ARSLANBEK SULTANBEKOV, SENDE SARAY SOYTARISI MI OLDUN? / Yıldıray Çiçek       1785 okunma - 25 Mart 2014

AKP , "Dombra" isimli eseri Uğur Işılak isimli her devrin adamı olan ve menfaatleri için her türlü kılığa girebilen kişi aracılığı ile çalıp, seçim müziği olarak belirledikten sonra bu seçim şarkısı gündemde bir hayli yer teşkil etti. AKP'nin hırsızlıkla suçlandığı bir dönemde müziğinin de çalıntı olması birçok mizah üretimine malzeme olmuştu.

Dombra müziğinin sahibi Arslanbek Sultanbekov da bu eser hırsızlığı karşısında "1997 yılında ben yazdım. Şarkı bütün Türk halkına aittir. Ama şarkının siyasete karışmasına karşıyım. Halk şarkısı olduğunun söylenmesi üzücü. Tayyip Bey siyasetçidir. Bugün vardır yarın yoktur. Ama Dombra şarkısı halk şarkısıdır. Bu noktaya gelmesinden dolayı iki gündür uyuyamıyorum" şeklinde tepkisini göstermiş ve Dombra isimli eseri "Bugüne kadar dava açılmadıysa anonim olduğunu düşündük. Aksi ispatlanmayana kadar da bizim için anonimdir. Bestenin de müziğin de kendisine ait olduğunu ilk kez duyuyorum" yalanına sığınarak çalan Uğur Işılak'a da "Halk ozanı değil saray ozanı olmuş" diyerek, bir nevi saray soytarısı imasında bulunmuştu.

Arslanbek Sultanbekov Türkiye'ye geldiğinde de şarkısını çalan Uğur Işılak'a "Türkiye'de benim çok hayranım var. Hayranlarım da kızdı bu insana. Sadece benden değil, hayranlarımdan da 'beni affediniz' diyerek özür dilemesi gerekir." diye tepkisini sürdürmüştü.

Sonra bir baktık ki, Uğur Işılak'la beraber arabalar içinde sırıtan pozlar veriyor. Hemen aklımıza Uğur Işılak'ın televizyon ekranlarından "Parası neyse veririz" tavrı geldi. Arslanbek Sultanbekov "Parası neyse…" verdiler herhalde?

Arslanbek Sultanbekov'un daha bu pozlarına şahit olmadan 2-3 hafta önce MHP'nin Keçiören programına geleceğini söyleyip, sonra gelmemesi kararı üzerine değerli kardeşim İsmail Özdemir'e "Arslanbek Sultanbekov yakında bir AKP mitingine çıkarsa şaşırma" demiştim.

Evet şaşırmadık ve hırsızların ozanı Uğur Işılak'ın organize ettiği bir planla AKP'nin İstanbul mitingine Recep Tayyip Erdoğan ile el ele çıkıp, beyni uyuşturulmuş kitleleri selamlayınca hiç şaşırmadık.

Bugüne kadar Türkiye'de sadece Türk milliyetçilerinden destek görmüş olan Arslanbek Sultanbekov , "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık" diyen Recep Tayyip Erdoğan'la el ele sahnede yerini alınca, artık ayaklar altında ezilen, gönüllerde biten kişi olmuştur.

"Türk milleti hepsini kavramaz. Millet hepsini kavrar" diyerek Türk milletini yok sayan, Bozkurt'ları "havyan" diyerek aşağılayan , "Gazetenin bir tanesi yazmış 'Türkiye Türklerindir' diye. Ahlaksız bu, hayasız." diyecek kadar Türklük düşmanı olan biriyle sahnede yer alan Arslanbek Sultanbekov, sarayın yeni soytarısı olmuştur. Artık Uğur Işılak'la beraber yanlarına Şivan Perver'i de alarak bir koro oluşturabilirler.

Mehmet Baransu'nun, Arslanbek Sultanbekov ile ilgili attığı "Dombracı 10 bin dolar ve artı masrafla satın alındı. Garibim ucuza gitti. Evdeki milyar dolarları bilseydi!" şeklindeki mesaj kaça satıldığına ipucu vermektedir.

Kimisi de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun aracı olarak baskı yaptığını söylüyor. Gerek paraya, gerekse baskıya yenilmiş olsun ama AKP mitinginde verdiği manzara Arslanbek Sultanbekov'un Türk milliyetçileri ve Ülkücüler nazarında bitişi olmuştur. Ona bugüne kadar Türk milliyetçileri ve Ülkücüler sahip çıkmıştı ama o Türk milliyetçilerinin, Ülkücülerin düşmanı olan AKP'nin mitinginde maskot olmuştur. Uğur Işılak'ın yanında kendi ifadesiyle "Saray soytarısı" olmuştur.

Aslında siyasi soytarılık, "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık" diyenlerin Türklük sembollerine sarılmasıdır. Dombra şarkısı da böyle bir şey olmuştur. Ama Dombra dün Türklük sevdalılarının gönlünü ısıtıyordu, şimdi artık Türklük düşmanlarının siyasi malzemesi olmuştur. Dombra bu hale düştüğü gibi, bu eserin sahibi de artık Uğur Işılak'ın menajerliğinde AKP'nin oyuncağı olmuştur.

Arslanbek Sultanbekov, değerli şair /sanatçı Ali Kınık'ın şu dizelerini unutma:

"Her hesabın bir tersi, her zulmün süresi var

Bir tilki hükmü varsa, birde kurt töresi var"YAZDIR