabi tutmuşlardır.

AKP siyasi menfaatleri için neler yapmadı ki, arkadaşlarına bu şekilde davranmasınlar?

AKP zaten tuzu bile kokutmuş durumdadır. Kendi içinde bölünmeler yaşadıkları gibi, halk nazarında da sadece menfaatleri için kutsal değerleri kullananlar ve sömürenler olarak, iplikleri pazara çıkmıştır.

Türkiye’de yaşanan tüm sıkıntıların altında, AKP’nin bu siyasi rant ve menfaat anlayışı vardır. Bunun için Türkiye’ye bile bedel ödettirmektedirler.

Kendi içinde bile bölünmeler yaşayan AKP, Türkiye’ye daha fazla bedel ödettirmeden, her kesim tarafından çok iyi anlaşılmalıdır.
İsmet Özel’in çok şahane bir AKP tespiti vardı.

Ne diyordu: Ahlaklı olmak titiz olmayı gerektirir. Bugün AKP’li olmak o titizliği terk etmektir.


YAZDIR