ALTERNATİF YOK MU? / Yıldıray Çiçek       7638 okunma - 16-Temmuz-2008 Çarsamba

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’la, yapılan röportaj Vatan Gazetesi’nde iki gün yayınlandı.

Birinci gün “Peki babanız sağ olsaydı Erdoğan’a el verir miydi?” sorusuna verdiği “Bazı konularda Erdoğan’ın yaptıklarını doğru bulurdu ama çokça da kulağını çekerdi…” şeklindeki cevap ön plana çıkarıldı, ikinci gün ise “Bu liderler değişmediği sürece AKP yine yüzde 45 oy alır” şeklindeki ifadesi ön plana çıkarıldı.

Ahmet Özal, röportaj içinde “Tayyip Erdoğan çok şanslı. Çünkü alternatifi yok. Bir Baykal alternatifi değil, bir Bahçeli alternatifi değil...” demiş…

Düşünüyorum taşınıyorum da, Türk siyaseti hayatında olumlu özellikleri en az olan Recep Tayyip Erdoğan’a böyle anlamları nasıl yüklüyorlar, anlayabilmiş değilim…
Ahmet Özal’ın bu akıl almaz mantığı, toplumun düşünce sağlığını da bozmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan, siyasi hayatında dürüst mü, vatansever mi, kul hakkına mı dikkat ediyor, siyasi seviyesini mi muhafaza ediyor, siyasi iftiralar mı atmıyor, yabancı projelere mi destek vermiyor, Türkiye’yi mi pazarlamıyor bu soru ve tespitleri o kadar çok uzatabiliriz ki, bu kadar olumsuz durumdan sonra “Recep Tayyip Erdoğan’ın alternatifi yok” demek, ne kadar mantıklı olur?

Ahmet Özal, böyle bir mantıksızlığı dillendirerek, Türk siyasetinde olumsuz özelliklerle bezenmiş, kaygısı Türkiye değil, siyasi menfaatleri olanları, toplum nazarında meşrulaştırmaya çalışmaktadır.

AKP’nin yandaş medya grupları ve sözde aydınları da sık sık bunu yapıyor.”Türkiye’de muhalefet yok” diyerek, muhalefeti küçük göstermeye çalışıyorlar. Muhalefet, AKP’nin hırsızlıklarını, ihanetlerini, gafletlerini de ortaya çıkarınca da, akıl almaz saldırılarla, bertaraf etmeye çalışıyorlar. AKP’yi korumak, aklamak için her türlü iftira ve tezgâhlarla muhalefete saldırıyorlar.

AKP’nin en büyük şansı CHP ve Deniz Baykal’dır. Bu konuda Ahmet Özal’a “CHP’nin din üzerinden AKP’ye saldırarak prim kazandırması” noktasında katılabiliriz. Zaten bunu defalarca köşe yazılarımızda vurguladık…

Kaldı ki, CHP’nin bu sakat politikaları dışında, Deniz Baykal bile, Recep Tayyip Erdoğan’dan daha olumlu özellikleri vardır… Hele para-pul konularına girersek, AKP’nin bu ülkede konuşacak yüzü kalmaz…

Fakat Ahmet Özal’ın “Bir Bahçeli alternatifi değil...” demesi içi boştur. Olumlu özelliği yok denecek kadar az olan Recep Tayyip Erdoğan’a, her konuda olumlu özelliği barındıran MHP Lideri Devlet Bahçeli alternatif olamıyorsa, zaten Türkiye’de neyin mücadelesini veriyoruz ki?

Eğer toplumun değer yargıları, dürüstlüğü, vatanseverliği, ülkenin varlığını ve geleceğini düşünmeyi kabul etmiyorsa, bu toplumda başarı yakalamak mümkün mü?

İki dönemdir, belgeli, tescilli birçok olumsuz özelliği barındıranlar, bugün ülkenin başında bulunmaktadır.

Ahmet Özal gibilerde, bu durumu meşrulaştırmak için arz-ı endam etmektedir.

Geçmişte Turgut Özal’a en ağır ifadelerle saldıran Recep Tayyip Erdoğan, bugün “Özal’ın misyonunu yaşatıyoruz” diyebiliyor.

Misyonları aynı olabilir ama akıbetleri de ANAP gibi olacaktır.

Ahmet Özal, AKP’nin olumsuz özelliklerini toplumda meşrulaştırmak için ne kadar çaba harcayıp, ”alternatifi yok” triplerine girse de ANAP’ın siyaset mezarlığındaki yerinin yanına, AKP’de gelecektir.

Türkiye’de hırsızlığın alternatifi dürüstlüktür, vatan hainliğinin alternatifi vatanseverliktir… Birçok şeyi tersinden okursanız, herşeyin alternatifi olduğunu göreceksiniz… Yok diyen yalan söyler…

Ahmet Özal’da, AKP yandaşlarının toplumu hipnoz etmek için dillendirdiği yalanlara ortak olmuştur.

Ahmet Özal ”yalan sözün” alternatifi de doğru sözdür… Bence bu alternatifi tercih edin…


YAZDIR