ÇINGIRAKLAR NE OLDU SÜLEYMAN SOYLU? / Yıldıray Çiçek       36269 okunma - 7-Eylül-2012 Cuma


Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin dökülen politik yüzünü toparlayabilmek için makyajlarını hızlandırmaya başladı. Önce HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u sonrada Demokrat Parti eski Genel Başkanı Süleyman Soylu’yu AKP’ye davet etti. Süleyman Soylu resmi olarak AKP’ye katıldı ve “Esas nereye geldim? Evime geldim." diyerek Numan Kurtulmuştan sonra ne kadar çelişkiler içinde bir siyasetçi olduğunu göstermiştir.

DP Parti Genel Başkanlığı yaparken AKP’ye böyle sesleniyordu: Yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik bu milletin kaderi haline getirildi. Türkiye’nin birliği, beraberliği, bölünmez bütünlüğü konusunda ülkenin her köşesinde endişeler var. Hükümet, Türkiye’nin ayarını bozmuştur. Türkiye’nin ayarı bozulmuştur. Türkiye’nin ayarı ancak seçimle düzelir."

Türkiye’nin ayarını bozanları şimdi evi yaparak kendi siyasi ayarsızlığını da göstermiş oldu.

Hele geçmişte şu sözleri var ki, yenilir yutulur cinsten değildir: Bunların boğazlarında üç tane çıngırak var. Birincisi Şaban Dişli. İkincisi ise Deniz Feneri. Üçüncüsü de 8'inci sınıf kitaplarında 1960 yılı darbesinin, Adnan Menderes'in kötü yönetiminin anlatılması oldu. Bunu da biz ortaya çıkarttık. Yuh olsun sana Başbakan yuh..”

Başbakan Erdoğan’a geçmişte “yuh” çeken Süleyman Soylu, şimdi o bahsettiği yolsuzlukları kendi boğazına çıngarak gibi almış mıdır? AKP evi ise, bu evdekileri ailesi olarak görüyorsa, Süleyman Soylu’nun bu yolsuzlukların hesabını vermesi gerekmiyor mu?

Yine geçmişte AKP’ye “Biz yüzde 47 oy aldık diyerek kimseye zulmedemezsiniz, kimse size zulüm yapma yetkisi vermiyor.” diyen Süleyman Soylu, AKP’nin yeni zulümlerine evin içinden mi destek verecektir?

Süleyman Soylu’nun siyasi fotokopisi Numan Kurtulmuş’da “Kusura bakmayın ben siyaseti dolambaçlı bilen birisi değilim. Düz, ne biliyorsam söylerim. Bizim en büyük sıkıntımız aramızdaki gizli ve sinsi AKP’lilerdir.” diyordu.

Siyasetin olmaması gereken kalitesizliği, tutarsızlığı, çelişkisi bu gibi siyasetçiler sayesinde ön plana çıkmaktadır. Bu gibi siyasetçilerin varlığında siyasete güven duygusu azalmaktadır.

Sabah söylediğini öğlen inkâr eden Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş gibi isimleri de kadrosuna katarak çok uyumlu bir vitrin oluşturmuştur.

AKP’nin politikası iflas etmiştir. Hangi makyajı yaparsa yapsın dökülen yüzü artık itibar görmeyecektir. Geçmişte AKP’ye ağır eleştiriler yapan Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu’dan medet umar hale gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşadığı zorluğu da anlamamız lazımdır.

Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu şimdi çıkıp AKP’yi ve Recep Tayyip Erdoğan’ı hangi yüzle övüyorlar anlamak mümkün değildir.

Çankaya Köşküne yürümek için yol taşları dizmeye çalışan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin politikalarına en ağır eleştiri getiren adamları AKP’ye doldurarak, tutarsızlar birlikteliğini sağlamıştır.

AKP’nin başında kim var, muhalefetin başında kimler olmuş tüm Türkiye görmüştür.


YAZDIR