HDP’NİN MECLİSTE OLUP OLAMAMASI MHP İÇİN FARKETMEZ / Burak Özcan       731 okunma - 31 Mayıs 2015

Meydan meydan geziyor.

AKP’ye oy istiyor.

Konuşmalarının vazgeçilmezi yaptıklarını anlatmak ve muhalefete iftiralarla saldırmak…

***

Ama öyle her yaptığını anlatmıyor.

Mesela Habur rezaleti konusunu hiç açmıyor.

PKK’nin hamisi Barzani’yi kongrelere ve açılışlara “onur konuğu” olarak davet ettiğinden, “Türkiye seninle gurur duyuyor” diye slogan attırdığından, başına düşen konfetileri temizlediğinden bahsetmiyor.

***

PYD’nin eş genel başkanına serdirdiği kırmızı halılardan…

Oslo’da ne tavizler verdiğinden…

İmralı Canisi ile neler görüşüldüğünden söz etmiyor.

***

PKK’nın yol kesmesini, kimlik kontrolü yapmasını…

Yakılan okullarımızı, indirilen bayrağımızı…

Teröristlere yapılan anıt mezarları, anılarına dikilen heykelleri öve öve anlattığı eserlerinin arasında saymıyor.

***

“Açılım” diyip açtıklarından sonra terörün artık sokakta cirit attığını…

Bunun sonucunda PKK’nın sivil giyimli bile olsalar askerimizi güpegündüz çarşıda, pazarda şehit eder pozisyona geldiğini…

Ve Cumhuriyetimizin 91. yıl dönümünde PKK’ya açtığı koridordan geçerken nasıl şov yaptırdığını dile getirmiyor.

***

Bunlar yaptığı ama anlatmadıklarından bir kısım, birde iftira demiştik ya yazının başında…

O da şu; HDP’nin barajı geçip geçmemesi üzerine yöneltilen bir soru üzerine “HDP’nin kendi sorunudur. Aşıp aşmayacağını kendileri düşünmesi lazım.” diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koyan MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Örgütün partisi meclise girmezse ülkede istikrarsızlık olur, erken seçime gidilir.” sözlerini söylediğini iddia etti.

MHP Lideri’nin sorulan soruya cevabında görülmektedir ki, bu durumla ilgili bir kaygısı yoktur.

***

Kaldı ki, Sayın Bahçeli’nin bu soruya verdiği bir cevap olmasa bile HDP’nin barajı aşıp aşmaması hakkında hangi düşüncede olduğunu tahmin etmek zor değildir. MHP Lideri Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’a yine kazanacağı bir şeref çağrısı yaparak noktayı zaten koymuştur.

Çünkü arşiv gösteriyor ki, Başbakan Yardımcılığı döneminde Devlet Bahçeli’nin karşısında öyle kimse ağzını açıp“özerklikten”, “bölünmeden” bahsedemezmiş.

Örnek mi? Dönemin HADEP’li Diyarbakır Belediye Başkanı MHP Lideri’nin de olduğu bir toplantıda “üniter devletten ve devletin bütünlüğünden” yana oldukları yönünde açıklamalar yapmış. (İsteyenler google’da yapacakları bir aramayla bir saniyede dönemin Diyarbakır Belediye Başkanının açıklamasına ulaşabilirler.)

***

Peki, AKP’nin tek başına iktidar olduğu dönemde aynı zihniyetin uzantısı olan partinin Diyarbakır Belediye Başkanı ne diyordu?

Aynı arşiv gösteriyor ki, bölücülük faaliyetlerini övüyor, eyaletlerden, federasyonlardan bahsediyor, Başbakan’a “Meşe ağacının hangi dalı nerenize battı?” diye soruyor, hükümete “haaa s…ktir” diyecek kadar ağzını bozabiliyordu.

Anlatmadıklarını, yaşananları ve gerçekleri bilen herkesin kaygısı AKP tekrar iktidar olursa PKK’ya ne gibi tavizler verilirdir, HDP mecliste veya dışarıda MHP iktidarında olacaklar bellidir.YAZDIR